TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MENİSKÜS YIRTIĞI FİZİK TEDAVİSİ

Dizinizdeki ağrı ve şişliğin yırtık bir menisküs nedeniyle olduğunun keşfi sonrasında yırtılmanın şekli, yaşınız ve normal aktivitelerinize ne kadar çabuk dönmek istediğinize bağlı olarak sizin için en iyi tedavi planlanılacaktır.

Her dizinizde sert, lastiğimsi bir madde olan kıkırdaktan oluşmuş olan iki menisküs vardır. Bu yapılar temelde, üst bacaktaki uyluk kemiğinizin alt bacaktaki kaval kemiğine çarpmasını önleyen amortisörlerdir.

Menisküsünüzü yırtmanız durumunda doktorunuz muhtemelen önce dinlenmenizi, buz uygulamanızı ve ağrı kesiciler almanızı önerecektir. Bu tedavilerden sonra durumun ilerleyişine göre fizik tedaviye, ameliyata veya her ikisine birden ihtiyacınız olabilir.

Fizik Tedavi ile Ameliyat Olmaktan Kurtulabilir Miyim?

Fiziksel tedavi en azından hastalığın erken dönemlerinde genellikle doktorların ameliyattan kaçınmak için “konservatif tedavi” olarak gördükleri tedavilerin bir parçasıdır. Orta yaşlı veya osteoartriti olan kişiler bu durumlar sebebiyle menisküslerindeki aşırı yıpranma sebebiyle menisküs yırtıkları yaşayabilmektedir. Bu hastalarda fizik tedavi en az ameliyat kadar etkili olabilmektedir.

Genç, formda ve atletik olsanız bile, tedaviye konservatif bir yaklaşım ile başlamak genellikle en iyisidir. Yırtığın yönüne, ne kadar uzun olduğuna ve nerede olduğuna bağlı olarak fizik tedaviden iyi sonuçlar alınabilinir. Ancak menisküs yırtığı dizinizde kilitlenmelere neden oluyorsa, muhtemelen ameliyat olmanız gerekecektir.

Tedaviniz fizik tedavi ile gerçekleştirme kararı, yaralanma nedeniyle hareketlerinizin ne kadar sınırlı olduğu ile ilgilidir. Seçkin bir sporcuysanız veya dizinizdeki hasar yüzden çalışamıyorsanız, konservatif bir yaklaşımın işe yarayıp yaramadığını görmek için zamanınız olmayabilir.

Ameliyat olsanız bile, daha sonra fizik tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Bu tedavi dizinizin tam sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Menisküs Yırtığı Fizik Tedavisi Ne Şekilde Gerçekleştirilmektedir?

İster konservatif tedavinin bir parçası olarak ister ameliyattan sonra iyileşmek için gerçekleştirilecek fizik tedavide hedef dizinizdeki hareket açıklığını, gücünüzü ve dizinizin kontrolünü geri kazanmaktır.

Menisküs yırtığında fizik tedavi süreci genellikle şu şekildedir:

Dizinizi esnetmek ve uzatmak gibi hareket açıklığına odaklanan egzersizler

Bacak kaslarınızı gevşek tutan esneme hareketleri

Düz bacak kaldırma gibi temel egzersizler

Tüm bunları acı çekmeden yapabiliyorsanız, ayak egzersizleri, squat ve daha zor esneme hareketleri gibi daha gelişmiş egzersizlere geçersiniz.

Ne Kadar Süre Fizik Tedavi Almam Gerekecek?

Alacağınız fizik tedavinin süresi yaşınıza, yırtığınızın türüne, iyileşme durumunuza ve geçirdiyseniz ameliyatın türüne bağlıdır.

Konservatif tedavinin bir parçası fiziksel tedavi genellikle 4 ila 6 hafta boyunca düzenli bir program şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, doktorunuz ve fizyoterapistinizin size öğrettiği egzersizleri evde düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz.

Menisküs Yırtığı Fizik Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız