TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

VAJİNOPLASTİ (VAJİNA DARALTMA) AMELİYATI NEDİR? NASIL YAPILIR?

Vajinoplasti Nedir?

Vajinoplasti, vajina kaslarınızı, perineyi ve çevre dokuları sıkılaştıran, vajina kaslarınıza daha fazla sıkılık, güç ve kontrol sağlayan, hassasiyetinizi ve cinsel deneyiminizi artıran bir ameliyattır. Doğum sırasında vajina kasları normal olarak gevşer ve kasılır, ancak sorun bu kasların doğumdan sonra da zayıf, gevşek kalmasıyla ortaya çıkar ve bu da idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Vajinoplasti tek başına yapılabileceği gibi total vajinal gençleştirme tedavi planının bir parçası olarak da yapılabilir.

Vajinoplasti Sizin İçin Uygun Mu?

Bir kadının bu bölge hakkında endişe duyması inanılmaz derecede yaygındır, çünkü kadınlar genellikle yaşlanma sürecinin bir parçası olarak veya doğumdan sonra vajinal kaslarının gücünü kaybettiğini görebilir ve bu durum rahatsızlığa, hassasiyet kaybına, idrar tutamamaya, cinsel ilişki sırasında cinsel tatminin düşmesine ve hatta bağırsak hareket problemlerine bile neden olabilir. 

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Genellikle genel anestezi altında uyutulduktan sonra (bazı durumlarda uygunsa lokal anestezi ve sedasyon kullanılabilir) cerrahınız ameliyatınıza başlayacaktır. Bir vajinoplasti operasyonu tipik olarak yaklaşık 1 - 2 saat sürer ve hastaneye yatış gerektirmez, yani ameliyatınız tamamlandıktan birkaç saat sonra eve gitmek için taburcu edilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatı vajinayı daraltmak için tasarlanmıştır ve vajinanın arkasındaki gerilmiş kasın bir araya getirilmesi, eriyen dikişler kullanılarak kısaltılması ve ardından fazla vajinal astarın çıkarılması, çevresindeki yumuşak dokuların sıkılaştırılmasıyla yapılır. Vajinal boşluğun boyutunda meydana gelen azalma, cinsel ilişki sırasında daha fazla sürtünme yaratır, genellikle bir kadına doğumdan önce sahip olduğu vajinayı geri vermeye olarak sağlar. Vajinadaki kaslar ve bağlar gerildiğinde, mesane, bağırsak ve rahim (rahim) dahil olmak üzere diğer iç yapıları destekleyebilirler.

Vajinoplasti Öncesi Hazırlık

Konsültasyonunuz sırasında cerrahınız, iyileşme sürecini etkileyebileceği veya yavaşlatabileceği için ameliyattan önce sigarayı, içkiyi ve/veya aspirin veya diğer bazı ilaçları almayı bırakmanızı tavsiye edecektir. 

  • Ameliyattan 10 saat önce herhangi bir yiyecek ve içecek tüketmeyin.
  • Vajinoplasti ameliyatından bir gün önce cinsel ilişkiye girmeyin. 
  • İşten birkaç gün izin alın.
  • Cerrahınızın talimatlarını izleyin. İşlemden önce kan, idrar ve pap smear testleri yaptırmanız gerekebilir.
  • Hamilelik testi. Hamile kadınlara vajinoplasti yapılmaz. Ameliyattan önce rutin bir hamilelik testi yapılabilir.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Dönemi

Genellikle ameliyattan sonra bir veya iki hafta içinde geçmesi gereken şişlik, ağrı ve bir miktar morarma olacaktır. Birkaç gün sonra rahatça hareket edebilirsiniz. Nihai sonuç ameliyattan birkaç ay sonra görülebilir, genellikle 4-6 hafta içinde cinsel aktiviteye devam edebilirsiniz.

İyileşme sürecini hızlandırabilecek genel adımları izlemenin yanı sıra (aktiviteleri sınırlamak, yara bölgesinin bakımı vb.) vajinoplasti işleminizden sonra yapmanız gereken önemli şeyler vardır.

  • Ameliyat sonrası kızarıklık, şişlik ve morlukları izleyin. Herhangi bir kızarıklık veya şişlik bir haftadan uzun sürerse, veya aniden ortaya çıkarsa, derhal cerrahınızla konuşun.
  • Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Kesi alanı çevresinde aşırı kızarıklık, hassasiyet veya cerrahi yaralardan olağandışı akıntı bir problemin işareti olabilir. Derhal cerrahınıza haber verin. Ek bir kontrole ihtiyacınız olabilir.
  • Ameliyat sonrası kanamayı izleyin. Yanlışlıkla çekilen çözülmeyen dikişler kanamaya neden olabilir. Bu veya başka bir aşırı kanama yaşarsanız, derhal cerrahınızla iletişime geçin.

Vajinoplasti Ağrılı Mıdır?

Hastalarımızın çoğu, ağrı hissetmemek için bu işlemi genel anestezi altında yapmayı tercih eder. Ameliyatınızdan sonra yaşayabileceğiniz herhangi bir ağrı veya rahatsızlık, cerrahınız tarafından verilen ilaçlarla etkili bir şekilde kontrol altına alınacak ve genellikle birkaç gün içinde geçecektir.

Hafif bir rahatsızlık ve şişlik hissedebilirsiniz, ancak bu genellikle bir veya iki hafta içinde tamamen ortadan kalkar. Ameliyattan 1 hafta sonra yaranız kontrol edilecektir, dikişler ise kendiliğinden eriyecek ve alınmasına gerek kalmayacaktır. Hastalarımızın çoğu bir hafta sonra işe geri döner, ancak bazı hastalarda iki hafta dinlenmeye ihtiyaç olabilir. Tamamen iyileşene kadar (yaklaşık 6 hafta) egzersiz ve cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Vajinoplasti Ameliyatının Riskleri

Vajinoplasti prosedürü ile ilişkili olası riskler, genel veya lokal anestezi içeren diğer herhangi bir cerrahi prosedürün risklerine benzer. Yaygın olmayan olası kanama ve enfeksiyon dışında endişe edilecek belirli bir risk yoktur ancak cerrahınız konsültasyonunuzda vajinoplasti işlemini size detaylı olarak anlatacaktır.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız