TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SMA(SPİNAL MUSKÜLER ATROFİ) HASTALIĞINDA FİZİK TEDAVİ

SMA (Spinal musküler atrofi) Nedir?

Spinal musküler atrofi (SMA), düşük kas tonusuna (hipotoni) ve ilerleyen kas güçsüzlüğüne (atrofi) neden olan yaygın, kalıtsal bir nöromüsküler hastalıktır. Yürüme, yemek yeme ve nefes alma dahil tüm motor beceriler hastalıktan etkilenebilir. SMA, bebeklerde önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Fizik tedavi, SMA'lı çocukların mümkün olan en yüksek seviyede işlev görmeleri için kas gücü ve hareket yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olur.

SMA(Spinal Musküler Atrofi) Hastalığında Fizik Tedavi Yöntemleri

SMA'lı bir çocuğun tedavisine rehberlik etmek için değerlendirme önemlidir. Fizyoterapistiniz, çocuğun sağlık geçmişini almayı ve çocuğun duruşunu, kas gücünü, yürümeyi içeren motor aktivitelerini, eklem hareketini, solunum fonksiyonunu, aile ve arkadaşlarla katılımı ve yaşam kalitesini incelemeyi içeren kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır.

Tedavi, SMA'lı çocukların mümkün olan en yüksek düzeyde bağımsız yaşama ve hareketliliğe ulaşmalarını sağlamak ve komplikasyonların gelişimini önlemek veya geciktirmek için önemlidir. Fiziksel terapistler, fonksiyonel seviyelere ve ilgi alanlarına dayalı olarak her çocuk için en uygun hedefleri geliştirmek için çocuk ve aileyle yakın çalışır.

Çocuğunuzun tedavisi şunları içerebilir:

Terapötik Egzersizler ve Kuvvet Egzersizleri

Fizik tedavi doktorları SMA'lı çocukların hareketliliğini iyileştirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olmak ve kontraktür, solunum yetmezliğinin ilerlemesini önlemek veya yavaşlatmak amacıyla farklı terapötik egzersizler kullanır. Terapötik egzersizler uygun seviyelerde güçlendirme ve aerobik egzersizleri içerebilir.

Güçlendirme Egzersizleri

Fizik tedavi doktorunuz, çocuğunuzun kas gücündeki herhangi bir bozulmanın yavaşlatılmasına ve çocuğunuzun yürüme yeteneğini yitirmemesine yardımcı olabilir. Fizik tedavi doktorları, SMA'lı çocukları aktif ve hareketli tutmak için güçlendirme egzersizleri tasarlar. Terapi sırasında kullanılabilecek veya aileye çocuğun gücünü korumak için öğretilebilecek oyunları ve eğlenceli görevleri planlarlar.

Gelişim Becerilerinin Geliştirilmesi

Fizyoterapistiniz, çocuğunuzun aşağıdakileri becerileri geliştirmesine yardımcı olacak stratejiler geliştirecektir:

  • Baş ve gövde kontrolü
  • Yuvarlanma ve sürünme gibi hareketler
  • Ayağa kalkmak gibi pozisyon değiştirme becerileri
  • Oturma, ayakta durma ve yürüme gibi dik pozisyonları ve becerileri öğrenmek

Su Terapisi veya Hidroterapi 

Bazı fizik tedavi uzmanları su terapisinde uzmanlaşmıştır ve yorgunluk veya kasların aşırı çalıştırılması riski olmadan kuvvet antrenmanı, yürüme, denge egzersizleri ve aerobik antrenman sağlamak için suyun fiziksel özelliklerini kullanırlar.

Solunum Komplikasyonlarının Yönetimi 

Fizik tedavi uzmanları, ebeveynlere ve bakıcılara göğüs drenaj tekniklerini nasıl uygulayacaklarını öğretir ve SMA'lı çocukların iyi nefes almasını sağlamak için öksürme ve nefes alma teknikleri hakkında bilgi verir. Fizyoterapistiniz, uygun şekilde göğüs fizik tedavisini sağlayacak ve aileye hastanın nefes almasını iyileştirmek için bazı egzersizler öğretecektir.

Kontraktürlerin Yönetimi

Fizik tedavi uzmanları, SMA'lı çocuklarda hareket açıklığı egzersizlerinde, pozisyonda ve düzenli esnemede özel programlar tasarlayarak eklem gerginliğini (kontraktürleri) önlemeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olur. Fizyoterapistiniz uygun şekilde atel veya diğer cihazların kullanılmasını önerebilir.

Beslenme

Fizik tedavi uzmanları, SMA'lı çocuklarda sağlıklı beslenmeyi teşvik etmek için konuşma veya mesleki terapistlerle birlikte çalışır. En etkili beslenmeyi sağlamak için çocuğu uygun baş ve vücut postürüne konumlandırmaya yardımcı olurlar.

Skolyoz ve İskelet Deformitelerinin Yönetimi 

Fizik tedavi uzmanları, hareketi iyileştirmek ve her zaman sağlıklı postürü sürdürmek için özel programlar tasarlayarak skolyoz ve iskelet deformitelerinin önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir. Gerektiğinde her bir çocuğun güvenliğini ve sağlığını sağlamak için tekerlekli sandalye modifikasyonları ve ek ekipmanların kullanılmasını önereceklerdir. Bir çocukta skolyoz veya diğer eklem deformiteleri için ameliyat gerekiyorsa, yoğun preoperatif ve postoperatif fizik tedavi, solunum komplikasyonlarını ve güç veya işlev kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Yardımcı cihazlar

SMA'lı birçok çocuk, hastalığın seyri sırasında ve özellikle ameliyattan sonra bir noktada işlevlerini sürdürmelerine yardımcı olmak için uyarlanabilir veya yardımcı cihazlara ihtiyaç duyar. Fizik tedavi uzmanları, her bir çocuğun özel ihtiyaçlarını karşılamak için yardımcı cihazları seçmek ve değiştirmek amacıyla diğer rehabilitasyon uzmanlarıyla birlikte çalışır. Yardımcı cihaz türleri, çocuğu beslemek veya oynamak için konumlandıranlardan cihazlardan motorlu tekerlekli sandalyelere kadar çeşitlilik gösterir.

SMA(Spinal Musküler Atrofi) Hastalığında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız