TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SEZARYEN DOĞUM NEDİR?

Sezaryen Nedir?

Sezaryen, doğum sırasında bebeğinizin vajina yerine alt karında gerçekleştirilen cerrahi bir kesi aracılığıyla doğumudur.


Sezaryen Hangi Durumlarda Gerçekleştirilir?

Bir dizi durum sezaryen yapılmasını gerektirebilir. Sezeryan gereği oluşturan durumlar bazen bebekle, bazen de anne ile ilgilidir.

Bebekle ilgili nedenler:

  • Anormal kalp atış hızı
  • Bebeğin kötü bir pozisyonda olması
  • Doğum riskli hale getiren fetüs anormallikleri

Anne / doğum süreciyle ilgili nedenler:

  • Yavaş veya zor doğum
  • Serviksin genişlememesi
  • HIV pozitif (viral yükü baskılanmamış) veya aktif herpes enfeksiyonu varlığı
  • Plasenta, rahim ağzını (plasenta previa) bloke edecek şekilde konumlanmış

Sezaryen Güvenli Midir?

Sezaryen çok yaygın bir cerrahi prosedürdür ancak yine de riskleri vardır. Sezaryen yoluyla doğan bebeklerde solunum problemleri gözlenebilir, ancak bu problemler genellikle çabuk düzelir. Sezaryen sonrası anne için iyileşme süresi normal doğuma göre daha uzundur ve enfeksiyon riski vajinal doğuma göre daha fazladır. Ve rahminizde sezaryen sonrası oluşan yara, bir sonraki doğum eyleminizde özel durumlar oluşturabilir. Her ameliyatta olduğu gibi ortaya çıkabilecek olası komplikasyonlar vardır. Örneğin, cerrahi kesi veya rahim enfekte olabilir, kanama ve kan pıhtılaşması nadir de olsa görülebilir, idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir ve bağırsak fonksiyonu azalabilir.

Öte yandan zor bir vajinal doğum, hem anne hem de bebek için ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Hangi seçeneğin sizin için en güvenli alternatif olduğuna dair kapsamlıca düşünerek karar verilmelidir. Bu sorunun herkes için geçerli olan basit bir cevabı yoktur. Doktorunuz, kararınızı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için sizinle riskleri ve faydaları tartışarak size yol gösterecektir.


Sezaryen Nasıl Gerçekleştirilir?

Normalde sezaryen doğum sırasında partneriniz sizinle birlikte ameliyathanede bulunabilir. Sezaryen sırasında önünüzde olan biteni tamamen görmenizi engelleyecek bir çarşaf olacaktır. Doğumdan sonra siz veya eşiniz bebeğinizi kısa bir süre kucağınızda tutabilirsiniz.

Sezaryen için hazırlıklar mesaneye bir kateterin yerleştirilmesini ve damar yolu hattının açılmasını içerir. Genellikle ağrının giderilmesi epidural veya spinal anestezi ile sağlanırken bazen acil durumlarda genel anestezi kullanılır. Uyuştuğunuzda, kadın doğum uzmanı deri, yağ dokusu ve karın duvarı boyunca bir kesi yapacaktır. Daha sonra rahimde bir kesi gerçekleştirilir ve bu kesiler aracılığıyla bebek doğurtulur.

Kesiler genellikle yataydır ancak dikey de olabilir.

Göbek kordonu kesilip plasenta çıkarıldıktan sonra eriyen dikişlerle rahminiz kapatılacaktır. Ardından gerçekleştirilen kesiler kapatılacaktır.


Sezaryandan Sonra Ne Olur?

Ameliyattan sonra kateteriniz çıkarılacaktır. İyi bir şekilde yiyip içebilecek hale gelmenizden sonra, damar yolunuz çıkarılacaktır. Daha önce sezaryen ameliyatı olan birçok kadın, gelecekteki gebeliklerinde hala vajinal yolla doğum yapabilir durumdadır. Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) yüksek bir başarı oranına sahiptir.


Sezaryen Yaptırmayı Seçebilir Miyim?

Sezaryen yaptırmak istiyorsanız, ancak bunun için herhangi bir obstetrik veya tıbbi nedeniniz yoksa, vajinal doğumun riskleri ve faydaları ile sezaryanın riskleri ve faydaları açıkça anlamanız ve karşılaştırmanız çok önemlidir. İsteğinizi doktorunuz ile paylaştıktan sonra doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığı için en iyi yolu size önererek doğumu planlayacaktır.

Sezaryen Doğum Nedir? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız