TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KLİPSLİ ETS AMELİYATI (AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ)

ETS nedir?

Endoskopik torasik sempatektomi (ETS), avuç içlerinde aşırı terlemeye neden olan sinir uyarımını azaltmak amacıyla sempatik sinir zincirinin klipslendiği minimal invaziv bir cerrahi prosedürdür. Bu sinir zinciri, omurganın her iki yanında torasik (göğüs) boşlukta bulunur.

ETS benim için doğru yöntem mi?

ETS, palmar hiperhidrozdan ( el terlemesi ) muzdarip hastalar için en etkili ve kalıcı tedavi yöntemidir. Bununla birlikte ETS prosedürü yalnızca hastalar aşırı avuç içi terlemesinden muzdarip olduğunda önerilmemektedir. Koltuk altı ve diğer bölgelerdeki terlemenin tedavisinde de ets kullanılır.

Palmar hiperhidrozu olan hastalarda uygulandığında, ETS prosedürü ayrıca aksiller ve plantar hiperhidrozda iyileşme ile sonuçlanmıştır. Palmar hiperhidrozda iyileşme oranı son derece yüksekken (% 99'dan fazla), koltuk altı ve plantar hiperhidrozun sonuçları hastadan hastaya değişmektedir.

ETS ameliyatı nasıl gerçekleştirilir?

ETS prosedürü poliklinik ortamında cerrahi ekibimiz tarafından gerçekleştirilir. Genel anestezi kullanılır ve işlem süresi tipik olarak bir saatten az sürer.

Ucunda bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp (torakoskop), her koltuk altından küçük bir kesiğe (yaklaşık 5 mm) yerleştirilir. Torakoskop, cerrahlara göğüste bulunan sempatik sinir zincirinin üstün görüntüsünü sağlar. Sempatik sinir zincirini bölmek için kullanılan cerrahi aletlere erişim sağlamak için ek küçük bir kesi yapılır.

İşlem tamamlandıktan sonra hastalar sıcak kuru ellerle uyanır ve saatler içinde eve dönebilirler.

ETS sonrası iyileşme süresi nedir?

ETS'den sonra iyileşme hızlıdır, çoğu hasta işlemin yapıldığı gün eve döner ve günler ila bir hafta içinde normal aktivitesine başlar. Hastalar, prosedürü takip eden yaklaşık bir ila iki hafta boyunca cerrahlarıyla postoperatif bir ziyaret planlamalıdır.

ETS'nin olası riskleri ve yan etkileri nelerdir?

ETS'nin en yaygın yan etkisi, tipik olarak bacaklar, karın ve / veya sırtın terlemesi şeklinde ortaya çıkan telafi edici terlemedir. Telafi edici terleme bildirildiğine göre ETS prosedürü geçiren hastaların yaklaşık% 40'ında görülür. Deneyimlerimize göre, ETS'yi takiben telafi edici terleme yaşayan çoğu hasta, bunun hafif ve idare edilebilir olduğunu bildirmiştir. Gerekirse, telafi edici terlemenin daha şiddetli olduğu nadir durumlarda terlemeyi azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçlar vardır.

 Her ameliyatta olduğu gibi, şansı düşük olsa da bazı riskler vardır. Bunlar ağrı, enfeksiyon ve kanamayı içerebilir. Cerrah, ameliyattan önce bir konsültasyonda tüm olası riskleri ve komplikasyonları gözden geçirecektir.

Özet olarak ets kapalı yöntemlerle uygulanan, aşırı terlemeye neden olan göğüs boşluğundaki, sempatik sinirin klips ile sıkıştırılmasına dayanan konforlu bir ameliyattır. Etkisi hemen başlar, ameliyat masasında eller, koltuk altı ve yüz kurumuş olarak kalkılır. Ameliyatın başarı oranı el terlemesi için %99’dur. Klipsli ETS ameliyatı hastanemizde modern teknolojik aletlerle yapılmaktadır.

Klipsli ETS Ameliyatı (Aşırı Terleme Tedavisi) Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız