TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KLİPSLİ ETS AMELİYATI (AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ)

Klipsli ETS Ameliyatı Nedir?

Klipsli ets ameliyatı ya da diğer adıyla endoskopik torasik sempatektomi (ETS), avuç içlerinde aşırı terlemeye neden olan sinir uyarımını azaltmak amacıyla sempatik sinir zincirinin klipslendiği minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Bu prosedür terleme ameliyatı olarak da adlandırılır. Bu sinir zinciri, omurganın her iki yanında torasik (göğüs) boşlukta bulunur.

Klipsli ETS Ameliyatı benim için doğru yöntem mi?

Klipsli ETS ameliyatı, palmar hiperhidrozdan ( el terlemesi ) muzdarip hastalar için en etkili ve kalıcı tedavi yöntemidir (el terlemesi ameliyatı). Bununla birlikte klipsli ETS ameliyatı yalnızca hastalar aşırı avuç içi terlemesinden muzdarip olduğunda önerilmemektedir. Koltuk altı ve diğer bölgelerdeki terlemenin tedavisinde de klipsli ets ameliyatı kullanılır.

El terlemesi ameliyatı olarak palmar hiperhidrozu olan hastalarda uygulandığında, klipsli ETS ameliyatı ayrıca aksiller ve plantar hiperhidrozda yüksek başarı iyileşme ile  sonuçlanmıştır. El terlemesinde iyileşme oranı son derece yüksekken (% 99'dan fazla), koltuk altı ve plantar hiperhidrozun sonuçları hastadan hastaya değişmektedir.

Klipsli Ets Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mı? Ameliyat Kime Uygulanamaz?

Klipsli ETS ameliyatı 18-65 yaş arasındaki hastalara uygulanabilir. Klipsli ETS ameliyatı kalp-solunum hastalığı, plevral hastalığı, tedavi edilmemiş tiroid hastalığı veya göğüste aşırı travma,yara olanlar için uygun değildir. Ekibimiz, her hastanın bireysel tıbbi durumunu ve ihtiyaçlarını inceler,ETS için iyi aday olup olmadıklarına karar verir.

Yüz Kızarması Tedavisinde Klipsli Ets Ameliyatı 

Şiddetli yüz kızarması olan kişiler, bu durum sebebiyle günlük yaşamda bazı zorluklar yaşayabilmektedir. Yüz kızarması, aşırı terleme gibi aşırı aktif sempatik sinir sisteminin başka bir belirtisidir. Sempatik kızarma, sosyal işlevler veya stresin bir sonucu olarak yüzde yoğun kızarıklık patlamalarına neden olur. Çoğu zaman hastalarda hiperhidroz (terleme) ile bağlantılı olarak yüzde kızarma unsurları olacaktır, ancak çoğu zaman yüz kızarması tek başına da ortaya çıkabilir.

Şiddetli yüz kızarması yaşayan kişiler, yalnızca yüzde değil, aynı zamanda boyunda ve üst göğüste de meydana gelen kızarmadan şikayet ederler. 

Herkes zaman zaman bir tür kızarma yaşasa da, şiddetli yüz kızarması oldukça farklıdır. Şiddetli yüz kızarması basit bir mesele değildir. Tedavi edilmezse yüz kızarması rahatsız edici olabilir ve insanları iş, aile ve sosyal konular dahil hayatın her alanında sınırlayabilir. Şiddetli yüz kızarması yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa, endoskopik torasik sempatektomi (ETS) ameliyatı da dahil olmak üzere tedavi seçeneklerini tartışmak için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Yüz kızarmasını azaltmak için koruyucu yöntemler başarısız olursa, uzmanlar ETS ameliyatını önerebilir. Hastaların %90'ından fazlası, klipsli ETS ameliyatının yüz kızarmalarını önemli ölçüde iyileştirdiğini ve herhangi bir yan etkiye yol açmadığını raporlamaktadır.

Klipsli ETS ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

Klipsli ETS ameliyatı poliklinik ortamında cerrahi ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. Genel anestezi kullanılır ve işlem süresi tipik olarak bir saatten az sürer.

Ucunda bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp (torakoskop), her koltuk altından küçük bir kesiğe (yaklaşık 5 mm) yerleştirilir. Torakoskop, cerrahlara göğüste bulunan sempatik sinir zincirinin üstün görüntüsünü sağlar. Sempatik sinir zincirini bölmek için kullanılan cerrahi aletlere erişim sağlamak için ek küçük bir kesi yapılır.

İşlem tamamlandıktan sonra hastalar sıcak kuru ellerle uyanır ve saatler içinde eve dönebilirler.

Klipsli ETS Ameliyatı sonrası iyileşme süresi nedir?

Klipsli ETS ameliyatı sonrası iyileşme hızlıdır, çoğu hasta işlemin yapıldığı gün eve döner ve günler ila bir hafta içinde normal aktivitesine başlar. Hastalar, prosedürü takip eden yaklaşık bir ila iki hafta boyunca cerrahlarıyla postoperatif bir ziyaret planlamalıdır.

Klipsli ETS ameliyatının olası riskleri ve yan etkileri nelerdir?

Klipsli ETS ameliyatının en yaygın yan etkisi, tipik olarak bacaklar, karın ve / veya sırtın terlemesi şeklinde ortaya çıkan telafi edici terlemedir. Telafi edici terleme bildirildiğine göre ETS prosedürü geçiren hastaların yaklaşık% 40'ında görülür. Deneyimlerimize göre, klipsli ETS ameliyatını takiben telafi edici terleme yaşayan çoğu hasta, bunun hafif ve idare edilebilir olduğunu bildirmiştir. Gerekirse, telafi edici terlemenin daha şiddetli olduğu nadir durumlarda terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar vardır.

 Her ameliyatta olduğu gibi, şansı düşük olsa da bazı riskler vardır. Bunlar ağrı, enfeksiyon ve kanamayı içerebilir. Cerrah, ameliyattan önce bir konsültasyonda tüm olası riskleri ve komplikasyonları gözden geçirecektir.

Özet olarak klipsli ets ameliyatı kapalı yöntemlerle uygulanan, aşırı terlemeye neden olan göğüs boşluğundaki, sempatik sinirin klips ile sıkıştırılmasına dayanan konforlu bir ameliyattır. Etkisi hemen başlar, ameliyat masasında eller, koltuk altı ve yüz kurumuş olarak kalkılır. Ameliyatın başarı oranı el terlemesi için %99’dur. Klipsli ETS ameliyatı hastanemizde modern teknolojik aletlerle yapılmaktadır.

Klipsli ETS Ameliyatı (Aşırı Terleme Tedavisi) Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız