TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ

Jinekolojik Onkoloji

Özel Başarı Hastanesi Jinekolojik Onkoloji birimi, konusunda uzman jinekolojik onkolog doktoru ve sağlık ekibi ile yüksek standartlarda hizmet verip hasta ve hasta yakınlarını tedavi süreciyle ilgili detaylı bilgilendirerek her durumda memnuniyetlerini sağlamayı,hastaya özel hastane rahatlığını yaşatmayı hedeflemektedir. Profesyonel ve kapsamlı hizmet sunan polikliniğimizde hasta memnuniyeti önceliğimizdir.

Jinekolojik Onkoloji, jinekolojik problemler ve kadın genital bölgesi ile ilişkili jinekolojik kanserlerin tanı ve tedavisini konu alan bilim dalıdır. Vulva, vajen, rahim ağzi, rahim, tüpler ve yumurtalık kitleleri ve kanserlerinin tanı, takip ve cerrahisi ile genital bölge kanserlerinin erken dönemde yakalanması jinekolojik onkoloji departmanının ana hedefidir. Kadın genital organlarında kansere neden olan en önemli etken olan HPV virüsü ve anormal smear sonuçlarının takip ve tedavisi jinekolojik onkoloji biriminde gerçekleştirilmektedir. Fazla, düzensiz adet kanamaları veya adet arası kanamaları olan hastalarda düzgün tanı, takip ve tedavi önem taşımaktadır. Ek olarak meme kanseri tanısı olan hastaların jinekolojik açıdan takip ve tedavileri de bu bölümün ilgi alanına girmektedir. Rahim ağzı (serviks) kanseri  ve kanser öncesi lezyonlarının tanı ve tedavisinde kullanılan ve erken tanıda önemli bir başarı sağlayan kolposkopi yöntemi de Özel Başarı Hastanesi Jinekolojik Onkoloji departmanında uygulanmaktadır. Kadın genital organlarda çeşitli hastalıklar ve kanserler bulunmaktadır, bu hastalıklar için doğru tanı ve tedavi yapılmazsa hastanın yaşam süresi ve kalitesini etkiler, özellikle kanser öncesi hastalıklar mevcut ise kanser olmadan tanı konulup tedavi edilmezse hastanın hem yaşam kalitesini ve süresini büyük bir oranda etkiler, dolaysıyla erken tanı ve tedavi oldukça önem taşımaktadır.

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi rahim içi polip (et beni) ve miyomlarında, düzensiz ve aşırı adet kanamalarında, rahim içerisinde septum (perde), veya çeşitli nedenlerden dolayı rahim içerisinde oluşan yapışıklık nedeniyle adet kanamasında azalma için ve çocuk isteği olan ve gebe kalamayan kadınlarda rahim içerisinin değerlendirilip olası sorunların giderilmesini sağlayan herhangi bir dikiş, kesi veya iz gerektirmeyen hastanın aynı gün içinde taburcu edildiği histeroskopik cerrahi; yumurtalık kistleri, tüp hastalıkları, tüp bağlama işlemidış gebelik, rahimde miyom (ur) ameliyatları ve hatta rahim alma ameliyatlarında kullanılan büyük kesiler yerine küçük kesiler aracılığıyla ameliyatın gerçekleştirildiği hasta konforunun yüksek, iyileşme sürecinin kısa olduğu laparoskopik cerrahi (kapalı ameliyat); ur (Miyom), yumurtalık kistleri, çikolata kisti ve odakları (Endometriozis), kadın genital bölgedeki organların gevşemesi ve sarkması (Pelvik organ prolapsusu), idrar kaçırma (İdrar inkontinansı), rahim sarkması ve mesane sarkması için yapılan ameliyatlar; doğum sonrası veya başka nedenlerden dolayı dış genital bölgede gelişen açıklıklar, sarkmalar ve gevşeklikler için yapılan ameliyatlar (perinoplasti) ve labialar için yapılan estetik cerrahileri (labioplasti) gerçekleştirmektedir.

Jinekolojik Onkoloji birimi; hastanemizdeki diğer tüm bölümler gibi gerçekleştirdiğimiz rutin eğitim ve toplantılara katılarak sürekli bir oryantasyonun parçası olmaktadır. Böylece bölümler arası bilgi paylaşımı ve fikir alışverişi sağlanmakta, gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek olan tedavilerde alanında uzman farklı doktorların görüşleri değerlendirmeye alınmaktadır. Ayrıca teknolojik ve medikal anlamda gerçekleşen yenilikler birimlerin ortak çalışmasıyla sürekli takip edilmekte ve hastanemizin yenilikçi yaklaşımı ile en iyi şekilde hayata geçirilmektedir. 

Günümüzde kadın genital organları için tarama testleri bulunması üzere erken tanı ve tedavi seçeneği mevcuttur, dolaysıyla özellikle yakın akrabalarında meme, rahim, yumurtalık ve kalın basak (kolon) kanseri olan hastalarda daha düzenli jinekolojik muayene ve takip yapılmalıdır.

a)      VULVA KANSERİ:

Kadın dış genital bölgede bulunan kanserdir, bu hastalarda genellikle dış genital bölgede değişiklikler mevcuttur, bu değişiklikler kaşıntılı olabilir, bu hastalar genellikle birkaç kere tedavi olmuş ancak hastanın şikayetleri geçmemiştir. Bu hastalar tercihen bir jinekolojik onkoloji uzmanı tarafından muayene ve tedavi edilmesi önem taşımaktadır.

b)      SERVİKS (RAHİM AĞZI) KANSERİ:

Rahim ağzı kanseri genellikle HPV virüsü nedeniyle oluşur, bu virüs genelde cinsel yolla bulaşır, kanser gelişmeden bir süre önce HPV virüsü etkisi ile kanser öncesi lezyonlar oluşur bu aşamada tanı ve tedavi yapılırsa hasta kanser ile karşı karşıya kalmaz. Kanser öncesi lezyonların tanısı ve tedavisinde kolposkopi ile değerlendirmek oldukça önemlidir.

c)      RAHİM KANSERİ:

Rahim kanserinin erken tanı ve tedavisi önem taşımaktadır, bu hastalar düzensiz adet kanamaları veya menopoz sonra kanamalar ile başvuru yaparlar veya hiç şikayet olmadan yapılan kontrol muayene ve ultrasonda bulunur, rahim ağzı kanserinde olduğu gibi rahim kanserinde de kanser öncesi lezyonlar bulunabilir ve bu aşamada yakalanırsa hastanın hayatı yön değiştirir, dolaysıyla rahim kanserinden korunmak için düzenli muayene ve takip çok önemlidir.

d)      YUMURTALIK KANSERİ:

Yumurtalık kanseri için erken tanı ve tedavi daha da önemlidir çünkü bu kanser geç tanımlanırsa tüm batın içi organlarına yayılıp ağır bir ameliyat gerektirmiş olup hastanın sağ kalım süresini belirgin olarak etkiler, bu hastalarda karın şişliği, kasık ağrısı ve diğer şikayetler bulunduğunda hastalık ilerlemiş olabilir dolaysıyla daha erken aşamada yakalayıp tedavi edilmesi için düzenli muayene ve takip önemlidir.

İlgi Alanları

Jinekolojik Onkoloji ile İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız