TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ANESTEZİ VE REANİMASYON

Anestezi ve Reanimasyon

Anestezi ve Reanimasyon Bölümü; Başarı Hastanesi bünyesinde gerçekleştirilen tüm cerrahi operasyonlar öncesinde hastanın hazırlanmasını, operasyon sırasında anestezi uygulamasını ve operasyon sonrasında hastanın uyandırılarak canlandırılması görevini üstlenmektedir. Ayrıca operasyonu takip eden süreçte hastaya uygulanacak ağrı tedavisinin yanı sıra ileri yaşam desteğine ihtiyacı olan hastaların takip ve tedavisi de yine bu bölümün sorumluluğundadır.

Anestezi ve Reanimasyon Bölümü, hastanemizdeki diğer tüm bölümler gibi gerçekleştiren rutin eğitim ve toplantılara katılarak sürekli bir oryantasyonun parçası olmaktadır. Böylece bölümler arası bilgi paylaşımı ve fikir alışverişi sağlanmakta, gerçekleştirilecek ameliyatlarda farklı alanlarda uzman hekimlerin yorumları değerlendirmeye alınarak hareket edilmektedir.

Modern tıbbın sunduğu tüm teknolojik donanımları, uzman hekim ve sağlık ekibinin profesyonel yaklaşımlarıyla birleştiren Anestezi ve Reanimasyon Bölümü, en iyi koşullarda ve en yüksek standartlarda hizmet vermektedir.

Anestezi Türleri

Ameliyat sırasında, ağrı hissini rahatlatmak için verilen size anestezi olarak adlandırılan ilaçlar verilecektir. Ameliyattan önce anestezi uzmanı bir doktor alacağınız anestezi ilaçlarına karar verecektir. Doktorunuz ameliyat için uygun anestezi tipini planlamak için sağlık durumunuzu ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir.

 

Anestezinin çeşitli formları vardır. Ameliyatta alacağınız anestezinin türü ameliyatın türüne ve sağlık durumunuza bağlıdır. Yatıştırıcılar (uyku oluşumu için) ve analjezikler (ağrıyı hafifletmek için) de anestezi sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Anestezi çeşitleri şunlardır:

 

Lokal Anestezi

Lokal anestezi vücudun belirli bir noktasındaki ağrı duygusu durdurmak amacıyla verilen anestezik ajanlardır. Lokal anestezi etkisi altındayken bilinciniz açıktır. Küçük çaplı ameliyatlar için, lokal anestezi bölgeye enjeksiyon yoluyla ya da cilt içine emilecek şekilde verilebilir. Geniş bir alanın uyuşturulması gereken, ya da lokal anestezik enjeksiyonunun yeterince derine nüfuz olmadığı durumlarda ise doktorlar farklı anestezi türlerini kullanmaktadır.

 

Bölgesel Anestezi

Bölgesel anestezi ameliyat sırasında vücudun belli bir kısmını uyuşturmak için kullanılır. Genellikle vücudun belli bir kısmında his sağlamak ile görevli sinirlere lokal anestezi enjeksiyonu gerçekleştirilir. Bölgesel anestezinin çeşitli tipleri vardır:

 

·         Spinal Anestezi. Spinal anestezi alt karın, pelvik, rektal, veya alt ekstremite cerrahisi prosedürlerinde kullanılmaktadır. Bu tür anestezide anestezik ilaç spinal kordu çevreleyen alana tek bir doz olarak enjekte edilir. Enjeksiyon sırtın alt bölümünde omurilik ucunun altına yapılır ve vücudun alt bölümünde uyuşmaya neden olur. Bu tür anestezi en sık alt ekstremitelerin ortopedik işlemlerinde kullanılır.

 

·         Epidural anestezi. Epidural anestezi spinal anesteziye benzemekte ve genellikle alt ekstremitelerin cerrahisi ve doğum sırasında kullanılmaktadır. Bu tür anestezide anestezik ilaç ince bir kateter (içi boş tüp) aracılığıyla sürekli hastaya verilmektedir. Kateter alt sırt bölgesinde omurilik çevreleyen alana yerleştirilir ve anestezi ilacı alt vücutta uyuşmaya neden olur. Epidural anestezi göğüs veya karın cerrahisi için de kullanılabilmektedir. Bu durumda, anestezik ilaç göğüs ve karın bölgelerini uyuşturabilmek için omurilikte daha yüksek bir bölgeye enjekte edilir.

Genel Anestezi

Genel anestezi ameliyat sırasında bilincinizin tamamen kaybolması amacıyla kullanılan anestezi tipidir. İlaç bir solunum maskesi veya tüp ile solunum aracılığıyla, ya da damar yolu hattı ile hastaya verilir. Ameliyat sırasında doğru nefes almayı sağlamak için soluk borusuna bir solunum tüpü takılabilir. Ameliyat tamamlandıktan sonra anestezi uzmanı anesteziyi keser ve hasta gözlem için iyileşme odasına götürülür.

 

Anestezi Uzmanınız Hakkında

Anestezi uzmanları, cerrahi işlem sırasında verilen anesteziyi planlamak ve yönetmek için eğitilmiş doktorlardır. Ayrıca, anestezi uzmanları yapılan ameliyattan etkilenebilecek kritik yaşam fonksiyonlarınızdaki solunum, kalp hızı ve kan basıncı değişikliklerini de yönetmek ve tedavi etmekle sorumludur. Bununla birlikte, anesteziyologlar ameliyat sırasında ve hemen sonrasında ortaya çıkabilecek tıbbi sorunların teşhis ve tedavisinde rol oynarlar.

 

Ameliyattan önce anestezi uzmanı tıbbi durumunuzu değerlendirecek ve fiziksel durumunuzu hesaba katan bir anestezi planı oluşturacaktır. Anestezi uzmanının ameliyat olacak hastanın tıbbi geçmişi, yaşam tarzı, bitkisel takviyeleri de dahil olmak üzere kullandığı tüm ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması büyük önem taşımaktadır. Doktorunuzun bilmesi gereken bazı önemli bilgiler şunlardır:

 

  • Önceden kullanılan anestezi ilaçlarına karşı hastanın vücudunun verdiği tepkiler. Eğer anestezik bir ajana önceden geçirdiğiniz bir ameliyatta kötü bir tepki verdiyseniz, reaksiyonun tam olarak ne olduğunu ve spesifik semptomlarınızın ne olduğunu doktorunuza tarif etmeniz gerekmektedir. Bu tür bir problem yaşadıysanız anestezi uzmanına mümkün olduğunca fazla bilgi vermeniz önemlidir. 
  • Kullanılan bitkisel takviyeleri. Yaygın kullanılan bazı bitkisel takviyeler kalp hızı ve kan basıncında değişikliklere neden olabilmekte ve bazı hastalarda kanama riskini artırabilmektedir. Gingko biloba, sarımsak, zencefil, ve ginseng gibi takviyeler kan pıhtılarının oluşumunu engelleyerek ameliyatta aşırı kan kaybına yol açabilir. Buna ek olarak, bazı bitkisel takviyeler anestezi ilaçlarının etkisini uzatmaktadır. Bu maddelerin vücuttan tamamen atılması için ameliyattan en az 2-3 hafta önce tüm bitkisel takviyelerin alımının durdurulması ameliyat olmayı planlayan herkese önerilmektedir.
  • Alerji. Anestezi uzmanınıza alerjik olduğunuzu bildiğiniz maddeler hakkında bilgi vermeniz çok önemlidir, çünkü bazı anestezik ilaçlar özellikle yumurta ve soya ürünlerine alerjisi olan kişilerde çapraz alerjileri tetiklemektedir. Alerjik olduğunuzu bildiğiniz tüm gıda ve ilaçları doktorunuza bildiriniz. 
  • Yakın zamanda kullanıp bıraktığınız ve şu anda kullanmakta olduğunuz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlar. Ayrıca cerrahınız ve anestezi uzmanınıza son zamanlarda almış olduğunuz veya şu anda da düzenli kullandığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Bir kan inceltici olan Coumadin gibi bazı ilaçlar ameliyattan önce bir süre için kesilmelidir. Buna ek olarak, birçok kişi kalp krizi önlemek gibi amaçlarla günde bir aspirin almaktadır. Doktorlarızın kanama gibi durumlara nasıl müdahale edeceğini daha iyi planlaması ve bu ilaçların anestezi ilaçlarıyla etkileşiminin kötü sonuçlar doğurmaması için doktorunuza aldığınız ilaçlar hakkında bilgi verin. 
  • Sigara ve alkol kullanımı. Sigara ve alkol kullanımı vücudunuzu birçok reçeteli ilaçtan çok daha kötü etkileyebilir. Sigara ve alkol; akciğerler, kalp, karaciğer ve kan üstündeki etkileri nedeniyle, ameliyat sırasında bir anestezik ilaçların etkilerini bozabilmektedir. Cerrahınız ve anestezi uzmanınıza ameliyattan önce bu maddelerin geçmiş, yakın zaman ve güncel tüketimi hakkında bilgi vermeniz önemlidir. 
  • Uyuşturucu kullanımı (marihuana, kokain veya amfetamin gibi). İnsanlar genellikle yasadışı kullandıkları ilaçlar hakkında doktorlara bilgi verme konusunda isteksiz ve çekingen davranmaktadır. Ancak siz ve cerrahınız arasındaki tüm konuşmaları gizli tutulmaktadır. Bu ilaçlar iyileşmeyi ve anesteziye verilen tepkileri etkileyebileceğinden, bu maddelerin geçmiş ve mevcut kullanımının doktor tarafından bilmesi çok önemlidir. Doktorunuzun bu bilgilere olan ilgisinin sebebinin, fiziksel durumunuz hakkında mümkün olan en güvenli anesteziyi sağlamak olduğunu unutmayın.

 

Anestezinin olası riskleri nelerdir?

Genellikle çok güvenli olsa da her prosedür gibi anestezinin de belli olası riskleri vardır. Anestezi uzmanı ameliyat öncesi bu konuda sizi bilgilendirecektir. Daha güvenli ilaçlar, anestezi uzmanlarının daha kapsamlı eğitimi ve yüksek kalitede bakım standartları da dahil olmak üzere genel anestezinin güvenliğinin artmasına birçok faktör katkıda bulunmaktadır. Herhangi bir endişenizin olduğu durumlarda bu konuyu anestezi uzmanınızla tartışınız.

 

Anestezinin olası yan etkileri nelerdir?

·         Bulantı ve Kusma Genel anestezi ve uzun prosedürlerde daha yaygın görülmektedir. Çoğu durumda, mide bulantısı uzun sürmemekte ve anti-emetik ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

·         Hipotermi (düşük vücut ısısı) Genel anestezi sonrasında vücut ısısında hafif bir düşüş uyandığınızda soğuk ve titreme hissetmenize neden olabilir. Ameliyat sırasında vücut ısınızın çok fazla düşmesini engellemek için özel önlemler alınmaktadır.

·         Koordinasyon Kaybı Genel anesteziklerin merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi koordinasyon bozukluğu veya karar verme problemlerine neden olabilir. Birkaç gün boyunca uykulu, zayıf, yorgun hissedebilirsiniz ve bulanık görme gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu etkiler tamamen kaybolana kadar kendinizi veya başkalarını tehlikeye atabilecek araba sürme, makine kullanımı gibi aktiviteler icra etmemelisiniz.

 

Ameliyat sırasında önceden var olan tıbbi durumlar nasıl ele alınır?

Eğer diyabet, astım, kalp sorunları, ya da artrit gibi önceden varolan bir tıbbi probleminiz varsa, anestezi uzmanınız ameliyat sırasında tıbbi problemlerin oluşturabileceği komplikasyonlar ve bu komplikasyonların tedavisi için hazır olacaktır. Anestezi uzmanları ameliyatla anında oluşabilecek tıbbi sorunların yanı sıra işlem sırasında dikkat edilebilecek kronik hastalıkları da ele almak üzere eğitilirler.

 

Ameliyat sırasında durumunuz nasıl izleniyor?

Hastanın durumunun izlenmesi, anestezi uzmanının ameliyat sırasında oynadığı en önemli rollerden biridir. Vücut fonksiyonlarının en ufak bir değişikliği bile anestezi uzmanınıza durumunuz hakkında muazzam miktarda bilgi vermektedir. Anestezi yönetiminin yanında anestezi uzmanı kalp hızı, kan basıncı, kalp ritmi, vücut ısısı ve nefes gibi hayati fonksiyonların ameliyat sırasında takibini gerçekleştirecektir. Doktorunuz aynı zamanda gerekli durumlarda sıvı ve kan replasmanı konularından da sorumludur. Hastanemizde ameliyat sırasında her organ sistemini ve işlevini izlemek için gelişmiş cihazlar kullanılmaktadır.

 

Anestezi ve Reanimasyon ile İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız