TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

GÖĞÜS KÜÇÜLTME

Göğüs küçültme ameliyatı, memnuniyet oranı çok yüksek olan popüler cerrahi işlemlerdendir. Hastalarımızın çoğu, daha iyi görünmek, daha orantılı vücut hatlarına sahip olabilmek, daha rahat ve özgürce giyinebilmek, büyük meme dokusunun omuzlara, bele ve sırta verdiği yük ve rahatsızlıklardan kurtulabilmek için göğüs küçültme ameliyatı olma kararı verirler.

Doğru İşlem

Birçok meme küçültme işlemi için "dikey" bir yaklaşım kullanıyoruz ve bu sayede meme başı etrafında "lolipop" skar oluştu ve göğüs altındaki kırışıklar oluştu. Emzik çıkartılmadı, daha çok kan dolaşımına ve göğüs dokusuna bağlı kalırken yukarı doğru hareket ettirildi. Daha sonra fazla cilt ve göğüs dokusu alınır ve meme küçültme ameliyatında kullanılan teknikler genelde meme ucu (nipple-areola complex) kanlanmasına (pedikül) göre medial, lateral, superior, inferior olarak ve sonuçta kalan skara (yara izine) göre vertikal, lolipop, j şekilli veya ters t şekilli, veya bunların kombinasyonları olarak sınıflandırılabilir. Hastanın durumuna göre bu tercihlerden biri seçilebilir. Aynı zamanda meme başı önündeki bölgede ve göğüs kenarları boyunca memeyi şekillendirmekiçin, koltukaltına doğru ola yağ fazlalıklarını alarak daha güzel sonuçlar elde edebilmek için liposuction da kullanılabilir.

Çoğu zaman bu ameliyatlarda benim tercihim, doğru bir şekilde planlanarak yapıldığında en iyi projeksiyonu ve estetik meme görünümünü, en kalıcı sonuçları sağlayabilecek olan superior pedikül ve vertikal skar içeren tekniktir. Bu teknikte nihai dikiş izi (skar) bir tenis raketine veya lolipopa benzemektedir.

Doğru hasta

Bu ameliyat için en iyi aday ideal vücut ağırlığına sahip, sağlıklı ve sigara içmeyen, gerçekçi beklentilere sahip bir kadındır. Hastalar ameliyatlarından önce sigara içmeyi bırakmalıdır, çünkü nikotin tartışmasız bir şekilde kan dolaşımını ve buna bağlı olarak iyileşme sürecini negatif etkiler.

Bu ameliyat için aslında yaş kısıtlaması yoktur diyebiliriz. Meme büyüklüğü nedeniyle kemik gelişimi ve yaşam kalitesi olumsuz etkilenen 14 yaşındaki bir genç kıza da, sağlık şartları ameliyata elverişli olan 80'li yaşlardaki kadınlara da uygulanabilir.

Doğru Sebepler

Hastalarımızın birçoğu, göğüslerinin büyüklüğünün onları daha şişman gösterdiğinden şikayetçidir ve daha düzgün bir proporsiyona sahip olmak isterler. Giysileri daha konforlu bir şekilde giymek, iyi oturan sütyenleri daha kolay bulmak ve görünümlerinde kendinden emin olmak isterler. Sıklıkla büyük boyutta göğüse sahip kadınlarda göğüs sırt, boyun ve omuz ağrısını görülmektadir ve bu şikayetlerine göğüs küçültme ameliyatı ile son verilebilir.

Meme küçültme ameliyatı için en uygun hastalar gerçekçi beklentileri olan kadınlardır. Ameliyat öncesindeki hastanın memesinin durumu; büyüklüğü ve şekli, ameliyat sırasında güvenli bir şekilde çıkarılabilecek olan doku miktarını, ve buna bağlı olarak da memenin alacağı nihai şekli belirleyecektir.

Doğru zaman

Hastanın hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olması, başarılı bir meme küçültme ameliyatı için önemlidir. Bazı durumlarda, hastanın sağlık şartları ve kilosu optimize edilinceye kadar bu prosedürün beklenmesi daha doğru olabilir. Göğüs küçültme ameliyatından sonra normal faaliyetlere geri dönmek yaklaşık 1-2 hafta alırken daha aktif bir yaşam tarzına dönmek yaklaşık üç ila dört hafta sürer. Küçük çocuklarınız varsa, enerjinizi geri kazanana kadar ilk birkaç hafta yardım ayarlamanız gerekebilir.

Göğüs küçültme ameliyatı, bazı vakalarda emzirme kabiliyetine müdahale edebilir. Hastalara bu işlemden sonra emzirilebilir olma ihtimalinin %50 olduğunu söyledik. Emzirmek sizin için çok önemli ise, meme küçültme ameliyatını düşünmeden önce çocuk sahibi oluncaya kadar beklemek isteyebilirsiniz.

Genel bilgi olarak meme ucunu koruyucu meme küçültme ameliyatı süt vermeye engel bir ameliyat değildir diyebiliriz, nasıl doğum yapacak olan bir kadının %100 süt vereceği garantilenmiyorsa,bu ameliyattan sonra da kadının mutlaka süt verebilacağini garanti edemeyiz.

Göğüs Küçültme Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız