TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

SAÇ BİTİ NEDEN OLUR VE NASIL TEDAVİ EDİLİR

Saç Biti Nedir?

Saç biti, cildi istila edebilen, insanların kafasında yaşayarak, kanlarıyla beslenen küçük parazitik böceklerdir. Saç biti yoğun kaşıntıya neden olabilir.

Saç biti dışında vücut biti ve kasık biti olmak üzere iki bit türü daha bulunmaktadır. Saç bitine ne sebep olur?

Saç biti çok bulaşıcıdır. Yakın vücut teması ve paylaşılan giysi, şapka, saç fırçaları ve taraklar gibi kişisel eşyalar aracılığıyla kişiden kişiye bulaşabilirler. 


Saç biti için kimler risk altındadır?

Saç biti genellikle küçük çocuklarda ve okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Çocuğunuzun saçının ya da evinizin ne kadar temiz olduğu, çocukların ve ailelerin nerede yaşadığı, oynadığı veya çalıştığı risk açısından önemli değildir.Saç bitinin belirtileri nelerdir?

Saç bitinin en yaygın belirtisi kaşıntıdır. Özellikle geceleri kaşıntı çok kötü hal alabilir. Bitler veya yumurtaları genellikle saçta, kulakların arkasında veya boyunda görülmektedir ancak bazı durumlarda bitler kaş ve kirpiklerde bile görülebilir.Saç biti varlığı nasıl teşhis edilir?

Bitlerin bıraktığı yumurtalar genellikle görülebilir şekildedir. Bu sayede çocuğunuzun doktoru kolay bir şekilde teşhis koyabilir.  Saç biti nasıl tedavi edilir?

Tedavi, hastanın semptomlarına, yaşına, genel sağlık durumuna ve durumun şiddetine bağlı olarak planlanacaktır. 

Bit varlığı tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavi, çocuğunuzun saçına ilaçlı krem veya şampuan uygulamayı içermektedir. Birçok saç biti ilacı reçetesiz olarak satılmaktadır. Reçetesiz ilaçların hastada işe yaramadığı durumlarda, doktorunuz reçeteli bir ilaç yazabilir.

Çocuğunuz için hangi krem veya şampuanın en iyisi olacağı konusunda doktorunuzla konuşun. Aynı anda iki farklı tedavi yöntemi kullanmayın. Bir tedavinin işe yaramadığı durumda, farklı bir tedaviyi kullanmaya başlayın veya tavsiye için doktorunuzu arayın.

İlaçlı krem veya şampuanın yanı sıra tedavi ve tavsiyeler şunları içermektedir:

  • İnce dişli bir tarakla ıslak saçtan bit yavrularını çıkarmak.
  • Tarakları ve fırçaları en az 15 dakika şampuanla birlikte sıcak suda bekletmek.
  • Başka birinin bit için tedavi edilmesi gerekip gerekmediğini görmek için diğer tüm hane halkı üyelerini yakından kontrol etmek. 
  • Tüm yatak takımlarını ve giysileri sıcak suda (54 ° C) yıkamak veya yıkanamayan öğeleri 2 hafta boyunca plastik bir poşet içinde kapalı tutmak.

 

Çocuklar saç biti için gerçekleştirilecek ilk tedavilerinin ertesi günü okula veya kreşe geri dönebilirler.Saç biti önlenebilir mi?

Aşağıdakileri yaparak saç bitini önlemeye yardımcı olabilirsiniz:

  • Bitleri olan biriyle yakın fiziksel temastan kaçınmak
  • Çocuğunuzu şapkaları, tarakları, fırçaları, havluları veya diğer kişisel eşyalarını başka kişilerle paylaşmamaya teşvik etmek.
  • Bitlerin başkalarına bulaşmasını önlemek için yatak çarşaflarını, battaniyeleri ve diğer kişisel eşyaları yıkamak.


Doktorunuzu ne zaman aramalısınız?

Bazı bit tedavisi ilaçları reçetesiz olarak alınabilecek ilaçlardır. Ancak bit varlığından emin değilseniz veya evde gerçekleştirdiğiniz bit tedavisi işe yaramadıysa, doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.


Saç Biti Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız