TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ÜRETERAL DUPLİKASYON

Üreteral Duplikasyon Nedir?

İdrar yolunun en yaygın malformasyonlarından biri üreteral duplikasyondur. Üreter, idrarı böbrekten mesaneye taşıyan tüptür. Tipik olarak, her böbreğin bir üreteri vardır. Ancak üreteral duplikasyonda, böbreğin kendisini mesaneye bağlayan iki üreteri vardır. Bu duruma aynı zamanda çift veya çift yönlü toplama sistemi de denir.

Bazen iki üreter böbrekten ayrılır ancak mesaneye gelmeden önce tek bir tüp halinde tekrar birleşir, buna eksik duplikasyon denir. Üreterler, tamamen ayrı olduğunda ise buna tam duplikasyon denir.

Üreteral Duplikasyon Belirtileri ve Teşhisi

Fazladan bir üretere rağmen, çift bir toplama sistemi idrar akışını yavaşlatarak idrar tıkanıklığına neden olabilir. Üreteral duplikasyon aynı zamanda vezikoüreteral reflü (idrarın mesaneden üretere, böbreğe doğru geri akması), üreterosel ve ektopik üreter ile ilişkilidir.

Üreteral duplikasyon bazen gebelik sırasında rutin ultrasonda fark edilir. Doğumdan sonra semptomlar tanıya yol açabilir. Bununla birlikte, üreteral duplikasyonu olan çocukların çoğunda hiçbir belirti yoktur.

Üreteral Duplikasyon Tedavisi

Uygulanacak tedavinin kararı birçok faktöre bağlıdır. En basit yaklaşım mümkün olduğunda her zaman ilk seçenek olmalıdır.

TeşhisTanımTedavi
Üreteral DuplikasyonBöbreğin kendisini mesaneye bağlayan iki üreterinin olmasıHafif semptomların tedavisi ve gözlem

Üreteral Duplikasyon Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız