TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SPİNAL STENOZ ( DAR KANAL )

Omurganın kemikleri, omurilik ve sinir kökleri için bir kanal oluşturmaktadır. Spinal stenoz, genellikle yaşlanmayla ilişkili dejeneratif omurga hastalığına bağlı olarak bu kanalın daralmasıdır. Bazı durumlarda ise kişi spinal stenozla doğabilir.

 

Spinal stenoz belirtileri nelerdir?

Spinal stenoz, omuriliğe (miyelopatiye neden olur) veya sinir köklerine - omuriliğin vücuda uzanan dalları (radikülopati ile sonuçlanır) üzerine baskı uygulayabilir.

 

Spinal stenoz için risk faktörleri nelerdir?

Omurga kolonunuzdaki kemiklerin her biri, bu eklemlerin yakınındaki sinir kanallarında omuriliğinizden çıkan sinirlerle eklemlere bağlıdır. Yaşlandıkça artrit, omurları ve omurga eklemlerini etkileyerek omurilik ve sinir kanallarının daralmasına neden olabilir. Ek olarak, omurlar arasındaki boşluğu dolduran omurga diskleri yavaş yavaş kurur ve düzleşir, bu da omurilik kanalına ve sinirlere baskı uygulayabilir.

 

Spinal Stenoz Teşhisi

Doktorunuz aşağıdaki testleri önerebilir:

 

·         Röntgen

·         Stenoz alanlarının görüntülenmesi için manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

·         Omurganın darlığa neden olabilecek kemiklerini değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi (BT)

 

Spinal Stenoz Tedavisi

Hafif stenoz vakaları cerrahi dışı tıbbi yaklaşımlarla tedavi edilebilir. Egzersiz, yaşam tarzı değişiklikleri, sıcak ve soğuk uygulanması, enjeksiyonlar veya ağızdan alınan ilaçların kombinasyonları semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

İlaçları tıpkı doktorunuzun önerdiği şekilde almanız birçok ağrı kesici ve kas gevşetici ilacın uzun süre kullanıldığında yan etkilere neden olabilmesi sebebiyle çok önemlidir.

 

İlerlemiş stenoz varlığında doktorunuz, basıncı azaltmak için kemiğin küçük bir bölümünün çıkarılmasını içerebilen bir ameliyat (laminektomi)  önerebilir. Bazı durumlarda ise, büyük kemik parçaları çıkarılır ve omurgaya güç ve destek sağlamak için metal donanımlar vücuda yerleştirilir (spinal füzyon).

 

Minimal invaziv omurga cerrahisinde, stenozu tedavi etmek için küçük kesikler ve mikroskobik aletler kullanılmaktadır. Bu teknik bazı hastalar için uygundur ve geleneksel açık cerrahi prosedürlerine göre daha düşük komplikasyon riski ve potansiyel olarak daha hızlı iyileşme süresi sağlamaktadır.

Spinal Stenoz ( Dar Kanal ) Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız