TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

YÜRÜME BOZUKLUKLARINDA FİZİK TEDAVİ

Yürüme Bozuklukları Nedir?

Yürüme bozuklukları genellikle vücudun farklı bölgelerindeki bir hastalık veya anormallik sonucunda normal yürüme düzeninizdeki değişikliklerdir. Yürüme bozuklukları, yaşlı erişkinlerde düşmelerin en yaygın nedenleri arasındadır ve düşmelerin yaklaşık% 17'sini oluşturur. Bu kılavuz, yürüme işlev bozukluklarının nasıl kategorize edildiğini ve bir fizyoterapist tarafından yapılan tedavinin sağlıklı bir yürüyüşe kavuşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Fizik tedavi uzmanları, yürüme bozukluklarının temel nedenlerini belirlemede ve yürüyüşü geri kazandıran tedavileri tasarlamada uzmandır.

Yürüme Bozukluklarında Fizik Tedavi Yöntemleri

Fizik tedavi uzmanları, bireylerin yürüyüşlerini iyileştirmelerine yardımcı olma konusunda hayati bir rol oynarlar. Fizik tedavi doktorunuz, özel ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi ele alarak tedavi planı geliştirirken sizinle birlikte çalışacaktır. Fizyoterapistiniz, özel durumunuzu tedavi etmek için kişiselleştirilmiş bir program tasarlayacaktır.

Tedavi stratejisi şunları içerebilir:

Yürüyüş Öncesi Eğitim

Fizyoterapistiniz, tek bir adım atmadan yürüyüşünüzü nasıl geliştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacak aktiviteler ve egzersizler yaptırarak tedavinize başlayabilir. Bu egzersizler, ayakta durup tek bacağınızı kaldırma gibi egzersizlerle başlar ve daha karmaşık egzersizlere ilerler.

Yürüyüş Eğitimi

Fizyoterapistiniz, yürüme şeklinizi yeniden eğitmeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Altta yatan durum vestibüler, nörolojik veya kas alakalı olabileceğinden, eğitimde farklılıklar vardır. Fizyoterapistiniz, özel durumunuz için en güvenli ve en iyi eğitimi tasarlayacaktır.

Denge ve Koordinasyon Eğitimi

Fizyoterapistiniz, yürüme düzeninizi stabilize etmeye yardımcı olmak için gerçekleştirmeniz gereken denge aktiviteleri önerebilir.

Nöromüsküler Yeniden Eğitim

Fizyoterapistiniz, yürüyüşünüzü etkileyebilecek hareketsiz kas gruplarını etkinleştirmek için nöromüsküler yeniden eğitim tekniklerini kullanabilir.

Ek Ekipmanların Kullanımı

Yürüyüşünüzdeki problem bir bağın önemli ölçüde zayıflığından veya felç olmasından kaynaklanıyorsa, fizyoterapistiniz hareket etmenize yardımcı olması için bir destek ekipmanını nasıl kullanacağınızı öğretebilir.

Yürüme Bozukluklarında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız