TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTALIĞINDA FİZİK TEDAVİ

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit (AS) omurgada, pelviste, kalça, diz, ayaklar ve omuzlar gibi eklemlerde ağrı ve sertliğe neden olan iltihaplı bir hastalıktır. Ankilozan spondilit kronik bir hastalıktır ve kalıtsaldır. AS'ye sahip kişilerin çoğunluğu HLA-B27 adlı bir gen taşıyor olsa da, geni AS'li bir ebeveynden almış kişilerin yaklaşık% 80'i hastalığı geliştirmez. AS'nin başlangıcı genellikle 17 ile 45 yaş arasındaki bireylerde teşhis edilir. Hastalık erkeklerde kadınlardan 2 ila 3 kat daha görülmekte ve erkeklerde hastalık daha şiddetli belirtilere sahip olma eğilimindedir. Fizik tedavi uzmanları, AS'li kişilerin güçlerini, kas esnekliklerini ve eklem hareketliliğini artırmak ve duruşlarını iyileştirmek için onlarla birlikte çalışarak üretken yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olmaktadır.

Ankilozan Spondilit Hastalığında Fizik Tedavi Yöntemleri

Fizik tedavi, duruşunuzu ve eklem hareketliliğinizi iyileştirmeye, ağrıyı azaltmaya ve günlük fonksiyonel aktivitelerinizi daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Fizik tedavi doktorunuz aşağıdakileri içeren bir tedavi planı oluşturabilir:

  • Duruşunuzu iyileştirmek ve eğilmekten veya öne eğilmekten kaçınmanıza yardımcı olmak için Duruş Eğitimi. Bu eğitim, dik durmanızı sağlamak için önemlidir.
  • Sırt ve karın kaslarınızı güçlendirmek, uygun duruş, yürümeyi sürdürmenize ve günlük yaşam aktivitelerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak için Güçlendirme Egzersizleri
  • Eklem hareketliliğini sürdürmek ve iyileştirmek için Esneme Egzersizleri. Bacak ve göğüs kaslarınız için egzersizler ve basit hareket açıklığı egzersizleri, omurganın ve diğer eklemlerin sertleşmesini önlemeye yardımcı olur. Su egzersizlerinin AS'li hastalarda eklem ağrısını azalttığı ve hareketi iyileştirdiği gösterilmiştir.
  • Göğüs genişlemesini iyileştirmek için gövde kasları Germe Egzersizleri
  • Göğüs genişlemesini iyileştirmek ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olmak için Derin Nefes Egzersizleri. İyileştirilmiş nefes, vücuttaki oksijen ve kan akışını artırır, bu da sertliği, ağrıyı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Eklemlerdeki iltihaplanma ve ağrıyı azaltmak için buz veya ısı paketleri kullanmak gibi Ağrı Yönetimi Teknikleri.
  • Fonksiyonel yeteneğinizi, enerjinizi geliştirmek ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için Bireysel Aktiviteler. Fizik tedavi doktorunuz, vücutta gerginliği önlemek için günlük aktiviteler gerçekleştirirken vücudunuzu nasıl verimli bir şekilde hareket ettireceğinizi öğretecektir. Doktorunuz yürümenizi iyileştirmek, ağrıyı azaltmak ve düşme riskinizi azaltmak için baston veya yürüteç gibi yardımcı bir cihaz kullanmanızı tavsiye edebilir.

Fizik tedavi doktorunuz postürünüzü, esnekliğinizi, eklem hareketliliğinizi ve kas gücünüzü korumanızı sağlamak için sizinle birlikte çalışacak ve böylece günlük yaşantınızda fonksiyon kaybı yaşamanız engellenecektir.

Ankilozan Spondilit Ameliyatından Sonra Fizik Tedavi

Kalça eklemlerinizde şiddetli artrit geliştiyse, doktorunuz bir kalça protezi önerebilir. Fizik tedavi doktorunuz ameliyattan sonra yürüyüşünüzü, eklem hareket açıklığınızı ve bacak gücünüzü geri kazanmanıza yardımcı olacak, böylece her zamanki günlük aktivitelerinize güvenle dönebileceksiniz.

Ankilozan Spondilit Hastalığında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız