TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

DİYETİNİZDE BAKIR ELEMENTİNİN YERİ

Bakır Elementi ve Beslenme

Bakır, tüm vücut dokularında bulunan önemli bir eser elementtir. Vücudun normal fonksiyonu için az miktarda bakır elementi gereklidir, ancak vücut kendi bakırını üretemez. Bu yüzden vücudunuzun doğru çalışması için gereken bakırı yiyeceklerden almanız gerekmektedir.

Bakır Vücutta Ne İşe Yarar?

Bakır, vücudun kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olmak için demir ile birlikte çalışır. Ayrıca kan damarlarını, sinirleri, bağışıklık sistemini ve kemikleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Bakır ayrıca demir emiliminde de rol alır.

Bakır Açısından Zengin Besin Kaynakları

İstiridye ve diğer kabuklu deniz ürünleri, kepekli tahıllar, fasulye, fındık, patates ve böbrekler, karaciğer iyi bakır kaynaklarıdır. Koyu yapraklı yeşillikler, kuru erik gibi meyveler, kakao, karabiber ve maya da güçlü bakır kaynaklarıdır.

Fazla veya Az Bakır Tüketiminin Oluşturabileceği Problemler

Normalde günlük tükettiğiniz yiyeceklerde yeterince bakır bulunur. Menkes hastalığı, doğumdan önce mevcut olan çok nadir bir bakır metabolizması bozukluğudur. Erkek bebeklerde görülür ve bakır seviyelerini etkiler.

Bakır eksikliği anemi ve osteoporoza neden olabilir.

Vücutta fazla miktarda bakır bulunması ise zehirlidir. Nadir bir kalıtsal bozukluk olan Wilson hastalığı karaciğerde, beyinde ve diğer organlarda bakır birikimine neden olur. Bu dokularda artan bakır miktarı, hepatit, böbrek yetmezliği, beyinde problemler ve diğer sorunlara yol açar.

Öneriler

Günlük alınması gereken bakır miktarı:

Bebeklerde

  • 0 ila 6 ay: günde 200 mikrogram (mcg/gün)
  • 7 ila 12 ay: 220 mcg/gün

Çocuklarda

  • 1 ila 3 yaş arasında: 340 mcg/gün
  • 4 ila 8 yaş arasında: 440 mcg/gün
  • 9-13 yaş arasında: 700 mcg/gün

Ergenler ve yetişkinler

  • 14 ila 18 yaş arasındaki erkekler ve kadınlar: 890 mcg/gün
  • 19 yaş ve üstü erkekler, kadınlar: 900 mcg/gün
  • Hamile kadınlar: 1.000 mcg/gün
  • Emziren anneler: 1.300 mcg/gün

Günlük temel vitamin ihtiyacını karşılamanın en iyi yolu, çeşitli besinleri içeren dengeli bir diyet yemektir.

Spesifik öneriler yaşa, cinsiyete ve diğer faktörlere (hamilelik gibi) bağlıdır. Hamile olan veya anne sütü üreten (emziren) kadınların daha yüksek miktarlarda bakıra ihtiyacı vardır. Hangi miktarın sizin için en uygun olduğunu konuda uzman diyetisyeninize veya doktorunuza sorun.

Diyetinizde Bakır Elementinin Yeri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız