TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

LABİOPLASTİ AMELİYATI NEDİR? NASIL YAPILIR, İYİLEŞME SÜRECİ

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, vajinal açıklığın her iki yanındaki deri bölgesi olan labia minora'nın boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen ameliyattır.

Labioplasti ameliyatı 18 yaşından küçük kızlara yapılmamalıdır, çünkü labia ergenlikten erken yetişkinliğe kadar gelişmeye ve büyümeye devam eder.

Labioplasti Neden Yapılır?

Kadınlarda labianın büyümesi doğum, yaşlanma, cinsel aktivite ve genetik gibi birçok neden yüzünden olabilir. Kadınlar çeşitli nedenlerle ameliyat olmayı seçmektedir. Genişlemiş bir labiadan muzdarip birçok kadın, egzersiz, hijyen, idrar yolu enfeksiyonları, cinsel aktivite ve diğer fiziksel aktivitelerde zorluk yaşar. Bununla birlikte bazı kıyafetleri daha rahat giyebilmek, ve vücudu hakkında daha rahat hissetmek isteyenler de bu operasyonu tercih edebilmektedir.

Labioplasti yaptırmak, dikkatlice düşünmeniz gereken büyük bir karardır. Her estetik operasyonda olduğu gibi beklediğiniz sonucu alacağınızın garantisi yoktur ve vücudunuz hakkında daha iyi hissetmenizi sağlamayabilir.

Labioplasti Nasıl Yapılır?

Labioplasti, genel anestezi veya sedasyonlu lokal anestezi kullanılarak yapılabilir.

Kırpma prosedürü

Cerrahlar tarafından en çok kullanılan tekniktir. Bu işlemde iç vajinal dudakların fazla olan kısmı alınır ve dış vajinal dudaklarla simetrik olacak şekilde dikilir.

Kama prosedürü

Bu işlemde iç vajinal dudakların en kalın kısmından kısmi kalınlıkta bir kama çıkarılır. Submukoza (mukoza zarının altındaki doku tabakası), sadece kısmi bir kalınlık kaldırılarak bozulmadan bırakılmalıdır. Bu işlem vajinaya ameliyattan sonra da doğal bir görünüm kazandırarak kırışık kenarları korur.

Labia minorayı küçültmek için başka teknikler de vardır ve tüm bu tekniklerin belirli avantajları ve dezavantajları vardır. Bir labioplasti düşünüyorsanız, uygun sonuçların alınmasının anahtarı, bu prosedürde uzmanlaşmış bir plastik cerraha gittiğinizden emin olmaktır.

Tüm prosedür yaklaşık 1 ila 2 saat sürer.

Aynı gün eve gidebilirsiniz.

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

Kadınların genital bölgesi çok hassastır ve genel olarak uygun bakım gerektirir. Bu nedenle, labioplasti gibi bir işlem gerçekleştirirken, işlemden önce bilmeniz gereken bazı ameliyat sonrası talimatlar vardır.

Uzun duşlardan kaçınmalı ve her yıkamadan sonra yarayı kurulamalısınız. Ameliyattan sonra oluşabilecek ağrı ve iltihabı azaltmak için cerrah tarafından reçete edilen antibiyotikler alınmalıdır, cerrahınız tarafından izin verilene kadar bisiklete binmek, koşmak ve diğer fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekecektir. Aktivitelere erken dönüş, yaraya baskı uygulayabilir ve iyileşme sürecini gereksiz yere geciktirir. Dar giysiler veya iç çamaşırlar yaraya sürtünmeye neden olacağından giyilmemelidir. Ayrıca, en az altı hafta boyunca cinsel ilişkiye giremezsiniz.

İyileşmek için işten 2 haftaya kadar izin almanız gerekebilir. Cildin tamamen iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Bu süre zarfında yapmanız gerekenler:

  • Alanı temiz ve enfeksiyondan uzak tutun
  • Sürtünmeyi önlemek için bol iç çamaşırı ve giysiler giyin
  • Yaklaşık 6 hafta seksten kaçının
  • 6 ila 12 hafta boyunca fiziksel aktiviteden kaçının
  • Birkaç hafta tampon yerine hijyenik havlu kullanın

Cerrahınız size ek olarak daha spesifik tavsiyeler verebilir.

Olası yan etkiler

Bir labioplastiden sonra 2 haftaya kadar ağrı, morarma ve şişlik olması normaldir.

Bu süre zarfında işemek ve oturmak da rahatsız edici olabilir. Bu durumlara yardımcı olması için size ağrı kesici verilecektir.

Labioplasti Sonrası Komplikasyonlar

Bir labioplasti sonrası bazen aşağıdakiler görülebilir:

  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Doku yara izi
  • Cinsel organların azaltılmış duyarlılığı

Cerrahınız bu risklerin ve komplikasyonların ne kadar olası olduğunu ve görülürse nasıl tedavi edileceğini size açıklayacaktır.

Labioplastinin Sonuçları

Labioplasti genellikle, labia majora seviyesinin altına sarkmayan daha kısa labia ile sonuçlanır. Labialarının bükülmesi ve çekilmesinden kaynaklanan semptomlar yaşayan çoğu hasta, ameliyattan sonra genellikle rahatlama bulur. Birden fazla araştırmaya göre, labioplasti ameliyatı yüzde 90'ın üzerinde memnuniyet sağlamaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır, İyileşme Süreci Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız