TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

FİBROMİYALJİ FİZİK TEDAVİSİ

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji yorgunluk, uyku, hafıza ve duygudurum sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı ile karakterize bir hastalıktır. Araştırmalara göre fibromiyalji, beyninizin ve omuriliğinizin ağrılı ve ağrısız sinyalleri işleme şeklini etkileyerek ağrılı hisleri güçlendirmektedir.

Fibromiyalji Fizik Tedavisi

Fibromiyalji ile yaşamak zor olabilir. Ağrınız ve diğer belirtileriniz günden güne farklı şekillerde olabilir. Ağrı nedeniyle aktiviteden kaçınmanız sonucunda genel fiziksel kondisyonunuz düşebilir.

Kapsamlı araştırmalar, fibromiyaljiyi iyileştirmeye yardımcı olmak için eğitim, aerobik egzersiz ve güçlendirme egzersizlerinin bir arada kullanımını desteklemektedir. Ancak ağrı korkusu çoğu zaman insanları egzersiz programına başlamaktan alıkoyar. Fizik tedavi doktorunuz, özelleştirilmiş bir egzersiz programı aracılığıyla size ağrı sinyallerini nasıl yorumlayacağınızı ve semptomlarınızı nasıl yönetip azaltacağınızı öğretecektir.

Egzersiz Yoluyla Belirtilerinizin Kontrol Altında Tutulması

Düzenli, orta derecede egzersiz, fibromiyaljiyi belirtilerini kontrol altında tutmanın önemli bir parçasıdır. Vücut kitle indeksini düşürmek fibromiyalji gelişme riskini azaltabilir.

Araştırmalar, aşağıdaki tedavilerin fibromiyaljili kişilerde ağrıyı, işlevi, genel sağlığı, uykuyu iyileştirebileceğini göstermiştir:

 • Aerobik kondüsyon
 • Su egzersizi
 • Esneme
 • Güçlendirme egzersizi
 • Yoga
 • Tai Chi
 • Derin nefes
 • Manuel terapi

Fizik tedavi doktorunuz size uygun bir egzersiz programı tasarlayacaktır. Başarınızı garantilemek için doktorunuzun size vereceği önerilerden bazıları şunlardır:

 • Yavaş başlayın.
 • Hızınızı artırın.
 • Egzersiz ve fiziksel aktivite için gerçekçi hedefler belirleyin.
 • Programınızı stresli zamanlarda değiştirin.

Fizik tedavi doktorunuz, kalbinizi, akciğerlerinizi ve kaslarınızı eğiten bir aerobik egzersiz programı tasarlayarak yalnızca zindeliğinizi geliştirmenize değil, yaşam kalitenizi de geliştirmenize yardımcı olabilir. Aerobik egzersizler hızlı yürüme, bisiklete binme, yüzme, merdiven çıkma veya eliptik alet kullanmayı içerebilir.

Şiddetli semptomlarınız varsa, fizik tedavi doktorunuz genel aktivite seviyenizi ve egzersize toleransınızı kademeli olarak artırmak için sizinle birlikte çalışacak, sizi kısa süreli (örneğin 10 dakika) yapabileceğiniz egzersizlerle başlayacak ve ardından kademeli olarak daha uzun egzersiz için tolerans seviyenizi arttıracaktır. Günde 2 veya 3 kez yapılan 10 dakikalık kısa egzersiz seansları bile gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırabilmektedir. Daha hafif semptomlarınız varsa, doktorunuz kaslarınızı güçlendirmeye veya kardiyovasküler kondisyonunuzu artırmaya odaklanabilir. Doktorunuz, egzersiz yaparken sertliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için havuzda egzersizi önerebilir.

Yavaş yavaş başlasanız bile, aktivitenizi artırmanın bir sonucu olarak muhtemelen daha fazla ağrı yaşayabilirsiniz. Fizyoterapistiniz, rahatlama teknikleri ve esneme egzersizleri gibi evde kullanabileceğiniz teknikleri size öğreterek sizi bu duruma karşı hazırlayacaktır.

Tendinitartrit veya kalp hastalığı gibi fibromiyaljiye ek olarak başka hastalıklarınız da olabilir. Bu koşullar egzersizi sizin için daha zor hale getirebilir. Fizik tedavi doktorunuz fibromiyalji semptomlarınız ve egzersiz kabiliyetiniz üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak, bu koşullar için tedaviyi kişiselleştirmek için benzersiz bir şekilde eğitilmiştir.

Vücudunuzun ağrıyla başa çıkma şeklinden sorumlu olan beyin kimyasallarını hedef alan ilaçlar size reçete edilebilir. Fizik tedavi uzmanları, ilaçların hareket ve egzersiz yeteneğiniz üzerindeki etkilerini de hesaba katarlar.

Hareket Açıklığınızın İyileştirilmesi

Terapistiniz, eklem hareketinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için siz gevşemişken eklemlerinizi hareket ettirmek için manuel terapi tekniklerini kullanabilir. Bu teknikler sizin kontrol ettiğiniz egzersiz, esneme ve diğer hareketlerle birleştirilir.

Özel Tekniklerin Kullanımı

Araştırmalar, en iyi sonuçların muhtemelen çeşitli tedavilerin birleştirilmesinden geldiğini göstermektedir. Uygun ilaçlar, egzersiz ve "zihin-vücut teknikleri" semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olmak için birlikte çalışmaktadır.

Meditasyon ve bilişsel davranışçı terapi gibi bazı teknikler, ağrıya verdiğiniz tepkileri değiştirebilir ve rahatlamayı teşvik edebilir. Fizik tedavi uzmanları ayrıca, işlevin iyileşmesini engelleyebilecek davranışları nasıl tanıyacakları konusunda eğitimli ve deneyimlidir, sıklıkla hastaları bu engellerin üstesinden gelmelerine yardımcı olabilecek diğer sağlık uzmanlarına yönlendirirler.

Fizyoterapistiniz, kaslarınızdaki gerginlik miktarı hakkında size bilgi veren bir cihaz kullanarak kas gerginliğini kontrol etmenize ve ağrıyı azaltmanıza yardımcı olmak için biofeedback kullanabilir. Doktorunuz yumuşak bir jel ile cildinize elektrotlar yerleştirebilir, bu elektrotlar kas gerginliğini kaydederken, terapistiniz bu gerginliği nasıl giderebileceğinizi açıklar.

Terapistiniz ayrıca iyi bir onarıcı uykuya almanız için uyuma ve uyanmak düzeninizi nasıl ayarlayacağınızı gösterebilir. Terapist sizi gündüz uyumaktan caydıracaktır çünkü bu uyku döngünüzü bozabilir.

Ağrınızın Azaltılması

Ağrınızı azaltmak için, fizik tedavi doktorunuz bir dizi tedaviden birini seçebilir:

 • Terapistiniz ağrıyı hafifletmek ve kasları daha esnek hale getirmek için kasın belirli bölgelerine baskı uygulayabilir ve ardından kaslarınızı gererek ağrıyı azaltıp, kaslarınızı daha gevşek bir hale getirebilir. Doktorunuz ayrıca kaslarınızdaki ve diğer bağ dokularındaki ağrıyı hafifletmek için manuel terapi tekniklerini kullanabilir.
 • Doktorunuz kasın ağrılı bölgelerine çok ince tel benzeri iğneler sokarak ağrınızı gidermek için "kuru iğneleme" adı verilen bir yaklaşım kullanabilir.
 • Masaj tedavisi, dokulara kan akışını artırmak ve kas ağrısını ve sertliğini azaltmak için kas gevşemesini teşvik etmek ve yara dokusunun iyileşmesi için kullanılabilir.
 • Ağrınızın şiddetine bağlı olarak, doktorunuz ağrıyı hafifletmek için elektriksel uyarılar kullanabilir.

Fibromiyalji Fizik Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız