TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SAĞLIKLI BİR HAMİLELİK İÇİN HAMİLE KALMADAN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

Gebelik öncesi planlama, sizin ve eşinizin sağlıklı bir hamilelik şansınızı nasıl artıracağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Gebelik öncesi randevularınız sırasında neler beklemeniz gerektiği aşağıda açıklanmaktadır.

Hamile kalmaya karar verdiğinizde, duygusal olarak bebek sahibi olmaya hazır olabilirsiniz - ancak vücudunuz buna hazır mı?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için, hamileliği düşünmeye başlar başlamaz doktorunuzla bir ön görüşme randevusu ayarlayın. Gebelik öncesi randevu, özellikle 30'lu veya 40'lı yaşlarınızdaysanız, herhangi bir kronik sağlık sorununuz veya özel endişeleriniz varsa daha da önemlidir. 

Ne tür bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsunuz?

Kombine doğum kontrol hapları (geleneksel veya uzun süreli döngü) alıyorsanız, adetinizin hapı bıraktıktan sonraki 30 gün içinde tekrar başlaması beklenir. 

Bununla birlikte, gebe kalmadan önce en az bir normal adet döneminiz varsa, ne zaman yumurtladığınızı ve bebeğinizin ne zaman doğacağını tahmin etmek biraz daha kolay olacaktır. Birkaç ay beklemeyi planlıyorsanız, adet döngünüz normale dönerken korunmak için prezervatif kullanın.

Progestin enjeksiyonları gibi belirli uzun vadeli doğum kontrolü türlerini kullanıyorsanız, doğurganlığa dönüşünüz biraz daha uzun sürebilir. Yine de, hamile kalmak için progestin enjeksiyonlarını bırakan kadınların% 50'si son enjeksiyondan sonraki 10 ay içinde gebe kalmaktadır.

Gerekli aşıları yaptırdınız mı?

Su çiçeği (suçiçeği) ve kızamıkçık (kızamıkçık) gibi enfeksiyonlar doğmamış bir bebek için tehlikeli olabilir. Aşılarınız tamamlanmadıysa veya belirli enfeksiyonlara karşı bağışık olup olmadığınızdan emin değilseniz, gebelik öncesi bakımınız, bağışıklığı kontrol etmek için kan testlerini veya bir veya daha fazla aşıyı, tercihen gebe kalmaya çalışmadan en az bir ay önce içerebilir.

Herhangi bir kronik sağlık sorununuz var mı?

Diyabet, astım veya yüksek tansiyon gibi kronik bir tıbbi durumunuz varsa, hamile kalmadan önce bu durumun kontrol altında olduğundan emin olun. Bazı durumlarda, doktorunuz hamilelikten önce ilacınızı veya diğer tedavileri ayarlamanızı tavsiye edebilir. Doktorunuz, hamilelik sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü özel bakımı da size açıklayacaktır.

Herhangi bir ilaç veya takviye alıyor musunuz?

Doktorunuza aldığınız ilaçlar, şifalı bitkiler veya takviyeler hakkında bilgi verin. Ürüne bağlı olarak, doktorunuz gebe kalmadan önce dozları değiştirmenizi, başka bir ilaca geçmenizi veya ilaç alımını durdurmanızı tavsiye edebilir.

Hamilelik öncesi dönem aynı zamanda folik asit almaya başlama zamanıdır. Bebeğin beyin ve omuriliğe dönüşen nöral tüpü, hamileliğin ilk ayında, muhtemelen siz hamile olduğunuzu bile bilmeden önce gelişir. Folik asit almak - ideal olarak gebe kalmadan üç ay önce başlamak - nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon riski altında mısınız?

Bel soğukluğu, sifiliz ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar gebe kalma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu enfeksiyonlar ayrıca hamilelik sırasında hem anne hem de bebek için risk oluşturmaktadır. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon riski altındaysanız veya kendinizde, eşinizde enfeksiyon olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuza gebelik öncesi tarama ve tedavi konusunda danışın.

Ailenizde herhangi bir özel tıbbi durum var mı?

Bazen ailenizin tıbbi geçmişi - sizin veya eşinizin - kistik fibroz veya doğum kusurları gibi belirli tıbbi durumları olan bir çocuğa sahip olma riskini artırır. Genetik koşullar bir endişe kaynağıysa, doktorunuz sizi bir ön değerlendirme değerlendirmesi için bir genetik danışmana yönlendirebilir.

Siz ve eşiniz kaç yaşındasınız?

Anne yaşı arttıkça doğurganlık sorunları, gebelik kaybı ve bazı kromozomal sorunların oluşma riski artar. Gebelik diyabeti gibi hamileliğe bağlı bazı komplikasyonlar da yaşlı annelerde daha yaygındır. Bebeğin babasının yaşı da bir rol oynayabilir. Doktorunuz, bebeğinize en iyi başlangıcı sağlamak için bir plan geliştirmenin yanı sıra her türlü riski perspektif içine almanıza yardımcı olabilir.

Daha önce hamile kaldınız mı?

Doktorunuz önceki hamileliklerinizi soracaktır. Yüksek tansiyon, gebelik diyabeti, erken doğum, erken doğum, doğum kusurları veya sezaryen gerektiren hamilelikler gibi sahip olabileceğiniz komplikasyonlardan bahsettiğinizden emin olun.

Nöral tüp defekti içeren önceki bir hamileliğiniz varsa veya kardeşleriniz gibi birinci derece akrabalarınızdan herhangi biri nöral tüp kusurlarıyla doğmuşsa, doktorunuz muhtemelen çoğu doğum öncesi vitaminde bulunandan daha yüksek miktarda bir günlük folik asit dozu önerecektir. .

Önceki hamileliklerinizle ilgili endişeleriniz veya korkunuz varsa, bunları doktorunuzla paylaşın. Bu sağlıklı bir hamilelik şansınızı artırmanın en iyi yollarını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Mevcut yaşam tarzınız sağlıklı bir hamileliği destekliyor mu?

Hamilelik sırasında sağlıklı yaşam tarzı seçimleri çok önemlidir. Örneğin:

  • Doktorunuz sağlıklı bir diyetin, düzenli fiziksel aktivitenin ve stresi yönetmenin önemini size anlatacaktır.
  • Zayıf veya fazla kiloluysanız, doktorunuz hamile kalmadan önce kilonuzu ele almanızı tavsiye edebilir.
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımından kaçınmak önemlidir.
  • Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak kaynaklar hakkında doktorunuza danışın.
  • Doktorunuz, cıva, kurşun veya böcek ilacı gibi potansiyel olarak zararlı toksinleri belirlemek için işiniz, seyahatleriniz, evcil hayvanlarınız, hobileriniz ve ev ortamınız hakkında sorular sorabilir.

Mümkünse partnerinizden sizinle birlikte bu doktor randevularına katılmasını isteyin. Partnerinizin sağlığı ve yaşam tarzı hem sizi hem de bebeği etkileyebildiği için önemlidir.

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Hamile Kalmadan Önce Yapmanız Gerekenler Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız