TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

İSTMOSEL NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

İstmosel Nedir?

İstmosel, sezaryen sonrası kesinin yapıldığı bölgede uterus boşluğunun iç duvarında oluşan bir kusurdur. İstmosel anormal kanamaya ve ikincil kısırlığa neden olabilir.

Menstrüel kan bir uterus istmoselinde sıkışıp kaldığında, uterus astarının önemli ölçüde iltihaplanmasına yol açar. Bu iltihaplanma, spermleri uterustan yumurtaya ilerlerken öldürerek ve embriyo implantasyonu için uygun olmayan bir ortam yaratarak kısırlığa neden olabilir. Tedavi edilmemiş bir uterus istmoselinin varlığında bir gebelik meydana gelirse, sezaryen skarının bulunduğu yerdeki anormal derecede ince kas duvarı nedeniyle düşük yapma ve hatta uterustaki yaranın yırtılma riski daha yüksektir.

İstmosele ne sebep olur?

İstmoselin kesin nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır, ancak sezaryen sonrası uterus kesiğinin anormal veya eksik iyileşmesi ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Sezaryan sonrası uterusu onarmak için kullanılan dikiş tipi ve uterusun bir veya iki kat halinde onarılıp onarılmaması da istmosel oluşumu üstünde etkilidir.

İstmosel belirtileri nelerdir?

İstmosel belirtileri anormal kanama ve ikincil kısırlıktır (geçmişte başarılı bir hamilelik elde ettikten sonra hamileliğe ulaşamama). İstmoselli kadınlarda en sık görülen kanama paterni, adetin olağan kanamasını takiben birkaç gün süren kahverengi kanamadır. Dönemler arasında veya cinsel ilişki, egzersiz sonrasında da bazen lekelenme görülebilir. Bazı durumlarda, istmoselli bir kadının hiçbir semptomu olmayabilir.

İstmosel nasıl teşhis edilir?

Bir kadın sezaryen sonrası herhangi bir zamanda anormal kanama veya sekonder kısırlık yaşarsa istmoselden şüphelenilebilir. Adet döngülerinin grafiğini çıkaran kadınlar , döngülerini yakından izlemeyen kadınlara göre daha erken bir zaman isthmosel belirtilerini yakalayabilirler.

Sezaryen geçirmiş kadınların yaklaşık %20'sini etkileyen yaygın bir problem olmasına rağmen istmosel semptomları olan kadınlar, birçok doktorun bu duruma aşina olmaması nedeniyle uzun bir süre doğru bir teşhis konmadan hayatlarına devam edebilirler.

İstmoselini teşhis etmenin en doğru yolu, salin infüzyon sonohisterogramı (SIS) adı verilen bir ultrason prosedürüdür. Bir SIS, sezaryen skarının bulunduğu yerde uterus duvarında bir kusur olup olmadığını belirleyebilir, ayrıca yaranın yakınındaki kas duvarının kalan kalınlığını da belirleyebilir. Rahim duvarının sezaryen skarının yakınında biraz daha ince olması yaygın olsa da, istmosele sahip kadınlarda rahim duvarı, bazı durumlarda 1 mm'den bile daha ince halde olabilir.

İstmosel nasıl tedavi edilir?

İstmoseli tedavi etmenin birkaç yolu vardır, ancak en yaygın olanları histeroskopik veya laparoskopik yaklaşımlardır.

Histeroskopik istmosel tedavisi:

  • Kusurlu bölge, içeriden koterize edilir, bu da adet kanının yara izi içinde sıkışmasını önlemeye yardımcı olur.
  • Rahim kas duvarı 5 mm den büyuk kalınlıkta, anormal kanaması olan kadınlar ve tekrar hamile kalmayı düşünmeyenler için en iyi tedavi yöntemidir.
  • Artıları: kısa süren prosedür, hızlı iyileşme (2-3 gün)
  • Eksileri: tüm anormal kanamaları tedavi etme olasılığı daha düşüktür; rahim duvarını kalınlaştırmaz ve bu nedenle ileride gebe kalmak isteyen ve istmosel bölgesinde rahim kası duvarı çok ince olan kadınlar için tercih edilen bir yöntem değildir.

Laparoskopik istmosel onarımı:

  • Kusurlu bölge tamamen çıkarılır ve uterusun kas duvarı 2-3 kat emilebilir sütür ile yeniden yapılandırılır.
  • Anormal kanaması olan ve uterus kas duvarı 5 mm'den ince olan kadınlar ve tekrar hamile kalmak isteyenler için en iyi tedavi seçeneğidir.
  • Artıları: tüm anormal kanamaları tamamen çözme olasılığı daha yüksektir; kas duvarı kalınlaştığı için sağlıklı gebelik (kısırlık, düşük ve rahim yırtılması riski daha düşük) sağlar.
  • Eksileri: daha uzun süren prosedür, daha uzun iyileşme süresi (1-2 hafta), güvenli hamile kalmak için 4 ay beklenmelidir.

Sezaryanden sonra anormal kanaması veya sekonder infertilitesi olan herhangi bir kadının olası bir istmosel için değerlendirilmesini öneriyoruz. Deneyimlerimiz bunun yaygın bir durum olduğunu ve tedavi seçeneklerinin tartışılabilmesi için doğru teşhis edilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu durumun etkili cerrahi tedavisi, kısırlığı olan kadınlar ve diğer kadınlarda sağlıklı üreme yeteneğinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.

İstmosel Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız