TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

STAFİLOKOK ENFEKSİYONU

Stafilokok Enfeksiyonu Nedir?

Staphylococcus aureus normalde ciltte yaşayan yaygın görülen bakterilerdir. Bu bakteriler ayrıca burun yollarında da herhangi bir problem göstermeden varlıklarını sürdürmektedir. Staph, bir kesik veya yaradan cilde girdiğinde enfeksiyonlara neden olabilir. Enfeksiyon, bakteriler bir kateter veya solunum tüpü yoluyla vücudun içine girdiğinde de meydana gelebilir. 

Staphylococcus aureus veya S. epidermidis, genellikle cerrahi bir işlemin veya kan yoluyla bulaşan enfeksiyonun bir komplikasyonu olarak beyin ve omuriliği kaplayan zarların enfeksiyonu olan stafilokokal menenjite neden olabilir.


Stafilokok Enfeksiyonu Teşhisi

Belirtilerinizin kapsamına ve ciddiyetine bağlı olarak doktorunuz aşağıdaki testleri isteyebilir:

  • Enfekte bölgeden bir deri biyopsisi ve kültür
  • İçinde hangi organizmanın çoğalacağını görmek için enfeksiyondan drenaj (sıvı) kültürü
  • Kan kültürü
  • Zatürre varsa veya şüpheleniliyorsa öksürük veya bronkoskopi yoluyla balgam kültürü    
  • İdrar yolu enfeksiyonu varsa veya şüpheleniliyorsa idrar kültürü   

Stafilokok Enfeksiyonu Tedavisi

Tedavi, staf enfeksiyonunun tipine bağlıdır. Bazı staf türleri intravenöz antibiyotik kullanımını gerektirebilir. Lokal bir Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) deri enfeksiyonu için, apsenin doktorun ofisinde boşaltılması genellikle gereken tek tedavi yöntemidir. Daha ciddi MRSA enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilecek az sayıda antibiyotik mevcuttur.  Vankomisin, trimetoprim-sülfametoksazol ve linezolid bu seçeneklerden bazılarıdır.  

Not: Son dozu almadan önce kendinizi daha iyi hissetseniz bile, size verilen tüm antibiyotik dozlarını bitirmeniz kritik derecede önemlidir. Bitmemiş dozlar, bakterilerde ilaç direncinin gelişmesine neden olabilir. 


Stafilokok Enfeksiyonu Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız