TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

NST (NON STRES TEST) NEDİR, NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?

Nonstres testi (NST), hamilelik sırasında bebeğinizin kalp atış hızını ve harekete tepkisini ölçen bir testtir. Belirli komplikasyonlar yaşıyorsanız veya tahmin edilen doğum tarihinizi geçmişse durumunun iyi olduğundan ve yeterli oksijen aldığından emin olmak için üçüncü üç aylık (trimester) döneminizde doktorunuz bu testi isteyebilir.

Bu doğum öncesi test güvenli, basit ve invazif olmayan bir testtir.

Tabii ki, bu teste ihtiyaç duymak sizi strese sokabilir. Ancak ne bekleyeceğinizi ve sonuçları nasıl anlamlandıracağınızı bilmek size biraz huzur verebilir.

NST testinin neden yapıldığını, kimin bu teste ihtiyacı olabileceğini, nasıl çalıştıklarını ve bulguların sizin ve bebeğiniz için ne anlama geldiğini burada bulabilirsiniz.

NST Testi Hangi Hamilelere Yapılır?

NST testi 28. haftadan itibaren gebeliğin üçüncü trimesterinde yapılır. Doktorunuzun bu testi istemesinin birkaç nedeni olabilir ve bu nedenler her durumda bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez.

Aşağıdaki durumlarda Non Stres Test (NST) gerçekleştirilebilir:

  • Tahmin edilen doğum tarihiniz geçiyorsa
  • Bebeğiniz gebelik yaşına göre boyut olarak küçük veya çok aktif değilse.
  • Gestasyonel diyabet, preeklampsi gibi bir komplikasyonunuz veya tip 1 diyabet, kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa.
  • Çoklu doğum yapacaksanız ve ilgili belirli komplikasyonlarınız varsa.
  • Önceki hamileliğiniz sırasında komplikasyonlar yaşadıysanız
  • Siz ve bebeğiniz Rh uyuşmazlığına sahipseniz
  • Amniyotik sıvı seviyeniz düşükse

Non Stres Testi (NST) ye Nasıl Hazırlanılır?

Nonstres testinden önce özel bir hazırlık yapmanız gerekmez. Ancak, bebeğiniz siz yemek yedikten kısa bir süre sonra muhtemelen en kıpır kıpır halinde olacağı için, doktorunuz önceden bir şeyler atıştırmanızı önerebilir. Test 40 dakikaya kadar sürebileceğinden, teste girmeden önce tuvalete gitmeniz önerilir.

Karnınıza kolay erişim sağlayan rahat, bol giysiler bu test için en iyisidir, bu şekilde doktorunuz sensörü çok fazla sorun yaşamadan karnınızın etrafına yerleştirebilir. Ayrıca bir önlük giymeniz istenebilir.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, nonstres testinizden önce bu ilacı almanın uygun olup olmadığını pratisyeninize danışın. Bazı ilaçlar bebekleri daha az hareketli hale getirebileceğinden, reçetenize bağlı olarak doktorunuz bir doz atlamanızı önerebilir.

Non stres test NST sırasında ne olur?

Non stres testi NST genellikle 20 dakika sürer, ancak bebeğiniz çok aktif değilse veya uyuyor gibi görünüyorsa 40 dakikaya kadar uzayabilir. Bu durumda, doktorunuz size şekerli bir şeyler içirip, atıştırmalık bir şeyler yedirerek veya midenize yakın bir ses çıkaran cihaz yerleştirerek, test boyunca bebeğinizi uyarmaya çalışabilir.

Test sırasında, karnınızın etrafına esnek bir kemer monitörü yerleştirilecektir (doktorların doğum ve doğum sırasında sıklıkla kullandıkları aynı tür). Bu monitör acı veya rahatsızlık vermez.

Arkanıza yaslanmış şekilde bir koltuğa uzanacaksınız. Bir tıklama düzeneği tutabilirsiniz ve bebeğin hareket ettiğini her hissettiğinizde, ona tıklayacaksınız. Diğer fetal monitörler farklı şekilde çalışabilir.

Non stres test NST sonuçları ne anlama geliyor?

Bebeğinizin non stres test NST performansı reaktif veya reaktif olmayan olarak sınıflandırılacaktır. Ve çoğu durumda, doktorunuz size sonuçları ve sonuçların ne anlama geldiklerini test biter bitmez anlatabilir.

Reaktif

Çok hareket eden ve kalp atış hızı normal olan bir bebek "reaktif" olarak sınıflandırılır - yani sağlıklı ve stres altında değildir.

Testiniz 32 haftadan önce yapılırsa, "reaktif", bebeğinizin kalp atış hızının muayene sırasında en az 10 saniye boyunca iki kez taban çizgisinin üzerine çıktığı anlamına gelir. Testiniz 32 hafta sonra gerçekleşirse süre 15 saniyeye çıkar.

Reaktif olmayan

"Reaktif olmayan" bir bebek, 40 dakikalık süre boyunca minimum sayıda hareket yapmayan veya hareket ettiğinde kalbi beklendiği kadar hızlanmayan bir bebektir.

Tepkisel olmayan bir NST sonucu sizi endişelendirebilir ancak bu mutlaka yanlış bir şeyler olduğu anlamına gelmez. Bazen bebekler sadece uykulu veya daha az aktiftir. Ancak bazı durumlarda reaktif olmayan sonucu bebeğinizin yeterince oksijen almadığı anlamına gelebilir.

Tepkisel olmayan bir sonuçla, sağlayıcınız testi 40 dakika daha yapmayı tercih ederken, bebeğinizi sesli, atıştırmalık veya şekerli bir içecekle daha fazla hareket etmeye teşvik edebilir.

Doktorunuz bebeğinizin stres altında olabileceği sonucuna varırsa, doğum eyleminin başlatılmasının ve erken doğumun gerekli olup olmadığını belirlemek için (biyofiziksel profil gibi) daha fazla test yaptırmanız gerekebilir.

Non Stres Test NST Riskleri

Non stres testi NST invaziv değildir ve tamamen güvenlidir. Siz veya bebeğiniz için herhangi bir fiziksel risk taşımazlar. Bununla birlikte teste girmek sizi endişelendirebilir veya strese sokabilir. Ve araştırmalar, bazı durumlarda aşırı kaygının sonuçlarınızı potansiyel olarak etkileyebileceğini öne sürmektedir.

Testi yaptırma konusunda çok stresliyseniz ve başa çıkmakta güçlük çekiyorsanız, doktorunuzla konuşun. Birlikte aklınızdan geçenler hakkında konuşabilir ve endişelerinizi yönetmenin yollarını bulabilirsiniz.

NST (Non Stres Test) Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılır? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız