TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

VARİKOSEL NEDİR? VARİKOSEL BELİRTİLERİ VE AMELİYATI

Varikosel nedir?

Varikosel, skrotumda ( testis torbası ) şişmiş ve genişlemiş damarların olduğu bir durumu tanımlar . Bu damarlar, oksijen ve besin bakımından düşük olan testislerden kan taşır. Kan damarlarda geriye doğru aktığında şişme olabilir. Varikoseller bacaktaki varislere benzer.

Varikosel, ergenlik öncesi dönemde ve ergen erkeklerde yaygındır. 10 yaşından küçük erkeklerde nadirdir ve ergenlikten sonra nadiren gelişir. Varikosellerin çoğu, kanın sol testisten akması nedeniyle yalnızca sol tarafta bulunur. Bazı durumlarda sağ üstte veya her iki testiste de gelişebilirler.

Varikoseller genellikle ağrılı değildir ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, bir varikosel aşağıdaki durumlarda tedavi gerektirebilir:

 • Acı verici ise
 • Testisin az gelişmesine veya küçülmesine neden oluyorsa (testis hipotrofisi)
 • Çocuk sahibi olma yeteneğini potansiyel olarak etkilemekteyse (kısırlık)

Bazı durumlarda varikoseller kan akışını azaltarak ve testislerin sıcaklığını yükselterek doğurganlığı etkileyebilir. Bu, testislerin daha az sperm üretmesine neden olabilir ve üretilen sperm sağlıklı olmayabilir.

Varikosel Neden Olur?

Varikosellerin neden geliştiği bilinmemektedir. Genç erkeklerde hızlı cinsel organ büyümesi ile ilişkili olabilirler, ancak belirli bir risk faktörü belirlenmemiştir.

Varikoselin ciddiyeti üç seviyede incelenebilir:

 • Sadece ıkınma sırasında elle hissedilebilen varikosel
 • Rahatlanıldığında elle hissedilebilen varikosel
 • Tamamen dinlendiğinde bile belli bir mesafeden açıkça görülebilir halde olan varikosel

   

Varikosel şunlara neden olabilir:

 • Etkilenen testisin küçülmesi (atrofi). Testisin çoğu sperm üreten tübüllerden oluşur. Varikoselden olduğu gibi hasar gördüklerinde testis küçülür ve yumuşar. Testisin küçülmesine neyin sebep olduğu net değildir, ancak arızalı valfler kanın damarlarda birikmesine izin verir. Bu havuzlama, damarlarda testis hasarına neden olabilecek artan basınca neden olabilir.
 • Sperm sorunları (kısırlık). Varikosel ile testis çok sıcak olabilir. Bu, sperm oluşumunu, hareketini (hareketliliği) ve işlevi etkileyebilir.

Varikosel belirtileri ve teşhisi

Varikoseller genellikle belirti göstermez. Nadir durumlarda ağrıya neden olabilir ve bu da:

 • Skrotumda ( testis torbası ) keskinden donuk rahatsızlığa kadar değişir
 • Ayakta durma veya fiziksel eforla artış gösteren ağrı
 • Gün içinde kötüleşen ağrı şeklinde olabilir.

Varikosel Tanısı Nasıl Konulur?

Varikoseli teşhis etmek genellikle nispeten basittir. Doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve varsa belirtilerinizle ilgili sorular soracaktır.

Varikoseli dışlamak veya doğrulamak için doktor muayenesi çok önemlidir. Doktorunuz dış cinsel organlarınızı dikkatlice inceleyecektir. Dik duruşta veya ıkınma sırasında daha fazla hissedilebilen, skrotumda şişmiş ve dolaşmış damarların varlığı varikoseli düşündürür. Şişmiş damarlar bir torbası gibi hissedebilir. Boyutlarını karşılaştırmak için her iki testis de incelenmelidir. Varikoselden etkilenen testis genellikle daha küçüktür.

Şişmiş testis damarlarında geriye doğru kan akışı genellikle skrotumun ultrasonu ile doğrulanır.

Yalnızca sağ taraftaki bir varikosel nadirdir. Çok nadir durumlarda, bir tümörden kaynaklanıyor olabilir ve ekarte etmek için ultrason yapılmalıdır.

Varikosel Ameliyatı

Varikoseli tedavi etmenin tek yolu ameliyattır, ancak tüm hastalar ameliyattan fayda sağlamaz. Aşağıdaki durumlarda ameliyat önerilebilir:

 • Etkilenen testisin küçük olması
 • Doğurganlığı etkileyebilecek ilişkili başka koşullar
 • Varikosel her iki testiste de mevcut ise
 • Sperm sağlıklı değil ise
 • Ağrı, belirgin şişlik veya fiziksel rahatsızlık varsa

Varikosel Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Cerrahi prosedür, genişlemiş damarların testisten kanı boşaltmasını engeller. Bu tıkanma kan akışını sağlıklı damarlara yönlendirir. Bu yapılabilir:

 • Cerrahi mikroskop kullanılarak kasıkta küçük bir kesi ile
 • Laparoskopik aletlerle yapılan çok sayıda küçük kesi olsa da ameliyat sırasında doktor, lenfatik damarlar adı verilen yakındaki yapıları korumaya çalışacaktır. Bu küçük yapılar genellikle çıplak gözle görülmez. Vücudun her yerinde toplanan berrak, sarımsı bir sıvı olan lenf taşırlar. Yaralanırlarsa, lenf düzgün akamaz ve komplikasyonlar gelişebilir. Lenfatik-koruyucu varikoselektomi adı verilen bu ameliyat, komplikasyon olasılığını azaltabilir.

   

Varikosel ameliyatı sonrası en sık görülen komplikasyonlar nelerdir?

 • Testis çevresindeki skrotumda sıvı toplanması (hidrosel oluşumu)
 • Testisin küçülmesi (testis hipotrofisi)
 • Testisin işlevinde azalma

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Hasta 2 gün sonra normal, yorucu olmayan aktivitelerine dönebilir. Rahatsız olmadıkları sürece, 2-4 hafta sonra egzersiz gibi daha yorucu aktivitelere dönebilirler.

Doktor, ameliyattan sonra sınırlı bir süre ağrı kesici reçete verecektir. Külot veya sporcu askısı takmak da testislerdeki basıncı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sperm kalitesindeki iyileşmelerin bir meni analizi ile görülebilmesi ameliyattan sonra birkaç ay alacaktır. Bunun nedeni yeni spermin gelişmesinin yaklaşık 3 ay sürmesidir.

Varikosel Nedir? Varikosel Belirtileri ve Ameliyatı Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız