TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

HPV ENFEKSİYONU (GENİTAL SİĞİL) NEDİR? NASIL BULAŞIR, BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

HPV Nedir?

İnsan papilloma virüsü (HPV), papillomlar olarak adlandırılan, siğil benzeri büyümelere neden olan büyük bir virüs grubunu ifade etmektedir.


HPV Enfeksiyonu Belirtileri

Siğiller, cinsel organlarda ve anüste gelişebilir. HPV'li birçok insanın hiçbir şikayeti yoktur (asemptomatik). Bu nedenle birçok hastalık taşıyıcısı, HPV'ye sahip olduklarını bilmeden hayatına devam etmektedir.


HPV Enfeksiyonu Tanısı

Teşhis semptomlara bağlı olarak görsel muayene, Pap Smear testi veya kondilomun biyopsisi ile gerçekleştirilir.


HPV Bulaşıcı Mıdır?

HPV, oral seks de dahil olmak üzere cinsel temas ve kan yoluyla bulaşabilen bir enfeksiyondur.

HPV cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında en yaygın olanıdır. HPV'ye maruz kalan birçok kişi enfeksiyonu kendi bağışıklık sistemiyle bir ila iki yıl içinde temizleyebilir, ancak bazı hastalarda enfeksiyon yıllarca devam eder. Kalıcı enfeksiyon bazı kanserlere yol açabilir.


HPV Nasıl Önlenir?

11 ve 21 yaşları arasında olan erkek ve kadınlar için hpv aşısı mevcuttur. Aşı, üç doz şeklinde uygulanır.


HPV ile İlişkili Kanserler

HPV ile enfekte olmak, çeşitli kanser türlerini geliştirme riskini arttırmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Esas olarak bademciklerde ve dilin arkasında meydana gelen HPV ile ilişkili baş ve boyun kanserleri . Orofaringeal kanserler olarak adlandırılan belirli baş ve boyun kanserlerinin yaklaşık yüzde 70'ine HPV neden olur. Erkeklerin baş ve boyun kanserine yakalanma olasılığı kadınlardan üç kat daha fazladır.
  • Jinekolojik kanserler kadın üreme organlarını etkiler. HPV ile bağlantılı olanlar arasında rahim ağzı kanserleri ve genital bölge kanserleri bulunur. HPV ayrıca servikal displazi olarak adlandırılan kanser öncesi durumdan da sorumludur.
  • Rektum kanseri hem erkekleri hem de kadınları etkiler. HPV'nin anüs bölgesi kanserlerinin yaklaşık yüzde 91'inden sorumlu olduğu düşünülüyor.
  • Penis kanseri nispeten az görülmekle birlikte 18 yaşın üzerindeki erkekleri etkilemektedir. HPV'nin penis kanserlerinin yüzde 63'ünden sorumlu olduğu düşünülmektedir.

HPV Enfeksiyonu (Genital Siğil) Nedir? Nasıl Bulaşır, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız