TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ÜRETEROSEL

Üreterosel Nedir?

Üreterosel, mesaneye bağlandığı yerde üreterin kese benzeri genişlemesidir. Bu genişleme genellikle idrar akışını engeller. Üreteroseli olan hastaların çoğunda, çift toplama sistemi de vardır. Kadınların etkilenme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.

İki tür üreterosel vardır:

  • Ortotopik üreterosel: Torba benzeri tıkanıklık tamamen mesanenin içinde yer alır.
  • Ektopik üreterosel: Kese benzeri tıkanma, mesane açıklığına veya üretraya uzanır. Bu en yaygın gözlemlenen biçimdir.

Üreterosel genellikle idrarın idrarın vücuttan dışarıya taşınmasını sağlayan tüp olan üretraya akışını engeller. Tıkanıklığın seviyesi, üreterosel tipine ve anormal doku gelişimi miktarına göre farklılık gösterir. Ektopik üreterosel daha ciddidir çünkü üretraya açılan mesane düzgün çalışmaz.

Üreteroselin belirtileri ve tanısı

Üreterosel semptomları doğumdan önce veya sonra görülebilir. Hamilelik sırasında gerçekleştirilen ultrason, obstrüktif bir üreteroseli gösterebilir. Üreterosel doğumdan önce ultrasonda görülürse, doktor tanıyı doğrulamak için ultrasonu tekrarlayacaktır. Üreterosel ve çift toplama sistemi doğrulanırsa, doktor böbrek fonksiyonuna bakmak için daha fazla test yapacaktır.

Doğumdan hemen sonra ortaya çıkan semptomlar bebeklerde teşhisi sağlayabilir. Kadınlarda, doktor doğumda üretranın açılışında bir üreterosel görebilir. Yeni doğan erkek çocuklar idrar yapamayabilir. Böbrekler de iltihaplı olabilir.

Daha sonra ortaya çıkabilecek semptomlar arasında mesane iltihabı, idrara çıkma zorluğu ve acil idrar yapma ihtiyacı yer alır. Bazen üreteroseli olan hastalarda idrar mesaneden üretere (böbreğe doğru) geri akacaktır. Bu duruma vezikoüreteral reflü denir. İdrar, tıkanma ile aynı tarafta üretere veya tıkanıklığın karşısındaki üretere akar.

Üreterosel tedavisi

Semptom göstermeyen (asemptomatik) çoğu çocukta tedaviye gerek yoktur ve takip önerilir. İdrar yolu enfeksiyonları varsa antibiyotiklerle tedavi edilir. Ek olarak, böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için röntgen kullanılarak başka testler yapılmalıdır. Böbrek fonksiyonu iyiyse, üreterosel endoskopik dekompresyon kullanılarak tedavi edilebilir. Böbrek fonksiyonu iyi değilse, böbrek dokusunun bir kısmı ameliyatla alınabilir. Bu operasyona parsiyel nefrektomi denir.

Üreteroselin endoskopik dekompresyonu

Böbreğin üst kısmı çalışıyorsa, üreterosel, idrar akışını engelleyen kese benzeri genişlemeyi açmak için delinebilir. Bu işleme endoskopik dekompresyon adı verilmektedir. Vücudun içinde, endoskop adı verilen tüp benzeri bir cerrahi aletle yapılır. Ürolog, üreteroseli delmek için endoskop aracılığıyla bir lazer kullanır. Bu, tıkanmanın boyutunu azaltır ve idrar akışına yardımcı olur. Bu tedavi bazen idrarın mesaneden üretere geri akmasına neden olabilir (vezikoüreteral reflü). Bu durum oluşursa ayrı olarak tedavi edilmelidir.

Parsiyel nefrektomi

Böbrek iyi çalışmıyorsa, çalışmayan kısmı çıkarmak için ameliyat gerekebilir.

TanıTanımTedavi
ÜreteroselMesaneye bağlandığı yerde üreterin kese benzeri genişlemesi
  • Üreteroseli cerrahi olarak delmek için kullanılan endoskopik dekompresyon, üreteroselin boyutunu küçültür ve idrar akışını sağlar
  • Çalışmayan dokuyu böbrekten çıkarmak için parsiyel nefrektomi

Üreterosel Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız