TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

VARİKOSEL

Varikosel nedir?

Varikosel, skrotumda ( testis torbası ) şişmiş ve genişlemiş damarların olduğu bir durumu tanımlar . Bu damarlar, oksijen ve besin bakımından düşük olan testislerden kan taşır. Kan damarlarda geriye doğru aktığında şişme olabilir. Varikoseller bacaktaki varislere benzer.

Varikosel, ergenlik öncesi ve ergen erkeklerde yaygındır. 10 yaşından küçük erkeklerde nadirdir ve ergenlikten sonra nadiren gelişir. Varikosellerin çoğu, kanın sol testisten akması nedeniyle yalnızca sol tarafta bulunur. Bazı durumlarda sağ üstte veya her iki testiste de gelişebilirler.

Varikoseller genellikle ağrılı değildir ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, bir varikosel aşağıdaki durumlarda tedavi önerilebilir:

·    Acı verici

·    Testisin az gelişmesine veya küçülmesine neden olur (testis hipotrofisi)

·    Çocuk sahibi olma yeteneğini potansiyel olarak etkiler (doğurganlık)

Bazı durumlarda varikoseller kan akışını azaltarak ve testislerin sıcaklığını yükselterek doğurganlığı etkileyebilir. Bu, testislerin daha az sperm üretmesine neden olabilir ve üretilen sperm sağlıklı olmayabilir.

Şekil 1: Varikoseller genellikle skrotumun sol tarafında bulunur.Şekil 1: Varikoseller genellikle skrotumun sol tarafında bulunur.

Varikosellerin nedeni

Varikosellerin neden geliştiği bilinmemektedir. Genç erkeklerde hızlı cinsel organ büyümesi ile ilişkili olabilirler, ancak belirli bir risk faktörü belirlenmemiştir.

Varikoselin ciddiyeti üç sınıfa ayrılabilir:

·    Sadece ıkınma sırasında elle hissedilebilir

·    Rahatladığında elle hissedilebilir

·    Tamamen dinlendiğinde bile belli bir mesafeden açıkça görülebilir hale gelebilir

 

Varikosel şunlara neden olabilir:

·    Etkilenen testisin küçülmesi (atrofi). Testisin çoğu sperm üreten tübüllerden oluşur. Varikoselden olduğu gibi hasar gördüklerinde testis küçülür ve yumuşar. Testisin küçülmesine neyin sebep olduğu net değildir, ancak arızalı valfler kanın damarlarda birikmesine izin verir. Bu havuzlama, damarlarda testis hasarına neden olabilecek artan basınca neden olabilir.

·    Çocuklarda babalık sorunları (kısırlık). Varikosel ile testis çok sıcak olabilir. Bu, sperm oluşumunu, hareketini (hareketliliği) ve işlevi etkileyebilir.

 

 

Varikosellerin belirtileri ve teşhisi

Varikosellerin genellikle semptomları yoktur. Nadir durumlarda ağrıya neden olabilir ve bu da:

·    Skrotumda ( testis torbası ) keskiden donuk rahatsızlığa kadar değişir

·    Ayakta durma veya fiziksel eforla artış

·    Gün içinde kötüleşmesi

Bir varikosel fark edebilirsiniz veya anne babanız veya bir doktor tarafından rutin bir fizik muayene sırasında veya daha ileri yaşta doğurganlık değerlendirmesi sırasında fark edilebilir.

Teşhis nasıl yapılır?

Varikoseli teşhis etmek genellikle nispeten basittir. Doktorunuz ayrıntılı bir tıbbi öykü alacak ve varsa belirtilerinizle ilgili sorular soracaktır.

Varikoseli dışlamak veya doğrulamak için doktor muayenesi çok önemlidir. Doktorunuz dış cinsel organlarınızı dikkatlice inceleyecektir. Dik duruşta veya ıkınma sırasında daha fazla hissedilebilen, skrotumda şişmiş ve dolaşmış damarların bir koleksiyonu varikoseli düşündürür. Şişmiş damarlar bir "kurt torbası" gibi hissedebilir. Boyutlarını karşılaştırmak için her iki testis de incelenmelidir. Varikoselden etkilenen testis genellikle daha küçüktür.

Şişmiş testis damarlarında geriye doğru kan akışı genellikle skrotumun ultrasonu ile doğrulanır.

Yalnızca sağ taraftaki bir varikosel nadirdir. Çok nadir durumlarda, bir tümörden kaynaklanıyor olabilir ve ekarte etmek için ultrason yapılmalıdır.

Varikosel tedavisi

Varikoseli tedavi etmenin tek yolu ameliyattır, ancak tüm hastalar ameliyattan fayda sağlamaz. Aşağıdaki durumlarda ameliyat önerilebilir:

·    Etkilenen testisin küçük olması

·    Doğurganlığı etkileyebilecek ilişkili başka koşullar

·    Varikosel her iki testiste de mevcut ise

·    Sperm sağlıklı değil ise

·    Ağrı, belirgin şişlik veya fiziksel rahatsızlık varsa

Bu kriterlerden hiçbiri geçerli değilse ameliyat gerekmez. Sperm analiz edilebilene kadar yıllık olarak doktora gitmeniz gerekir.

Şekil 2: Genişlemiş damarların tıkanması (kesilmesi).Şekil 2: Genişlemiş damarların tıkanması (kesilmesi).

Ameliyat

Cerrahi prosedür, genişlemiş damarların testisten kanı boşaltmasını engeller. Bu tıkanma kan akışını sağlıklı damarlara yönlendirir. Bu yapılabilir:

·    Cerrahi mikroskop kullanılarak kasıkta küçük bir kesi ile

·    Laparoskopik aletlerle yapılan çok sayıda küçük kesi olsa da ameliyat sırasında doktor, lenfatik damarlar adı verilen yakındaki yapıları korumaya çalışacaktır. Bu küçük yapılar genellikle çıplak gözle görülmez. Vücudun her yerinde toplanan berrak, sarımsı bir sıvı olan lenf taşırlar. Yaralanırlarsa, lenf düzgün akamaz ve komplikasyonlar gelişebilir. Lenfatik-koruyucu varikoselektomi adı verilen bu ameliyat, komplikasyon olasılığını azaltabilir.

 

Ameliyat sonrası en sık görülen komplikasyonlar nelerdir?

·    Testis çevresindeki skrotumda sıvı toplanması (hidrosel oluşumu)

·    Testisin küçülmesi (testis hipotrofisi)

·    Testisin azaltılmış işlevi

Ameliyat sonrası

Hasta 2 gün sonra normal, yorucu olmayan aktivitelerine dönebilir. Rahatsız olmadıkları sürece, 2-4 hafta sonra egzersiz gibi daha yorucu aktivitelere dönebilirler.

Doktor, ameliyattan sonra sınırlı bir süre ağrı kesici reçete verecektir. Külot veya sporcu askısı takmak da testislerdeki basıncı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sperm kalitesindeki iyileşmelerin bir meni analizi ile görülebilmesi ameliyattan sonra birkaç ay alacaktır. Bunun nedeni yeni spermin gelişmesinin yaklaşık 3 ay sürmesidir.

Varikosel Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız