TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

İNME REHABİLİTASYONUNDA FİZİK TEDAVİ

Fizik tedavi, inme sonrası rehabilitasyon sürecinin bir parçasıdır. Rehabilitasyon, felçten hemen sonra başlar; fizik tedavi doktorunuzun ana hedefi, evde, işte ve toplumunuzdaki aktivitelerinize geri dönmenize yardımcı olmaktır.

Sizi muayene edip ve durumunuzu değerlendirdikten sonra, fizik tedavi doktorunuz mümkün olan en yüksek yaşam kalitesini elde etmenize yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir tedavi planı geliştirecektir. Bu plan, hareket etme yeteneğinize, sahip olabileceğiniz herhangi bir ağrıya ve inmeden sonra oluşabilecek sorunları önleme yollarına odaklanacaktır.

Fizyoterapistinizin size öğreteceği ilk şeylerden biri, yatağınızdan sandalyeye güvenle nasıl hareket edeceğiniz ve yatakta nasıl egzersiz yapacağınızdır. Daha hareketli hale geldikçe, fizyoterapistiniz sizinle güçlendirme egzersizleri ve fonksiyonel aktiviteler gerçekleştirecektir.

Daha sonra fizyoterapistiniz:

  • Dengenizi ve yürümenizi geliştirmenize yardımcı olacak
  • Gerekirse sizi tekerlekli sandalye konusunda bilgilendirecek
  • Ailenize ve bakıcılarınıza gerekli konularda bilgiler verecek
  • İnme, hareket etme, yürüme veya dengenizi koruma becerinizi etkilediğinde hareket halinde kalmanıza yardımcı olabilecek cihazları nasıl kullanacağınız konusunda sizi eğitim verecektir.

İnme tedavisi hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Size özel tedaviniz, fizik tedavi doktorunuzun değerlendirmesinin sonuçlarına ve felç geçirdiğinizden bu yana ne kadar zaman geçtiğine bağlı olacaktır. Felç sonrası iyileşme, felcin büyüklüğüne ve yerine, bakımı ne kadar çabuk aldığınıza ve diğer sağlık koşullarınıza bağlıdır. Doktorunuz, özel yaşam aktivitelerinize katılmanıza izin verecek işlevsel beceriler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Üst Vücudunuzu Nasıl Kullanacağınızı, Yürümeyi ve Günlük Faaliyetleri Nasıl Gerçekleştireceğinizi Yeniden Öğrenme

Fizik tedavi doktorunuz, çeşitli tedaviler arasından seçim yaparak, her gün yapmanız gereken görevlere göre bir egzersiz ve güçlendirme programı tasarlayacaktır. Bu tekniklerden bazıları şunlardır:

Kısıtlayıcı zorunlu hareket terapisi (CIMT)

CIMT, felçten etkilenen bir kolu güçlendirmek için kullanılır. Fizik tedavi doktorunuz güçlü kolunuza tam olarak kullanmanıza engel olmak için askı uygulayacaktır. Bu kısıtlama sizi, inmeden etkilenen kolunuzu veya elinizi günlük işleri yapmak için kullanmaya zorlamakta böylece güçsüz kolunuzda gücünüzü ve kontrolünüzü geliştirmenize yardımcı olacaktır. CIMT tedavisinin başarılı olması için haftada birkaç gün, günde birkaç saat gerçekleştirilmesi gerektirir.

Fonksiyonel elektriksel uyarım

Bu tedavi, kaslarınız çok zayıfsa kaslarınızı hareket etmenize yardımcı olur. Örneğin, fizyoterapistiniz ağrılı veya sert bir omuzu tedavi etmek için bu tedavi yöntemini kullanabilir.

Motor imgeleme ve zihinsel uygulama

Bu araçlar kolları, elleri, ayakları ve bacakları güçlendirmeye yardımcı olmak için kullanılır. Fizyoterapistinizle birlikte çalışarak, bir hareketi gerçekten gerçekleştirmeden "prova" yapacak bu şekilde beyninizin hareketi kontrol eden bölümünü uyaracaksınız.

Doğru Konumlanma

Doğru konumlanma, felçten kaynaklanabilecek herhangi bir kas ağrısını, spazmları, yavaşlığı veya sertliği azaltmaya yardımcı olur. Fizyoterapistiniz size oturma pozisyonundan ayakta durma pozisyonuna nasıl güvenle hareket edeceğinizi ("transfer") ve otururken veya uzanırken köpük takozlar, askılar ve diğer yardımcıları kullanarak kendinizi nasıl destekleyeceğinizi öğretecektir.

Sanal gerçeklik ve etkileşimli video oyunları

Bu oyunlar hastaya gerçek hayata benzer deneyimler sağlamak için kullanılabilir. Bir klavye ve fare, özel bir kablolu eldiven veya vücudunuzdaki sensörler kullanarak, terapistiniz beyin ve sinir bağlantılarınızı yeniden oluşturmaya yardımcı olurken günlük görevlerinizi uygulayabilirsiniz. Fizik tedavi uzmanınız size bu aktivitelere evde nasıl devam edeceğinizi öğretebilir.

Kısmi vücut ağırlığı desteği 

Kısmi vücut ağırlığı desteği genellikle bir koşu bandında yürürken size destek olmak amacıyla kullanılır. Fizik tedavi doktorunuz duruşunuz, gücünüz, dengeniz ve koordinasyonunuz geliştikçe destek miktarını kademeli olarak azaltacaktır.

Biyolojik geri bildirim

Bu tedavi, kaslarınızın nasıl çalıştığını ve kaslarınız üzerinde nasıl daha iyi kontrol sahibi olabileceğinizi bilmenize yardımcı olur. Fizik tedavi uzmanınız, bir monitörde görüntülenen kas aktivitesi ölçümlerini sağlamak için cildinize elektrotlar bağlayacaktır. Fizyoterapistiniz, bu okumaları anlamanıza ve değiştirmenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

İhtiyaçlarınız zamanla değişecektir ve fizik tedavi doktorunuz iyileşmenize yardımcı olmak için su terapisi, robotik cihazlar veya destek cihazları kullanmayı düşünebilir. Bir tesiste rehabilitasyon tamamlandıktan sonra bile, fizik tedavi doktorunuz ilerlemenizi değerlendirmek, egzersiz programınızı güncellemek, daha fazla problemi önlemenize yardımcı olmak ve mümkün olan en sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek için gerektiğinde sizi görmeye devam edecektir.

İnme Rehabilitasyonunda Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız