TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MENİSKÜS YIRTIĞI

Menisküs tibia (alt bacak kemiği) ile uyluk kemiği (uyluk kemiği) arasına yer almakta ve bacağın alt kısmını vücut ağırlığımızın yarattığı etkiden korumaktadır. Dizin iç kısmında medial menisküs, dış kısmında ise lateral menisküs yer almaktadır.

 

Menisküs yırtığı genellikle sporcularda ayaklar yerde ve dizler bükük durumdayken üst bacağın bükülmesi veya döndürülmesi sonucunda meydana gelir.

 

Bazen menisküs, diskoid menisküs adı verilen bir blok veya disk şekli olarak gelişebilir. Diskoid menisküsün yırtılma olasılığı daha yüksektir ve genellikle çocuklukta ortaya çıkar.

 

Menisküs yırtığının belirtileri nelerdir?

 

Menisküs yırtığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilmekle beraber en yaygın görülen semptomlar şunlardır:

 

·         Diz ekleminde ağrı: genellikle dizin içinde (medial), dışında (lateral) veya arkasında

 

·         Şişme

 

·         Diz ekleminin kilitlenmesi

 

·         Diz eklemini tamamen uzatamama veya bükememe

 

·         Topallama

 

Menisküs yırtığının semptomları diğer hastalıkların semptomlarına benzerlik gösterebilir. Kesin teşhis için her zaman hastaneye başvurun.

 

Menisküs yırtığı nasıl teşhis edilir?

Menisküs yırtığından şüphelenildiği durumlarda, ortopedistiniz diz için kapsamlı bir medikal geçmiş değerlendirmesi ve fiziksel muayene gerçekleştirecektir. Tanıyı doğrulamak ve diz eklemini daha başarılı bir şekilde gözlemleyebilmek için doktorunuz röntgen ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) testleri isteyebilir:

 

Röntgen

Röntgen, iç dokuların, kemiklerin ve organların görüntülerini üretmek için gözle görünmez elektromanyetik enerji ışınlarını kullanan bir teşhis testidir. Standart bir röntgen yeterince başarılı sonuçlar vermediğinde, diz veya kalça gibi eklemleri incelemek için kontrast boya içeren eklem röntgenleri de kullanılabilir.

 

MR

MRI, vücuttaki organların ve yapıların ayrıntılı görüntülenmesi için büyük mıknatıslar, radyofrekanslar ve bir bilgisayarın kullanıldığı bağ veya kas dokularındaki hasarı veya hastalığı belirlemeye yardımcı bir teşhis prosedürüdür.

 

 

Menisküs yırtığı tedavisi

Menisküs yırtığı tedavisi doktorunuz tarafından aşağıdakilere göre belirlenecektir:

 

·         Yaşınız

 

·         Genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz

 

·         Hasarın ne kadar kötü olduğu

 

·         Belirli ilaçlar, prosedürler ve tedavilere karşı toleransınız

 

·         İyileşme için gereken süre

 

 

Tedavi şunları içerebilir:

 

·         Buz uygulanması

 

·         İbuprofen gibi ilaçlar

 

·         Kas güçlendirici egzersizler

 

·         Artroskopik cerrahi

 

Artroskopi

 

Minimal invaziv bir prosedür olan diz artroskopisi genellikle menisküs yırtıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Artroskopi sırasında, eklemdeki küçük bir kesiden küçük, ışıklı, optik bir tüp (artroskop) yerleştirilir. Dizin iç kısmının görüntüleri ekrana yansıtılarak doktorun menisküsün yırtık kısmını onarmasına veya kesmesine izin veren bir prosedürdür. Genç hastalarda menisküsün olabildiğince fazla korunması diz sağlığının korunması açısından büyük önem içermektedir.

 

Menisküs onarılırken vücut bölgeyi iyileştirene kadar menisküsü bir arada tutmak için dikişler kullanılır. Artroskopi ile tedavi edilen pediyatrik menisküs yırtıkları, diğer tedavi seçenekleriyle tedavi edilenlere göre daha iyi iyileşme eğilimindedir.

Menisküs Yırtığı Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız