TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KOKU VE TAT ALMA BOZUKLUĞU NEDENLERİ, TANI VE TEDAVİSİ

Koku ve Tat Kaybı

Koku ve tat alma süreçleri karmaşıktır. Koku molekülleri soluduğumuz havaya salındığında veya yiyecek moleküller tükürük veya burun mukusumuzda çözündüğünde tat ve koku alma işlemi başlar. Bu moleküller daha sonra burun, ağız veya boğazdaki duyu hücrelerini uyarır.

Koku alma sinir hücreleri koku molekülleri tarafından uyarılır. Burun üst bölümünde bulunurlar ve doğrudan beyne bağlanırlar. Burun astarının içine çok yüzeysel olarak yerleşim gösterirler. Bu, koku moleküllerini daha kolay algılayabilmeleri için iyidir, ancak ne yazık ki yüzeye yakın olduğu için koku alma sinirleri yaralanma riskiyle karşı karşıyadır.

Tat alma sinir hücreleri ağız ve boğazdaki tat tomurcuklarında bulunur ve tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve umami olmak üzere beş temel tadı algılamakla görevlidir.

Ortak kimyasal duyu adı verilen başka bir kemosensiyel süreç de koku ve tada katkıda bulunur. Bu hücreler beyni ısı (baharatlı biberler gibi) veya soğuk (mentol veya nane gibi) gibi duyulara karşı uyarır.

Yemeğimizin “tadı” olarak düşündüğümüz şey, aslında tüm bu duyuların birlikte çalışmasıdır. Tat alma duyusunun %80'i koku alma duyusuna bağlıdır, bu nedenle koku alma yeteneği olmadan tüm yiyecek ve içecekler, başka hiçbir ayrım yapmaksızın yalnızca bu beş temel tattan biri olarak algılanabilir.

En sık görülen koku ve tat bozuklukları şunlardır:

·         Anosmi. Koku alamama, koku duyusunun tamamen kaybolması

·         Ageusia. Tat alamama, tat duyusunun kaybı

·         Hiposmi. Koku alma yeteneğinin azalması

·         Hipogeusia. Tatlı, ekşi, acı veya tuzlu şeyleri tatma yeteneğinin azalması

Koku duyusunun (hiposmi veya anozmi) ve tat alma duyusunun (hipoguzi veya ageuzi) azalması veya tamamen kaybolması en yaygın görülen kemosensör bozukluklardır.

Diğer kemosens bozukluklarında, kokular, tatlar veya tatlar yanlış yorumlanabilir veya bozulabilir, bu da kişinin normalde tatması veya koklaması hoş olan bir şeyden hoş olmayan bir koku veya tat algılamasına neden olabilir.

Diğer hastalıklar da kokular ve tatların az veya hiç alınmamasına sebep olabilmektedir. Bazı hastalıklar normalde hoş bir tat veya kokuya sahip şeylerden kötü bir koku veya tat algılamanıza neden olabilir. Bu bozukluklar yaşam kalitesini etkileyebilir. Hatta altta yatan başka hastalığın bir belirtisi ve habercisi olabilir.

 

Tat ve Koku Kaybı Problemi Nedir?

Koku ve tat bozuklukları, tat ve koku alma duyusunda azalma veya tamamen koku ve tat kaybı ile sonuçlanan durumlardır. 100 kişiden 5'inde tat veya koku problemleri gözlemlenmektedir. Bunlardan bazıları koku veya tat alma sisteminin gelişmesiyle ilgili problemlerin sonucu iken, diğerleri ise zamanla oluşan sorunlardır.

Koku veya tat kaybı kademeli veya ani olabilir ve bazı durumlarda bariz bir nedenle tetiklenebilir - örneğin kafa travması veya viral bir enfeksiyon.

Tamamen koku alamama anosmi olarak adlandırılır. Koku alma duyusunda azalma hipozmi olarak adlandırılır. Koku duyusundaki diğer değişiklikler, kokuların beklenenden farklı olması (parosmi) ve olmayan kokuların algılanmasıdır (fantosmi). Yiyeceklerin lezzetinin algılanması üzerindeki etkisi nedeniyle, birçok koku alma bozukluğu, insanları bir tat bozukluğuna sahip olduklarına inandırır, ancak tat alma bozuklukları nadirdir.

Pek çok insan üşüttüğünde koku ve tat alma fonksiyonlarında kayıp yaşamıştır, ancak bu duyularda meydana gelebilecek başka değişiklikler de vardır.

Tat ve koku kaybı ile ilgili sorunlar aşağıdaki sağlık problemlerinin belirtileri olabilir:

 

·         Obezite

·         Diyabet

·         Yüksek tansiyon

·         Kötü beslenme

·         Parkinson, Alzheimer, multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları


Koku ve Tat Kaybı Neden Olur?

Koku ve tat alamama problemlerinin birçok farklı nedeni vardır. Geçici koku, tat kayıpların en yaygın nedenleri soğuk algınlığı, grip ve sinüs problemleridir. Ayrıca, genetik nedenlerle koku alma bozukluğu ile doğabilirsiniz.

Bazen koku alma yeteneğinin kaybının nedeni bulunamaz. Koku duyusu çeşitli nedenlerle kaybolabilir. En yaygın nedenler şunlardır:

Hastalıklar (örneğin, soğuk algınlığı veya grip, sinüs enfeksiyonu ve alerjiler)

 • Kafa yaralanmaları
 • İnme
 • Viral enfeksiyonlar
 • Sinüsleri etkileyen sinüzit, nazal polip gibi problemler
 • Hormon problemleri
 • Diş veya ağız sorunları
 • Benzen, klorin, formaldehit gibi bazı kimyasallara maruz kalma
 • Bazı ilaçlar
 • Baş veya boyun kanseri için radyoterapiye maruz kalma
 • Sigara içmek
 • Kokain gibi burundan madde kullanımı

Epilepsi, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve şizofreni gibi diğer bazı tıbbi durumlar koku alma duyusunun tamamen kaybıyla ilişkilendirilebilir.

Koku alma duyusu da diğer tüm duyular gibi doğal olarak yaşla birlikte azalır. Nadiren bazı kanserler de anosmiye neden olabilir.

Hangi ilaçlar tat alma yeteneğini etkileyebilir?

 • Amoksisilin, eritromisin, siprofloksasin ve trimetoprim gibi yaygın olarak reçete edilen antibiyotikler.
 • Parkinson hastalığı, migren gibi nörolojik problemlerde kullanılan ilaçlar; kas gevşeticiler.
 • Tansiyon ve kolesterol için kullanılan kardiyovasküler ilaçlar (statinler).
 • Tiroid ilaçları.
 • Antidepresan veya duygudurum düzenleyici ilaçlar.
 • Antihistaminikler, antiinflamatuarlar ve antifungal ilaçlar


Koku ve tat bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Belirtiler, tatlı, ekşi, acı veya tuzlu olan belirli şeyleri koklama, tat alma yeteneğini tamamen veya kısmi olarak kaybetmektir. Bazı durumlarda, normalde kişiye hoş gelen tatlar veya kokular kişi tarafından rahatsız edici olarak nitelendirilmektedir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Geçici olarak koku veya tat alma yeteneğini etkileyebilecek bazı durumlar vardır. Koku ve tatta kısa süreli değişiklikler, soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları gibi üst solunum yolunuzu etkileyen enfeksiyonlarda yaygındır. Sebep buysa, koku ve tat alma yeteneği genellikle iki hafta içinde geri gelmelidir. Koku veya tat alma duyunuzda kalıcı bir değişiklikten endişe ediyorsanız, doktorunuzdan randevu almalısınız.


Koku ve tat bozuklukları nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tıbbi kayıtlarınızı inceleyecek ve fiziksel muayene gerçekleştirecektir. Bu bozuklukların tanısı için:

 • Bir insanın algılayabileceği en az miktarda konsantrasyondaki kimsayal koku veya tat miktarının ölçümü
 • Çeşitli kimyasalların tat ve kokularını karşılaştırma
 • "Scratch ve sniff" testleri
 • Kimyasalların dilin belirli bölgelerine uygulandığı "Yudumla, tükürme ve durulama" testleri 
 • MR ve BT gibi görüntüleme testleri

 


Koku ve tat bozuklukları nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz tedavinizi aşağıdaki temellere göre planlayacaktır:

·         Yaşınız

·         Genel sağlık durumunuz ve tıbbi kayıtlarınız

·         Hastalığınızın seviyesi

·         Belirli ilaçlar, prosedürler veya terapilerle karşı toleransınız

·         Hastalığınızın tahmini süresi

 

Koku, tat alamama tedavisi şunları içerebilir:

 

 • Koku,tat alamamaya neden olan ilaçların durdurulması veya değiştirilmesi
 • Koku, tat alamamaya neden olan tıbbi sorunun düzeltilmesi
 • Koku ve tat alma problemlerine neden olacak tıkanıklıkların cerrahi olarak temizlenmesi
 • Danışmanlık
 • Sigarayı bırakmak

 


Koku ve tat bozukluklarının oluşturabileceği komplikasyonlar nelerdir?

 

Hem koku hem de tat bozuklukları yaşam kalitesini etkilerken, koku bozuklukları genellikle daha tehlikelidir. Koku alma yeteneğinin kaybı aşağıda listelenen tehlikeli durumları algılama yeteneğinize zarar verebilir.

 

 • Ateş
 • Zehirli dumanlar
 • Gaz sızıntıları
 • Bozulmuş yiyecek ve içecekler

Tat alamama beslenmeyi etkileyebilir ve bunun sonucunda kilo kaybı ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyen tat alma problemleri bunun sonucunda diğer tıbbi sorunlara neden olabilir.

Koku alma yeteneği geri kazanılabilir mi?

Yaşadığınız bir problemden sonra azalan veya tamamen kaybolan koku alma yeteneğinin geri gelip gelmeyeceği ilk etapta soruna neyin neden olduğuna bağlıdır. İnsanlar arasında da farklılıklar vardır - örneğin, bazı insanlar soğuk algınlığından sonra koku duyularını çabucak geri kazanırken, diğerlerinin koku duyularında daha uzun süreli ve hatta kalıcı değişiklikler olur.

İnsanlar sigara içtiğinde veya mevsimsel alerjisi olduğunda geçici koku kaybı meydana gelebilir. Burun ve sinüs rahatsızlıkları koku alma yeteneğini değişen derecelerde etkileyebilir ve ilaçlarla ve gerekirse ameliyatla olabilen tedaviye iyi yanıt alınabilir.

Kafa travması, burunda, koku sinirlerinde veya sinyalin alındığı beyinde yaralanmalara neden olabilir. Koku sistemi bazen kendini onarabilir ve koku duyusunun bir kısmını geri kazanabilir. Bunun ne zaman olacağı ve olup olmayacağı, yaralanmanın yerine ve ciddiyetine bağlıdır, ancak etkilenenlerin %50'sinde travmadan 10 yıl sonrasına kadar bir dereceye kadar iyileşmenin gerçekleşebileceğini gösteren kanıtlar vardır. Beklediğinizden farklı görünen kokular (parosmi) ve var olduğunu düşündüğünüz ama olmayan kokular (fantosmi) de oluşabilir. 

Yaş,koku almanızı sağlayan reseptörlerin sayısında azalmaya neden olur ve hasarlı koku alıcılarını onarma yeteneği de azalır.

Koku ve Tat Alma Bozukluğu Nedenleri, Tanı ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız