TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ENDOSKOPİ ÜNİTESİ

Endoskopi Ünitesi

GASTROSKOPİ

Gastroskopi ; yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının direkt görülerek incelenmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir Bu işlem sırasında organlar incelenebildiği gibi aynı anda örnek alınabilmekte ve tedavi de yapılabilmektedir.

Gastroskopi ne zaman gereklidir ?

  • Yutma güçlüğü, göğüs arkasında yanma ve ağrı, ağza acı su gelmesi gibi yemek borusunu ilgilendiren hastalıkların teşhisinde, karnın üst kısmında ağrı, yanma, ekşime, bulantı, kusma, tedaviye dirençli kansızlık, nedeni bilinmeyen kilo kaybı gibi mide ve on iki parmak bağırsağını düşündüren hastalıkların teşhisinde
  • Ağızdan taze kan gelmesi ve kahve telvesi tarzında kusma veya siyah dışkılama ile kendini belli eden üst sindirim sistemi kanamalarının nedeninin tespit edilmesinde
  • Yemek borusu ve mide kanserlerinin teşhis edilmesinde
  • Yine gastroskopi içinden geçirilen özel aletler yardımıyla darlıkların genişletilmesi, polip adı verilen tümörlerin cerrahiye gerek kalmadan çıkarılması, yutulan yabancı cisimlerin çıkarılması ve kanamaların tedavisi de mümkündür.

Gastroskopi öncesi herhangi bir şey yenilip içilebilinir mi ?

İyi bir inceleme için midenizin tamamen boş olması gerekmektedir.
Bu amaçla işlemden önceki 9 saat boyunca herhangi bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Gastroskopi esnasında rahatsızlık hissedecek miyim ?

İşlem öncesi tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla özel bir anestezi uygulamaktayız. Bu yöntemde genel anestezide olduğu gibi tam bir bilinç kaybınız olmayacak, uykulu bir hale gelerek işlemden rahatsız olmamanız sağlanacaktır. 

KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi, ucunda ışık bulunan, bükülebilir hortum aracılığı ile makattan girilerek tüm kalın bağırsağın incelenmesidir. Teşhis amaçlı yapılabileceği gibi ( tarama amaçlı belirli yaşın üzerindeki kişiler,  gaitada kan saptanması, ileri derecede kansızlık, tekrarlayan ishaller, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklik, tümör-polip ya da darlık düşünülen hastalar, ailede kalın barsak tümör öyküsü olanlar, bağırsaklarda divertiküllerin ortaya konmasında v.b.) tedavi amaçlıda (gözlenen poliplerin çıkartılması) yapılabilmektedir. 

Teknolojik cihazların kullanıldığı ünitede kolonoskopi yapılacak hastalara  öncesinde bağırsakların boşaltılmasına yönelik özel diyetler verilmektedir. Gastroskopide olduğu gibi kolonoskopide de İşlem öncesi tüm hastalarımıza damar yolundan verilen ilaçlarla özel bir anestezi uygulamaktayız. Bu yöntemde genel anestezide olduğu gibi tam bir bilinç kaybınız olmayacak, uykulu bir hale gelerek işlemden rahatsız olmamanız sağlanacaktır. 

Endoskopi Ünitesi ile İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız