TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ESTETİK, PLASTİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Lipofilling  (yağ enjeksiyonu- yağ grefti uygulamaları) 

Lipofilling (yağ enjeksiyonu) işlemi de günümüzde yaygın kullanılan ve uygun vakalarda oldukça başarılı sonuçlar veren uygulamalardandır. Yağ enjeksiyonları özellikle yüz bölgesi dahil bugün vücudun her yerinde kullanılabilmekte, çarpık bacaktan popo estetiğine kadar eskiden protez gerektiren bir çok uygulamayı protez kullanmadan yapabilmemizi sağlamaktadır. 

Uygun durumlarda meme büyütmek ve meme asimetrilerini gidermek için kullanılabilir. Kullanılabilecek uygun yağ elbette sadece liposuction ile elde edilmektedir.

Burun Estetiği 

İdeal bir burun hem iyi nefes alabilmeli hem yüzün bütünü ile dengeli bir şekilde uyum sağlayarak zarif bir görünüme sahip olmalıdır. Estetik burun ameliyatı yani 'rinoplasti'de amacımız öncelikle yüzün diğer estetik üniteleri ile (ağız, çene, alın, gözler, yanaklar gibi) ahenk oluşturacak doğal bir görünüm elde etmek olmalıdır. Doğal görünüm elde etmek için de yapılacak operasyon kişiye özel olarak planlanmalıdır.

18 yaşını doldurmuş, burnunun görünümünden şikayetçi olan, gerçekçi istekleri olan ve sağlık durumu izin veren her hastaya rinoplasti işlemi yapılabilir. burundan nefes alıp vermekte güçlük çeken kişilerde estetik ameliyatla birlikte burun tıkanıklığı sıkıntısı da giderilebilir. Kızlarda kemik gelişimi daha erken olduğu için ileri derecede rahatsız edici şekil bozukluğu olanlarda 16 yaşından itibaren velisinin rızası ile rinoplasti operasyonu yapılabilmektedir.

Operasyona karar verilmeden önce kişinin durumu beklentileri ve yapılabilecekler detaylı bir şekilde hasta ve hekim arasında tartışılmalıve operasyonda yapılacaklar planlanmalıdır. Operasyon çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Operasyon sonrasında ilk 3 gün içerisinde artan şişlik ve morluklar oluşabilmektedir. Bu şişlik ve morluklar genellikle 10 gün içinde çözülür. En az 1 hafta süre ile burun atelde tutulmalıdır.burnun son şeklini alması için en az 6 ay, yaklaşık 1 yıllık bir süre gerekir.

 

Karın germe (Abdominoplasty) 

Abdominoplasti (karın germe) ameliyatında karın duvarındaki sarkık deri ve derinin altındaki yağlar çıkarılır.  Bel bölgesi ve yanlara şekil vermek amacıyla liposuction da birlikte uygulanabilir. Karındaki gevşekliği ve bombe görünümü düzeltmek için karın kaslarının üzerindeki fasya denilen doku da sıklaştırılır. Göbek deliği de küçültülerek daha estetik bir görünüme kavuşur. Karın germe ameliyatı için uygun adaylar, ideal kilolarına yakın olan sağlık durumu iyi ve sigara kullanmayan adaylardır. 

Ameliyat sonrasında iki leğen kemiği çıkıntısı arasında ve göbek deliği etrafında dikişler olacaktır. Karnın çok sarkık olmadığı ve gevşekliğin de hafif derece olduğu bazı durumlarda mini abdomioplasty uygulanabilmektedir. Bu durumda leğen kemikleri arasındaki dikiş daha kısa olacak ve göbek deliği etrafında da dikiş olmayacaktır. Bu dikiş izleri aylar içerisinde kısmen belirsiz hale gelecektir.

Aşırı kilo vermiş bazı hastalarda 'Belt lipectomy' denen kemer tarzında karın, sırt ve bel bölgesindeki sarkan tün derilerin çıkarıldığı bir işlem şeklinde operasyon gerekebilir.

 

Hastalar ameliyat sonrasında bir hafta kadar, hafif eğilmiş şekilde rahat edeceklerdir. Yatarken bel ve dizler bükülmüş şekilde olmaları gerekecektir ki bu çoğu zaman sırt üstü uzanmak anlamına gelir.

Kesiklerin üstü bantlarla kapatılacaktır ve hasta ameliyattan bir sonraki haftadan itibaren duş alabilir. Genellikle bir ay süreyle bir çeşit korse kullanılır. Ameliyat bölgesindeki kan ve doku sıvılarını toplayan dren 2-3 gün süreyle kullanılır.

Genellikle 2-4 hafta sonrasında masa başı işlere, 4-6 hafta sonra da hafif fiziksel aktivite içeren işlere geri dönülebilir. Yaklaşık iki ay sonunda da eski fiziksel aktifliğe tamamen dönülebilir. Egzersizler ilk iki hafta düz yolda yürüme, sonraları yokuş yürüyüşü olarak yapılabilir. Pilates ve diğer zorlu egzersizler için en az dört hafta beklenmelidir.

 

Kulak Estetiği Ameliyatı 

Genellikle normalden büyük, asimetrik ve-veya kepçe kulakları düzeltmek amacı ile estetik kulak operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kulağın kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna kepçe kulak veya yelken kulak (prominent ear)verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir.  Kepçe kulak ameliyatında kulak arkasından girilerek özel dikişlerle kıkırdağa arkaya doğru kıvrık şekil verilir.

 

Kulak gelişiminin büyük kısmı (% 80) 5-6 yaşa kadar tamamlandığı düşünülürse okul çağına başlamadan bu operasyonu yapmak mümkündür. Böylece çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önlenebilir. Bununla birlikte kulak estetiği ameliyatı daha ileri yaşlarda da yapılabilir.

 

Kepçe kulak ameliyatı sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanır, ilk 2 hafta gece ve gündüz sürekli, sonraki bir hafta ise geceleri olacak şekilde toplam 3 hafta bu sargıların kullanılmasına devam edilmelidir.

 

Kol germe - uyluk germe: 

Yaşlanma ve ileri dercede kilo alıp verme sonrası deri altı destek dokularının azalması yanında cilde esneklik veren elastik liflerin kaybı nedeniyle deri yer çekimininde etkisiyle gevşer ve sarkar. Ayrıca sigara,güneş ışını vb. etkiler de olayı tetikler. Yanaklar,karın,meme,kol ve uyluklar bu durumdan en çok etkilenen bölgelerdir.Medikal estetik uygulamalarla tatmin edici sonuç alınamayan bu deformasyonlarda kesin çözüm ancak cerrahi olmaktadır

Omuz ile  dirsek arası bölgede kalınlaşma ve buna bağlı gelişen minimal sarkma söz konusu ise tek başına liposuction yeterli olmaktadır. Ancak özellikle aşırı kilo alıp verme ve-veya yaşlanmaya bağlı elstikiyet kaybı sonucu ciddi oranda sarkma varsa kol germe cerrahisi kaçınılmazdır. Ameliyatta sarkık olan deri ve yağ dokusu çıkarılır. Kol germe ameliyatlarının tek can sıkıcı yönü kolun   iç kısmında, dirsekten koltuk altına kadar uzanan ameliyat izidir. Burada hastanın tercihi önemlidir. Kalın ve sarkık bir kol mu,yoksa gergin ama sadece kollar kaldırıldığında görülen bir ameliyat izi mi?

Benzer işlem uyluk bölgelerindeki aşırı sarkmaları düzeltmek için de uylanabilir. Ameliyat sonrasında izler uyluk iç kısımlarından diz bölgesine doğru uzanacak şekilde olmaktadır.

Bacak Estetiği 

Bacaklarda en sık karşılaşılan sorunlar bacakların çarpık, ince ya da asimetrik olmasıdır.Bir çok kadın sırf bu nedenden dolayı etek giymekten kaçınmaktadırYapısal bir özellik olan  bu sorunları değişik yöntemlerle çözmek mümkündür.

En sık başvurduğumuz yöntem kişinin karın, basen gibi herhangi bir bölgesinden liposuction ile alınan yağ dokusunun işlemden geçirildikten sonra bacağa enjekte edilmesidir,İşlem lokal anestezi ve sedasyon desteğinde ya da genel anestezi altında yapılır.

Alt bacak çarpıklığı ve asimetrisi için bir diğer yöntem de silikon protez kullanımıdır.

 

LİPOSUCTİON  

Liposuction, yani negatik basınçla yağ alma operasyonu uygun kişiye uygun şekilde yapıldığında çok başarılı ve tatmin edici sonuçlar verebilecek, iz bırakmayan bir işlemdir. Maalesef medyanın da abartması ve yanlış bilgilendirmesiyle halk arasında liposuction işleminin diyet ve spor yapmaksızın fazla kilolardan kurtulmaya yarayan muize bir işlem olduğu kanısı yaygın olmakla birlikte son zamanlarda toplumumuz bu konuda bilinçlenmeye başlamıştır.

Liposuction ile en iyi sonuçları kilo verme ve sporla düzelmeyen yapısal olarak kalça, basen, uyluklar gibi vücudun belli bölgelerinde yoğunlaşan anormal yağlanmaları gidermede elde edebiliriz..

Meme küçültme, karın germe gibi ameliyatlarla birlikte kombine olarak liposuction uygulayarak daha güzel sonuçlar elde edilebilmektedir.

 

Yüz - Boyun Germe

Yaşlanma ile oluşan  cilt yapısındaki değişiklikler ve yer çekimi etkisi ile yanakların sarkması, yüzde kırışıklıklar oluşması ve olukların derinleşmesi yaşlılık belirtileri olarak değerlendirilir ve bu değişikliklerin eski durumlarına getirilmesi amacıyla yüz germe ameliyati yapılır. Eğer ihtiyaç var ise eş zamanlı olarak kaş kaldırma, göz kapağı estetiği, boyun germe vb. operasyonların eklenmesi yüzün bir armoni içerisinde görünmesini sağlar. Birkaç çesit yüz germe operasyonu vardır, bunların cilt kesi yerleri aynıdır fakat çalışılan anatomik planlar farklıdır. Hangi tekniğin seçileceği hastanın ihtiyaç ve beklentilerine göre belirlenir.

Yüz germe ameliyatlarında cilt kesileri saçlı deri, kulak arkası ve kulak ile yanağın tam birleşim yerinde yapılarak, izlerin gizlenmesi ve bakıldığında fark edilmemesi sağlanır. Fazladan bir cilt kesisi yapılmasına gerek kalmadan boyun germe işlemi de aynı zamanda gerçekleştirilebilir. Böylelikle boyundaki sarkıklıklar ve kırışıklıklar da düzeltilmiş olur. Aynı zamanda eğer çene altında sarkıklık ve gıdı oluşmuş ise bu problem de düzeltilerek diri bir yüz ve boyun görünümü elde edilmiş olur.

İlgi Alanları

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ile İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız