TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SPOR YARALANMALARI VE ÖNLEME YOLLARI

Bir veya daha fazla spora katılmak, sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının hayati bir parçasıdır. Kaliteli bir yaşamın en büyük şartlarından biri, spor yapmaktır ama elbette bu bazen sosyal yaşamı kısıtlayıcı bir duruma dönüşebilir. Spor sırasında yapılan  yanlış yönlerde hareket, takılıp düşmeler gibi durumlarda genellikle spor yaralanmaları meydana gelir.

Bununla birlikte, yaralanma riski sizi spor yapmaktan kesinlikle caydırmamalıdır, ancak en yaygın spor yaralanmalarından bazılarının farkında olarak bunları önlemek veya en azından yaralanma riskini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Sporla ilgili olası 7 yaygın yaralanmaya ve alabileceğiniz olası önleme tedbirlerine bakalım.

1. Kas ve Tendon Hasarı

Kas ve tendon hasarları, sporla ilgili yaralanmalar arasında en yaygın olanıdır çünkü egzersiz yaparken veya oynarken çok fazla kas ve tendon kullanırız. Bu hareketli parçaların tümü, olması gerekenden daha uzağa gerilmeye veya hareket etmemeleri gereken şekillerde, onları yırtık, hasarlı ve acı içinde bırakmaya duyarlıdır.  Çoğu tür küçüktür ve dinlenmeyle doğal olarak iyileşir. Gergin kas ve tendon riskini azaltmanın en iyi yolu, yorucu aktiviteye başlamadan önce ısınmak ve gerilmektir.

2. Burkulmalar

Ligamentler, kemiği kemiğe bağlayan dokulardır. Bu bağlar yanlış döndüklerinde çekilebilir veya yırtılabilirler. Ayak bileği burkulmaları, atletler arasında belki de en sık görülen burkulma türüdür ve bunu yakından diz burkulmaları, bilek ve dirsek burkulmaları vb. İzler. Burkulmalar ağrılı olabilir, iyileşmesi uzun sürebilir ve bazen daha fazla yaralanmaya karşı korunmak için hareketsizleştirme gerektirebilir. Antrenman öncesi esneme hareketleri ve ısınma, burkulmaları önlemenin yanı sıra oynadığınız sporda iyi teknikler uygulamanıza yardımcı olabilir. Burkulmalar genellikle bağın zayıf ve gelecekteki burkulmalara yatkın olmasına neden olur, bu nedenle, örneğin bir diz veya ayak bileği burkulma geçmişiniz varsa, bu eklemi oynarken bir destekle desteklemek iyi bir fikir olacaktır.

3. Diz yaralanmaları

Diz çok karmaşık bir eklemdir ve çoğu spor aktivitesi sırasında çok fazla darbe ve aşınmaya dayanır. Ön çapraz bağın yırtıkları, kıkırdak yırtıkları, çıkıkları ve kırıkları oldukça yaygındır. Diz yaralanmaları ağrılı ve zayıflatıcı olabilir, bazen düzeltmek için ameliyat gerektirebilir. Yine, ısınma, esneme hareketleri ve iyi bir duruş, uygun dolgu ve destek (örneğin, temas sporları oynarken) ile birlikte diz yaralanmaları riskini azaltabilir.

4. Kırıklar

Darbe ve temas sporları genellikle kemiğin (çoğunlukla kollar, bacaklar ve ayaklar) kırılmasına neden olur, bunların hepsi ağrılı olabilir, iyileşmek için haftalarca hareketsizlik alabilir ve bazen düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir. Kırıklar, yorucu ve / veya temaslı sporlarda doğal bir risktir, ancak uygun aksesuarları kullanarak, ısınarak, kasları güçlü ve esnek tutmak için egzersiz yaparak, iyi teknikler uygulayarak vb. riski azaltabilirsiniz. Ayrıca, ağrı bazen tedavi edilmeden bırakılan bir gerginlik veya burkulma belirtisi olduğundan, kemiği kırılmaya karşı savunmasız hale getirebilir.

5. Tenisçi dirseği

Tenisçi dirseği olmak için tenis oynamanıza gerek yok. Tenisçi dirseği, aşırı kullanım ve tekrarlayan aktivite nedeniyle dirsekteki bağların gerilmesi olan birkaç "tekrar yaralanması" ndan biridir. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, hızınızı belirlemektir. Ara verin, başka aktiviteler yapın ve oynamadan önce daima ısının ve esneyin.

6. Plantar fasiit 

Bunları aynı zamanda tekrarlama yaralanmaları olarak da grupladık çünkü her ikisi de uygun destek eksikliği ile birlikte ayakların ve bacakların aşırı aktivitesiyle ilgilidir. Plantar fasiit, ayak kemerinde bir tendonun iltihaplanmasıdır ve her adımda keskin ağrıya neden olur. Shin atelleri, tekrarlayan stres ve koşma, kaçma veya hızlı durma ve başlamaların yüksek etkilerinden kaynaklanan alt bacak kaslarının iltihaplanmasını tanımlar. Her ikisi de koşucular, koşucular, futbol ve basketbolcular vb. Arasında yaygındır. Uygun uzatma ve ara sıra dinlenme en iyi iki önlemdir.

7. Sırt yaralanmaları / sırt ağrısı

Sırtınız ve omurganız hemen hemen her spor aktivitesinde bir miktar strese maruz kalır. Zamanla, bu stres omurlar ve sırt kasları çevresinde iltihaplanmaya dönüşerek bazen disklerde yaralanmalara ve sıklıkla üst veya alt sırt ağrısına neden olabilir. Ani bir sarsıcı darbe de sırtta akut bir yaralanmaya neden olabilir. Sırt tedavileri, dinlenmeden fizik tedaviye ve cerrahiye kadar değişen duruma bağlı olarak büyük ölçüde sonuç verir. Sırt ağrısı ve yaralanma riskinizi azaltmanın en iyi yolu, düzenli düşük etkili aktiviteler, ısınma ve hatta iyi beslenme ile sırt kaslarınızı güçlü ve esnek tutmaktır.

Hastanemizin Ortopedi Polikliniğinde, sporcuların sırt ve omurga dahil çok çeşitli spor yaralanmalarının tanı ve tedavisi uzman kadro ile, modern teknolojik cihazlarla yapılmaktadır.

 

Spor Yaralanmaları ve Önleme Yolları Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız