TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KİFOZ NEDİR? BELİRTİLERİ, TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kifoz Nedir?

Kifoz, sırtın abartılı biçimde öne doğru duruşudur. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak daha çok yaşlı kadınlarda görülür.

Yaşa bağlı kifoz genellikle omurga kemiklerinin sıkışmasına veya çatlamasına neden olan güçsüzlükten kaynaklanır. Omurganın malformasyonu veya omurga kemiklerinin zamanla sıkışması nedeniyle bebeklerde veya gençlerde diğer kifoz türleri ortaya çıkabilir.

Hafif kifoz birkaç soruna neden olur. Şiddetli kifoz ise ağrıya ve şekil bozukluğuna neden olabilir. Kifoz tedavisi yaşınıza ve eğriliğin neden, etkilerine bağlıdır.


Kifoz Neden Olur?

Sağlıklı bir omurgayı oluşturan omurlar, bir sütunda yığılmış silindirlere benzer. Kifoz, sırtın üst kısmındaki omurların kama şeklini almasıyla ortaya çıkar.

Anormal omurlara ve kifoz oluşumuna aşağıdakiler neden olabilir:

 • Kırıklar. Kırık veya ezilmiş omurlar (kompresyon kırıkları) omurganın eğriliğine neden olabilir. Hafif kompresyon kırıkları genellikle belirgin belirti veya semptomlar üretmez.
 • Osteoporoz. Bu kemik inceltici bozukluk, özellikle omurların zayıflaması kompresyon kırıklarıyla sonuçlanıyorsa, omurga eğriliğine neden olabilir. Osteoporoz en çok yaşlı kadınlarda ve uzun süre kortikosteroid kullanan kişilerde görülür.
 • Disk dejenerasyonu. Yumuşak, dairesel diskler, omurga omurları arasında yastık görevi görür. Yaşla birlikte, bu diskler kurur ve küçülür, bu da genellikle kifozu kötüleştirir.
 • Scheuermann hastalığı. Scheuermann kifozu olarak da adlandırılan bu hastalık tipik olarak ergenlikten önce meydana gelen büyüme atağı sırasında başlar. Erkekler kızlardan daha sık etkilenir.
 • Doğum kusurları. Doğumdan önce düzgün gelişmeyen omurilik kemikleri kifoza neden olabilir.
 • Sendromlar. Çocuklarda kifoz, Ehlers-Danlos sendromu ve Marfan sendromu gibi belirli sendromlarla da ilişkilendirilebilir.
 • Kanser ve kanser tedavileri. Omurgadaki kanser, omurları zayıflatabilir ve onları kemoterapi, radyasyon tedavilerinde olduğu gibi kompresyon kırıklarına daha yatkın hale getirebilir.


Kifoz Komplikasyonları

Kifoz, sırt ağrısına neden olmasının yanı sıra şunlara da neden olabilir:

 • Solunum Problemleri. Şiddetli kifoz akciğerlere baskı yapabilir.
 • Sınırlı fiziksel işlev. Kifoz, zayıflamış sırt kasları, yürümek ve sandalyeden kalkmak gibi görevleri yaparken zorluk yaşama ile ilişkilidir. Omurga eğriliği ayrıca yukarı bakmayı veya araba sürmeyi zorlaştırabilir ve uzanırken ağrıya neden olabilir.
 • Sindirim problemleri. Şiddetli kifoz, sindirim sistemini sıkıştırarak asit reflüsü ve yutma güçlüğü gibi sorunlara neden olabilir.
 • Vücut imajı sorunları. Kifozu olan kişiler, özellikle ergenler, yuvarlak bir sırttan veya durumu düzeltmek için bir korse takmaktan dolayı kötü bir vücut görüntüsü geliştirebilirler. Bu görüntü sosyal izolasyona yol açabilir.


Kifoz Belirtileri

Hafif kifoz, belirgin bir belirti veya semptom üretmeyebilir. Ancak bazı insanlar anormal şekilde kavisli bir omurgaya ek olarak sırt ağrısı ve sertlik yaşarlar.

Ne zaman doktora görünmeli

Sırtınızın üst kısmında veya çocuğunuzun omurgasında öne doğru eğimde bir artış olduğunu fark ederseniz, doktorunuzdan randevu alın.


Kifoz Tanısı Nasıl Konulur?

Doktorunuz genellikle boyunuzu kontrol etmek de dahil olmak üzere kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır. Doktorunuz omurganıza yandan bakarken sizden belden öne eğilmeniz istenebilir. Doktorunuz reflekslerinizi ve kas gücünüzü kontrol etmek için nörolojik bir muayene de gerçekleştirebilir.

Belirtilerinizi ve semptomlarınızı değerlendirdikten sonra doktorunuz şunları önerebilir:

 • Grafi veya BT taramaları. Grafi eğrilik derecesini belirleyebilir ve omurların deformasyonlarını tespit edebilir. Doktorunuz daha ayrıntılı görüntüler istiyorsa bir BT taraması önerilebilir.
 • MR. Bu görüntüler omurganızdaki enfeksiyonu veya tümörü tespit edebilir.
 • Sinir testleri. Uyuşukluk veya kas zayıflığı yaşıyorsanız, doktorunuz omuriliğiniz ve ekstremiteleriniz arasında sinir uyarılarının ne kadar iyi hareket ettiğini belirlemek için ek testler önerebilir.
 • Kemik yoğunluğu testleri. Düşük yoğunluklu kemik kifozu kötüleştirebilir.


Kifoz Tedavisi

Kifoz tedavisi, durumunuzun nedenine ve ciddiyetine bağlıdır.

İlaçlar

Doktorunuz aşağıdakiler de dahil olmak üzere ilaç kullanımı önerebilir:

 • Ağrı kesiciler. Asetaminofen, ibuprofen veya naproksen sodyum gibi reçetesiz satılan ilaçlar yeterli değilse, reçeteyle daha güçlü ağrı kesici ilaçlar alınabilir.
 • Osteoporoz ilaçları. Kemik güçlendirici ilaçlar, kifozunuzu kötüleştirecek ek omurga kırıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Fizik Tedavi

Fizik tedavi, belirli kifoz türlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Doktorunuz şunları önerebilir:

 • Egzersizler. Germe egzersizleri, omurga esnekliğini artırmaya ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Korse. Scheuermann hastalığı olan çocuklar, kemikleri büyümeye devam ederken vücut korsesi takarak kifozun ilerlemesini durdurabilir.

Cerrahi ve diğer işlemler

Omurilik veya sinir köklerini sıkıştıran şiddetli kifoz için cerrahi önerilebilir. Spinal füzyon, eğrilik derecesini azaltmak için uygulanan en yaygın prosedürdür. Cerrah, omurların arasına kemik parçaları sokar ve daha sonra, omurga düzeltilmiş bir pozisyonda birlikte iyileşene kadar omurları metal çubuklar ve vidalarla birbirine sabitler.

İyi bir kemik yoğunluğunu korumanıza yardımcı olmak için doktorunuz şunları da önerebilir:

 • Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir beslenme
 • Tütünden ve sigara kullanımından kaçınmak
 • Alkol tüketimini sınırlamak

Kifoz Nedir? Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız