TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ORTA KULAK İLTİHABI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Orta kulak iltihabı otitis media olarak da adlandırılmaktadır. Hastalık kulak zarının arkasındaki bölgenin enfeksiyon kapması ile karakterizedir. Bu tür kulak enfeksiyonları orta kulakta sıvı tutulumuna sebep olan veya sıvı drenajını engelleyen herhangi bir durum sonra ortaya çıkabilir. Alerji, soğuk algınlığı, farenjit ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar orta kulak iltihabına sebep olabilir.

Orta kulak enfeksiyonları çocuklarda daha sık görülmesine rağmen yetişkinlerde de görülmektedir. Kulak enfeksiyonu çocuklar ile karşılaştırıldığında yetişkinlerde çok daha ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Eğer kulak enfeksiyonu geçiriyorsanız tedavi için acilen sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.


Orta kulak enfeksiyonu tipleri nelerdir?

Enfeksiyonlar çeşitli şekillerde orta kulağı etkileyebilmektedir. Bunlardan bazıları:

Akut otitis media. Bu orta kulak enfeksiyonu aniden ortaya çıkmakta, şişme ve kızarıklığa neden olmaktadır. Sıvı ve mukusun kulak içinde birikmesi sonucunda ateş ve kulak ağrısı ortaya çıkmaktadır.

Efüzyonlu Otitis medya. Enfeksiyon geçtikten sonra timpanik kavite içinde sıvı (efüzyon) ve mukus birikir. Bu birikinti hastaya orta kulağının dolu olduğunu hissettirecektir. Bu durum aylarca devam etmekte ve hastanın işitme yeteneğini etkilemektedir.

Efüzyonlu kronik otitis media. Sıvı uzun bir süre timpanik kavite içinde kalmakta veya yeni enfeksiyon oluşmamasına rağmen kaybolup tekrar tekrar birikmektedir. Bu tür orta kulak iltihabının genellikle tedavisi zordur. Bu tür hastalıklar işitme yeteneğini etkilemektedir.


Orta kulak iltihabı için kimler risk grubundadır?

• Sigara içenler

• Alerji semptomları gösteren bireyler

• Soğuk algınlığı veya diğer üst solunum yolu enfeksiyonu öyküsü


Orta kulak iltihabı sebepleri nelerdir?

Orta kulak östaki tüpü adı verilen bir kanal aracılığıyla boğaza bağlanmaktadır. Bu tüp dış kulak ile iç kulak arasındaki basıncı dengelemeye yardımcı olmaktadır. Enfeksiyon veya alerji tüpü tahriş edebilir veya etrafında şişmeye neden olabilir. Bu gibi durumların sonucunda kulak zarının arkasında bakteri ve virüslerin çoğalabilecekleri sıvı birikimi gerçekleşebilmektedir. Çoğalan bakteri ve virüsler orta kulak iltihabına neden olabilmektedir.


Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • Yetişkinlerde orta kulak enfeksiyonunun yaygın belirtileri şunlardır:
  • Tek veya iki kulakta ağrı
  • Kulaktan akıntı
  • İşitme problemleri
  • Boğaz ağrısı
  • Yüksek ateş (nadir)
  • Denge bozukluğu (nadir)

Bu belirtiler bazı başka hastalıkların belirtileri de olabilir. Bu yüzden bir orta kulak enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız kesin tanı için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yüksek ateş, kulağınızın arkasında şiddetli ağrı veya yüzünüzde felç gibi semptomlarınız varsa, en kısa sürede doktorunuza görünün.


Orta kulak iltihabı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve fiziksel muayene yapacaktır. Bunu takiben doktorunuz dış kulağınız ve kulak zarınızı bir otoskop yardımıyla inceleyecektir. Otoskop, doktorunuzun kulağın içini görmesini sağlayacaktır. Doktorunuz pnömatik otoskop ile kulak zarınızın ne kadar iyi hareket ettiğini görebilmek için kulağınıza hava verebilir. Kulak zarınızın iyi hareket etmediği durumlara kulak zarınızın arkasındaki sıvı sebep olabilmektedir.

Doktorunuz size timpanometri adı verilen bir test de yapabilir. Bu test doktorunuza orta kulağın ne kadar iyi çalıştığını hakkında bilgi verecektir. Bu test timpanik kavite içinde herhangi bir basınç değişikliğini saptayabilmektedir. Doktorunuz ayrıca işitme yeteneğinizi de test edebilir.


Orta kulak iltihabı tedavisi

  • Antibiyotikler, ağızdan veya kulak damlası şeklinde
  • Ağrı kesiciler
  • Dekonjestanlar, antihistaminikler veya nazal steroidler

Doktorunuz size oto insufilasyon tekniğini denemenizi tavsiye edebilir. Bu teknik, kulağınızdaki atmosferik basıncın dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Bunu gerçekleştirmek için burun deliklerinizi kapatarak yavaşça nefes vermeniz gerekmektedir. Bu teknik havayı östaki tüpüne doğru geri itmektedir.

Kulak enfeksiyonunuz için gereken tedavi geçirdiğiniz enfeksiyonun türüne bağlıdır. Semptomlarınızın 48 ila 72 saat içinde iyileşmediği durumlarda hastaneye ile iletişime geçin.

Orta kulak enfeksiyonları tedavi edilmediği durumlarda uzun süreli sorunlara neden olabilmektedir. Bunlardan bazıları:

• Başın diğer bölgelerinde enfeksiyon

• Kalıcı sağırlık

• Yüzde sinir felci

Eğer uzun süre iyileşmemiş bir orta kulak enfeksiyonundan muzdarip iseniz, bir kulak, burun ve boğaz uzmanı (otolaringolog) tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Baş ve boyun kanserini araştırmak için BT taraması veya MR gerekebilir.

Kulak tüpleri

Bazen antibiyotik alındığı ve enfeksiyonun kaybolduğu durumlarda bile timpanik kavite içindeki sıvı kaybolmamaktadır. Bu durumda doktorunuz kulak zarınızın dış kısmına küçük bir tüp yerleştirmeyi önerebilir. Yerleştirilen tüp sıvının bu bölgede birikmesini engelleyecek ve timpanik kavite içindeki basıncı rahatlatacaktır. Ayrıca tüp size daha iyi duymanız için de yardımcı olabilir. Miringotomi olarak adlandırılan bu operasyon genellikle çocuklarda gerçekleştirilmektedir. Yerleştirilen tüp genellikle 6 ay 1 yıl arasında kendiliğinden düşmektedir.


Orta Kulak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız