TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KALÇA BÖLGESİ PROBLEMLERİ

Kalça, pelvisin her iki yanındaki alandır. Pelvis kemiği 3 bölümden oluşmaktadır:  

·         Ilium. Pelvisin geniş kısmı. 

·         Pubis. Pelvisin alt, arka kısmı.

·         Ischium. Kalçayı oluşturmaya yardımcı olan kemiklerden biri.

 

Kalça eklemi, harekete izin veren ve vücut ağırlığını taşımak için gereken stabiliteyi sağlayan bir bilye ve soketten oluşan eklemidir.

Kalça vücuttaki en sağlam eklemlerden biridir. Ancak vücut ağırlığınızı taşıması sebebiyle, artrit geliştirme olasılığı diğer eklemlere göre daha yüksektir . Kalça bölgesindeki ağrı, eklemlere yastık görevi gören kasların, tendonların veya küçük sıvı dolu keselerin (bursa) yaralanmasından kaynaklanabilir .    

 

Yaygın görülen kalça problemleri nelerdir?

Aşağıdakiler en yaygın kalça problemlerinden bazılarıdır:

Artrit

Artrit, kalça dokusunun bozulmasının en yaygın nedenidir. Artritin 3 alt tipi kalçayı etkilemektedir: 

·         Osteoartrit

·         Romatoid artrit

·         Travmatik artrit

Bursit

Bursit hastalığında eklemdeki sıvı-dolu kese (bursa) iltihaplanmaktadır. Bursa, dokular arasındaki sürtünmeyi azaltmak için kayan bir yüzey görevi görmektedir. Kalçada 2 adet büyük bursa bulunmaktadır. Her ikisinide görülebilecek problemler kalça eklemi çevresinde sertliğe ve ağrıya neden olabilir:     

·         Trokanterik bursa. Kalçanın yan tarafında bulunan , doku ve kemikler aracılığıyla gerçek kalça ekleminden ayrı olan bursa   

·         Iliopsoas bursa. Üst kalça bölgesinde bulunan bursa

 

Yaygın görülen diğer kalça problemleri

·         Avasküler nekroz . Bu durum, kemiğin yeterince kan almamasının sonucunda oluşan kemik kaybını içerir . Ayrıca yaralanma veya kemik tümörleri sonucunda da avasküler nekroz oluşabilir. Tedavi edilmediği durumlarda kalça ekleminin bozulmasına neden olabilmektedir.  

 

·         Hip Pointer. İliumun tepesine bağlanan kasta çürük veya yırtık sonucunda oluşmaktadır. İlium, belin hemen altında, pelvisin tepe bölgesidir. Kalçaya alınan darbe, düşme, vücudun hızlı bir şekilde bükülmesi veya dönmesi bu probleme sebep olabilir. 

 

Kalça Bölgesi Problemleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız