TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

TIRNAK BATMASI NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması, tırnağın köşesinin veya kenarının yumuşak etin içine doğru uzamaya başladığı yaygın görülen bir durumdur. Sonuç ağrı, kızarıklık, şişme ve bazen bir enfeksiyondur. Tırnak batması genellikle ayak başparmağınızı etkiler.

Çoğu zaman tırnak batması kendi kendine düzelir. Ağrı şiddetliyse veya yayılıyorsa, doktorunuz rahatsızlığınızı gidermek için adımlar atabilir ve tırnak batmasının komplikasyonlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Diyabetiniz veya ayaklarınıza zayıf kan akışına neden olan başka bir durumunuz varsa, tırnak batması komplikasyonları için daha büyük risk altındasınız.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının genel nedenleri şunlardır:

 • Ayağınızı sıkan ayakkabılar giymek
 • Ayak tırnaklarınızı çok kısa kesmek veya düz kesmemek
 • Ayak tırnağının yaralanması
 • Alışılmadık şekilde kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batması belirtileri şunları içerir:

 • Tırnağın bir veya iki yanında ağrı ve hassasiyet
 • Ayak tırnağınızın etrafında kızarıklık
 • Ayak parmağınızın tırnak çevresinde şişlik
 • Ayak tırnağınızın etrafındaki dokunun enfeksiyonu

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünün:

 • Parmağınızda şiddetli rahatsızlık veya irin veya yayılıyor gibi görünen kızarıklık varsa
 • Ayaklarınıza zayıf kan akışına neden olan diyabet veya başka bir rahatsızlığınız varsa ve herhangi bir ayak ağrısı veya enfeksiyonu yaşıyorsanız

Tırnak Batması Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen veya tespit edilmeyen tırnak batması ciddi bir kemik enfeksiyonuna yol açabilir.

Diyabetiniz varsa, komplikasyonlar özellikle şiddetli olabilir, bu da zayıf kan akışına neden olabilir ve ayaklarınızdaki sinirlere zarar verebilir. Bu nedenle, küçük bir ayak yaralanması - kesik, sıyrık, mısır, nasır veya batık ayak tırnağı - düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir ve enfekte olabilir. İyileşmesi zor bir açık yara (ayak ülseri), dokunun çürümesini ve ölümünü (kangren) önlemek için ameliyat gerektirebilir. 

Tırnak Batmasını Önleme Yolları

Tırnak batmasını önlemek için:

 • Ayak tırnaklarınızı düz bir şekilde kesin. Tırnaklarınızı ayak parmağınızın ön tarafının şekline uyacak şekilde bükmeyin. Ayak tırnaklarınızı bir kuaförde yaptırdıysanız, pedikürcünüze tırnaklarınızı düz kesmesini söyleyin. 
 • Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarınızı çok kısa keserseniz, ayakkabılarınızın parmaklarınıza uyguladığı baskı, bir tırnağı dokuya doğru büyümeye yönlendirebilir.
 • Uygun şekilde oturan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarınıza çok fazla baskı uygulayan veya onları sıkıştıran ayakkabılar, bir tırnağın çevresindeki dokuya doğru büyümesine neden olabilir. Ayaklarınızda sinir hasarı varsa, ayakkabınızın çok sıkı olup olmadığını hissedemeyebilirsiniz. Tercihen ayak sorunları olan kişiler için ayakkabı uydurma konusunda uzmanlaşmış bir ayakkabı mağazasından uygun şekilde oturan ayakkabılar satın alıp giymeye özen gösterin.
 • Koruyucu ayakkabı giyin. İşiniz sizi ayak parmaklarınızı yaralama riskine sokarsa, çelik burunlu ayakkabılar gibi koruyucu ayakkabılar giyin.
 • Ayaklarını kontrol et. Şeker hastalığınız varsa, ayaklarınızı her gün batık ayak tırnakları veya diğer ayak sorunları için kontrol edin.

Tırnak Batması Tanısı 

Doktorunuz, belirtilerinize ve tırnağınızın, çevresindeki derinin fizik muayenesine dayanarak batık bir tırnağı teşhis edebilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Ev ilaçları batık tırnağınızın tedavisinde yardımcı olmadıysa, doktorunuz şunları önerebilir:

 • Tırnağı kaldırmak. Hafifçe batık bir tırnak için (kızarıklık ve ağrı var ama irin yok), doktorunuz tırnak ucunu dikkatlice kaldırabilir ve altına pamuk yerleştirebilir. Bu, tırnağı üstteki deriden ayırır ve tırnağın deri kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olur. 
 • Tırnağın kısmen çıkarılması. Daha şiddetli batık bir ayak tırnağı için (kızarıklık, ağrı ve irin), doktorunuz tırnağın batık kısmını kesebilir veya çıkarabilir. Bu işlemden önce doktorunuz anestezi enjekte ederek parmağınızı geçici olarak uyuşturabilir.
 • Tırnak ve dokuyu çıkarmak. Aynı ayak parmağınızda tekrar tekrar sorun yaşıyorsanız, doktorunuz alttaki doku (tırnak yatağı) ile birlikte tırnağın bir kısmını çıkarmayı önerebilir. Bu prosedür, tırnağınızın o kısmının geri çıkmasını engelleyebilir. Doktorunuz kimyasal, lazer veya başka yöntemler kullanacaktır.

Doktorunuz, özellikle ayak parmağınız enfekte ise veya enfeksiyon kapma riski altındaysa, topikal veya oral antibiyotik kullanmanızı da önerebilir.

Tırnak Batması Tedavisinde Evde Uygulayabilecekleriniz

Çoğu batık ayak tırnağını evde tedavi edebilirsiniz.

 • Ayaklarınızı ılık suda bekletin. Bunu günde üç ila dört kez 15 ila 20 dakika yapın. Ilık su şişliği azaltır ve hassasiyeti giderir.
 • Ayak tırnağınızın altına pamuk koyun. Batık kenarın altına taze pamuk parçaları koyun. Bu, tırnağın cilt kenarının üzerinde büyümesine yardımcı olacaktır.
 • Antibiyotik krem sürün. Hassas bölgeye antibiyotik merhem sürün ve ayak parmağını bandajlayın.
 • Mantıklı ayakkabılar seçin. Parmağınız daha iyi hissedene kadar açık parmaklı ayakkabı veya sandalet giymeyi düşünün.
 • Ağrı kesici. Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen sodyum gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, parmak ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tırnak Batması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız