TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

LOMBER DAR KANAL ( SPİNAL STENOZ ) HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ VE AMELİYATI

Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz) Nedir?

Lomber dar kanal (spinal stenoz) hastalığı, ciddi kas güçsüzlüğüne, his kaybına ve/veya yürümede güçlüğe neden olabilir. Dar kanal tedavisine yönelik spinal laminektomi ameliyatı yapılır. Laminektomi, omuriliğin etrafını saran kemiğin bir kısmının çıkartılması işlemidir. Bu ameliyat, kireçlenme ve diğer sebeplere bağlı olarak omuriliği saran kemik yapıların veya yumuşak dokuların omuriliğe bası oluşturması sonucu gelişen spinal spondilotik miyelopati hastalığında uygulanır. Spinal laminektomi aynı zamanda omuriliğin iç ve dış tümörleri, omurga travma cerrahisi ve omurga daralması ameliyatlarında da yapılmaktadır


Spinal stenoz için risk faktörleri nelerdir?

Omurga kolonunuzdaki kemiklerin her biri, bu eklemlerin yakınındaki sinir kanallarında omuriliğinizden çıkan sinirlerle eklemlere bağlıdır. Yaşlandıkça artrit, omurları ve omurga eklemlerini etkileyerek omurilik ve sinir kanallarının daralmasına neden olabilir. Ek olarak, omurlar arasındaki boşluğu dolduran omurga diskleri yavaş yavaş kurur ve düzleşir, bu da omurilik kanalına ve sinirlere baskı uygulayabilir.

Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz) Belirtileri

Boyunda (servikal stenoz)

·        Bir el, kol, ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma ve güçsüzlük

·        Yürüme ve denge ile ilgili problemler

·        Boyun ağrısı

·        Şiddetli vakalarda, bağırsak veya mesane disfonksiyonu (idrar kaçırma)

Alt sırtta (lomber stenoz)

·        Bir ayak veya bacakta uyuşma veya karıncalanma ve güçsüzlük

·        Uzun süre ayakta durduğunuzda veya yürürken bacaklarda ağrı veya kramplar

·        Sırt ağrısı


Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz) Tanısı

Lomber dar kanal hastalığını teşhis etmek öncelikle doktorunuz belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi sorar. Ardından fizik muayene yapılır. Belirtilerinizin nedenini saptamaya yardımcı olmak için aşağıdaki görüntüleme testi gerekebilir:

·        Omurganızın görüntüsünü alabilmek için röntgenMR taraması veya BT taraması

·        Spinal sinirlerin sağlığını kontrol etmek için elektromyelogram

·        Omurganızda hasar veya büyüme olup olmadığını anlamak için kemik taraması

Spinal Stenoz Tedavisi

Hafif stenoz vakaları cerrahi dışı tıbbi yaklaşımlarla tedavi edilebilir. Egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri, sıcak ve soğuk uygulanması, enjeksiyonlar veya ağızdan alınan ilaçların kombinasyonları semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

İlaçları tıpkı doktorunuzun önerdiği şekilde almanız birçok ağrı kesici ve kas gevşetici ilacın uzun süre kullanıldığında yan etkilere neden olabilmesi sebebiyle çok önemlidir.

İlerlemiş stenoz varlığında doktorunuz, basıncı azaltmak için kemiğin küçük bir bölümünün çıkarılmasını içerebilen bir ameliyat (laminektomi)  önerebilir. Bazı durumlarda ise, büyük kemik parçaları çıkarılır ve omurgaya güç ve destek sağlamak için metal donanımlar vücuda yerleştirilir (spinal füzyon).

Minimal invaziv omurga cerrahisinde, stenozu tedavi etmek için küçük kesikler ve mikroskobik aletler kullanılmaktadır. Bu teknik bazı hastalar için uygundur ve geleneksel açık cerrahi prosedürlerine göre daha düşük komplikasyon riski ve potansiyel olarak daha hızlı iyileşme süresi sağlamaktadır.

Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz) Ameliyatı

Belirtileriniz günlük hayatınıza engel oluyorsa, ameliyat düşünülebilir. Ameliyatın amacı, omurilik kanalında daha fazla yer yaratarak omuriliğinizdeki veya sinir köklerindeki basıncı hafifletmektir. Kanal daralması alanını açmak için cerrahi, lomber dar kanal spinal stenoz semptomlarını çözmeye çalışmak için en kesin yoldur.

·        Laminektomi: Bu prosedürle etkilenen omurun arka kısmı (lamina) çıkartılır. Laminektomi sinirlerin etrafında daha fazla alan yaratarak basıncı azalttığı için bazen dekompresyon cerrahisi olarak da adlandırılır. Bazı durumlarda, omurganın, gücünü korumak için metal donanım ve bir kemik grefti (spinal füzyon) ile komşu vertebralara bağlanması gerekebilir.

·        Laminotomi: Bu prosedürle, laminanın sadece bir bölümü, tipik olarak belirli bir noktadaki basıncı hafifletecek kadar büyük bir delik açarak çıkarılır.

·        Laminoplasti: Bu prosedür sadece boyundaki omurga (servikal omurga) üzerinde gerçekleştirilir. Lamina üzerinde bir menteşe oluşturarak omurilik kanalındaki boşluğu açar. Metal donanım, omurganın açılmış bölümündeki boşluğu kapatır.

·        Minimal invaziv cerrahi: Bu ameliyat yöntemi, yakın sağlıklı dokuya verilen zararı azaltacak şekilde kemik veya laminayı çıkarır.

Çoğu durumda, bu boşluk yaratan operasyonlar lomber dar kanal semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Ancak bazı kişilerin semptomları aynı kalır veya ameliyattan sonra daha da kötüleşir. Ayrıca enfeksiyon, omuriliği örten zardaki yırtık, bacak damarında kan pıhtılaşması ve nörolojik bozulma gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Lomber Dar kanal ( Spinal Stenoz ) Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Ameliyatı Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız