TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

RİNOPLASTİ (BURUN ESTETİĞİ) NEDİR, HANGİ DURUMLARDA KİMLERE YAPILABİLİR?

Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği ameliyatı, burnun şeklini ve/veya boyutunu değiştirmek amacıyla yapılan bir ameliyattır. Burun yüzün merkezinde yer alması sebebiyle burundaki küçük değişiklikler bile  yüzün genel çekiciliğinde ciddi iyileşmelere neden olmaktadır. Burun cerrahisi kozmetik cerrahinin en eski örneklerinden biridir ve bugün de yüksek talep görmektedir.

 

Özet

İşlem süresi:1,5 ila üç saat

Hastanede kalma süresi:1-2 gece

Anestezi: Genel anestezi altında veya sedasyon ile lokal anestezi

İyileşme süresi:6 ila 12 ay

 

Burnunuz yüzünüzün merkezinde yer alır, bu nedenle yüzünüzün görüntüsüne katkı veren ana etmendir . Burnunuzun özellikleri anne babanızdan kalıtım ile alınırken, bu özellikler ergenlik döneminde tamamen gelişmeye başlar. Farklı şekil ve boyutlarda burunlara sahip insanların yanında, güzel bir burnun nasıl gözükmesi gerektiği konusunda da çok sayıda farklı görüş bulunmaktadır .

 

Bazı insanlar burunlarının şekli ve boyutunu beğenmemekte ve bunun sonucunda rinoplasti ile bir çözüme ulaşmayı istemektedir. Tavma veya yaralanma sonrası burun bölgesinde hasar oluşan kişiler de burun estetiği ile güzel bir buruna sahip olmayı düşünmekte.Bunlarla birlikte burun yapısı sebebiyle solunum problemleri yaşayan hastalar da bu ameliyatı yaptırmak istemekte.

 

Burun estetiği bana ne kazandıracak?

Burun estetiği görüntünün yanında birçok problemi çözmekte kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları:

 

 • Solunum Problemlerinin İyileştirilmesi. Bu sorunla ilgili operasyon fonksiyonel burun estetiği olarak da adlandırılır.
 • Burnun boyutlarını ve profilini küçültmek. Ayrıca redüksiyon rinoplasti olarak da adlandırılır.
 • Burnun boyutlarını ve profilini büyütmek. Boyutu artırmak amacıyla gerçekleştirilen rinoplasti operasyonu augmentation rinoplasti olarak adlandırılır. Bu ameliyat bir greft veya nazal             implant kullanımını gerektirebilir
 • Burnunuzun ucu, köprüsü ve/veya burun deliklerinin şeklini yapılandırma. Bu operasyon burun kemiğinin kırılması ve kıkırdağın yeniden yapılandırılmasını içermektedir.
 • Burun ve üst dudak arasındaki mesafenin ayarlanması

 

Kimler burun estetiği yaptırabilir?

Rinoplasti hem erkekler hem de kadınlar için Türkiye'de en çok gerçekleştirilen prosedürlerden birisidir. Rinoplasti adayları genellikle burunlarındaki estetik sorunlar nedeniyle bu ameliyatı tercih ederler. Nefes alma sorunları gibi fonksiyonel sorunlar yaşayan hastalar da bu prosedürü tercih etmektedir. Bahsedilen fonksiyonel sorunlar burun tıkanıklığı ve yüksek sesle, gürültülü nefes alma gibi problemleri oluşturabilmektedir. Ayrıca bu problemlere sahip kişiler uyurken bu fonksiyonel sorunlar yüzünden horlama problemi çekmektedir.

 

Aşağıdaki maddelerden bir veya birden fazlasına sahip kişiler rinoplasti için uygun aday olarak sayılmaktadır.

 

 • Burun boyutu ve şeklinden memnun olmamak.
 • Burnunuzda tramva sonrası oluşan hasar bulunması.
 • Fonksiyonel burun problemleri sebebiyle zor nefes almak.
 • Yüksek sesle horlamak
 • Sağlıklı sınırlar içerisinde bir vücut kütle endeksine (BMI) sahip olmak .
 • Sağlık durumu iyi ve ciddi hastalığı olmamak
 • Zihinsel ve duygusal olarak ameliyata hazır olmak
 • Ameliyat sonucu için realistik beklentilere sahip olmak

 

Neden burun estetiği yaptırmalıyım?

 

Yukarıda belirtildiği gibi, burun estetiği yaptırmak için birçok farklı sebep olabilir. Bir burun estetiği, hastaya ağagıda bahsedilen muhtemel faydaları sağlamaktadır:

 

Rinoplasti ameliyatı tüm yüz dengenizi değiştirebileceği için prosedürü gerçekleştirmeden önce hastalarımıza ameliyat ve ameliyatın  beklenen sonuçlarını değerlendirip daha sağlıklı bir karar vermeleri için bu konuda etraflıca düşünmelerini önermekteyiz. Burnunuzun görüntüsünde oluşacak değişikliğin yüzünüzün diğer bileşenleri olan göz,ağız ve çene dinamiklerini de etkileyeceği sonucunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Rinoplasti Ameliyatı

Rinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Rinoplasti ameliyatı genellikle 90 dakika ile üç saat arasında sürmektedir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında gerçekleştiriliyor olsa da sedasyon ile lokal anestezi altında da gerçekleştirilebilmektedir. Prosedür sonrası, 1 veya 2 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

 

1. Onam Formu

Ameliyatı gerçekleştirecek cerrah veya asistanı ameliyat öncesi konsültasyonunuzda veya ameliyat günü ameliyatınızdan önce size bir onay formu verecektir. Daha önce ameliyatın riskleri ve komplikasyonları hakkında araştırmanız yapmış iseniz bile, onayınızı imzalamadan önce onay formunu tam olarak okumanızı tavsiye ederiz. Formu imzaladıktan sonra doktorunuz burnunuza bir marker kalem ile ameliyatta kendisine yardımcı olacak çizgiler koyabilir ve onayınızı aldıktan sonra fotoğrafınızı çekebilir.

 

2. Anestezi

Anestezi uzmanı doktorunuz durumunuza göre lokal ve genel anestezi arasında seçim yapacaktır. Cerrahınız genel anestezi kullandığı durumlarda ameliyattan sonra kısa bir süre uykulu hissedebilirsiniz.

 

3. İnsizyon (Kesikler)

Cerrahınız açık veya kapalı bir yaklaşım kullanarak burun estetiği yapabilir. Konsültasyon sırasında sizi muayene ettikten sonra cerrahınız sizin için en uygun yaklaşıma karar verecektir.

 

Kapalı Burun Estetiği

Kapalı burun estetiği için cerrahınız burun deliğinizin içinde bir kesi gerçekleştirecek ve ameliyatı oradan yapacaktır. Bu operasyonun avantajı ameliyattan sonra morluk ve şişliklerin açık ameliyata göre çok daha az olmasıdır.

 

Açık Burun Estetiği

Açık burun estetiğinde, cerrahınız burun delikleri içinde ve collumella olarak adlandırılan burun delikleri arasındaki alanda bir kesi gerçekleştirecektir. Bu yaklaşımın avantajı burun şeklinde kapalı bir yaklaşımla her zaman gerçekleştirilmesi mümkün olmayan değişimlere olanak sağlamasıdır. Bu yaklaşım, burnunuzun boyutunu büyütmek için en avantajlı yaklaşımdır.

 

Greftler ve İmplantlar

Cerrahlar her zaman burun estetiği işlemlerinde greft veya implant kullanımına ihtiyaç duymamaktadır. Ancak, burun boyutlarını büyütmek için gerçekleştirilen rinoplasti operasyonlarında greft ve implant kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Cerrahın hastanın kendi vücudundan aldığı dokuyu vücudun farklı bir bölümüne taşıması işlemine greft adı verilmektedir. Rinoplasti işleminde burun yapısını oluşturmak için kulak, kemik, kalça, dirsek veya kafatasından alınan kıkırdak greftleri kulanılmaktadır. Greftler her zaman hastanın kendisinden alınan dokuları içermektedir ve bu sebeple hastanın vücudu grefti reddetmemektedir.

 

Bazı durumlarda, hastanın dokuları küçük veya zayıf olduğu için prosedür ile gerçekleştirmek istediğiniz değişiklikleri sağlamaya uygun olabilir. Bu durumlarda cerrahınız yapay bir burun implantı kullanmayı tercih edebilir. Bu implantlar silikon veya Gore-Tex gibi onaylı malzemelerden yapılmakta ve zaman içinde küçülmememe gibi avantajlara sahiptir.

 

4. Kesilerin kapatılması

Cerrahınız dikişler ile kesilerinizi kapayacaktır. Bunun yanında, doktorlarınız pansuman kullanarak her iki burun delikleri dolduracak ve burnunuzun sabit kalması için bir atel uygulamaktadır.

 

5. Odaya Dönüş

Ameliyatınızın bitmesinden sonra sağlık personelimiz sizi odanıza geri götürecektir. Eğer ameliyatınız genel anestezi altında gerçekleştirildi ise yavaş yavaş uyanmanız ve birkaç saat uykulu hissetmeniz normaldir. 1 ya da 2 gece sonra eve dönmeye hazır olacaksınız.

 

Burun estetiği konsültasyonu

Burun estetiği konsültasyonumdan ne beklemem gerekiyor?

Burun estetiği yaptırmadan önce cerrahınızla bir konsültasyon için bir araya geleceksiniz. Bu toplantı sırasında cerrahınız yüzünüzü, burnunuzu inceleyecek ve izin verirseniz yuzunuzun fotoğraflarını çekecektir. Burun estetiği konsültasyonunuz genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Bu ziyarette doktor ile operasyon hakkında görüşebilir ve tüm sorularınızın cevabını alabilirsiniz. Bu ziyarette doktorunuz size aşağıdaki konular hakkında sorular soracaktır:

 

 • Mevcut sağlık durumunuz
 • Devam etmekte olan herhangi bir hastalık
 • Tıbbi geçmişiniz
 • Cerrahi geçmişiniz
 • Kullanmakta olduğunuz ilaçlar(bitkisel ilaçlar dahil)
 • Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı
 • Alerjiler

 

Ameliyattan beklentileriniz

Ameliyatınızdan önce doktorunuza sorular sorarak operasyon hakkında doğru bilgi toplamaya çalışın. Açık ve dürüst olmak, cerrahınızın isteklerinizi daha sağlıklı formüle etmesini sağlamaktadır. Bu sebeple cerrahınızın sizin ameliyattan beklentileriniz hakkında net bir fikrinin oluşması ameliyatın sonuçları açısından sizin yararınızadır. Bu şekilde bir iletişimin sonrasında cerrahınız hedeflerinizin gerçekçi olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirecek ve sonuç olarak nihai sonuçlardan memnun olma olasılığınız daha yükselecektir.

 

Burun estetiği konsültasyonum sırasında sorulması gereken sorular?

Konsültasyon hem cerrahınız hem de sizin için gerekli soruları sormak için güzel bir fırsat. Konsültasyona gelmeden sizin için önemli konuları düşünerek sorularınızı oluşturmanızı ve yazmanızı öneririz. Bu sayede hiçbir konuyu gözden kaçırmazsınız. Konsultasyon sırasında sormak isteyebileceğiniz sorulardan bazıları:

 

-Rinoplasti benim için uygun bir ameliyat mı?

-Burnum için en iyi cerrahi yaklaşım hangisidir?

-Ameliyattan sonra ağrı hissedecek miyim?

-Herhangi bir yara izi olacak mı, olacak ise nerede?

-İyileşme süreci ne kadar sürecek?

-Ameliyattan beklentilerim gerçekçi mi?

-aha önce ve sonra yaptığınız burun estetiği ameliyatlarının öncesi sonrası resimlerini görebilir miyim?

Ameliyat sonrası sonuçlardan memnun kalmazsam seçeneklerim nelerdir?

 

Burun estetiği riskleri ve komplikasyonları

En sık görülen burun estetiği riskleri ve komplikasyonları nelerdir?

 

Rinoplasti ameliyatı için onam formu doldurmadan önce risk ve komplikasyonlar hakkında doktor tarafından bilgilendirilmeniz ve bu konuyu kafanızda tartmanız gerekmektedir. Burun estetiği risk ve komplikasyonlarının çoğu nadirdir.

 

Burun estetiği riskleri ve komplikasyonları aşağıdakileri içermektedir:

Kanama

Bu işlemden sonra küçük kanamalar sık görülür. Ameliyat sonrası hafif burun kanamaları normaldir. Cerrahınız kanama problemlerini önlemenin yolları hakkında sizi bilgilendirecektir.

 Ağır kanama nadirdir ama ağır sonuçlar doğurabilir. Bu tip kanama işlemden hemen sonra meydana gelebileceği gibi birkaç hafta sonra da oluşabilir ve acil tıbbi yardım gerektirir.

 

Enfeksiyon

Cerrahi invaziv bir yöntem olduğu için rinoplasti ameliyatı enfeksiyon riskleri içerir.

Dikkat etmeniz gereken enfeksiyon belirtileri şunlardır:

-38° C veya üzeri ateş

-Yara hattı üzerinde başlayan ve etrafa yayılan kızarıklık

-Yaranın etrafında sarı irin benzeri, kötü kokulu sıvı

-İlaçlar ile kontrol altına alınamayan ağrı

-Hafif enfeksiyonlar genellikle antibiyotik kullanımı ile iyileşir. Enfeksiyonlar bu işlemden sonra nadir görülmesine rağmen operasyonunuzun nihai sonuçlarını etkileyebilmektedir. Bu tür durumlarda, ekstra ameliyat gerekebilir.

 

Solunum Problemleri

Burun deliklerinin içinde şişlik olması nedeniyle ameliyat sonrası ilk hafta solunum problemleri yaşamanız oldukça normaldir. Burun içerisindeki şişliklerin sonucunda burundaki hava akımı azalmaktadır. Tam iyileşme sonrası bu sorun kaybolmaktadır.

 

Koku alma duyusunda kayıp

Koku alma duyunuzda rinoplasti sonrası oluşabilecek değişiklikler çoğu durumda geçicidir ve çoğu durumda sadece bir doktor tarafından test edildiğinde fark edilir.

 

Burun septumunda hasar

Bu işlem sırasında burnun (septum) merkezindeki kıkırdak duvarında hasar meydana gelebilir. hasarın derecesine bağlı olarak, bu hasarın tamiri için tıbbi ve/veya cerrahi seçenekler bulunmaktadır. Doktorunuz konsültasyon sırasında bu konu hakkında sizi bilgilendirecektir.

 

Yara izi

Rinoplasti cerrahisinden kaynaklanan yara izleri genellikle görünmez, özellikle de doktorunuz kapalı bir kesi yaklaşımı kullanıyorsa. Yaralarınızın iyileşme süresi ise tamamen sizin cildinizin gücüne bağlıdır. Cerrahınız size tekniğe özgü olarak oluşabilecek yaralar hakkında bilgi verecektir.

 

Burun estetiği revizyonu

Burun estetiğine bağlı ek ameliyata ihtiyaç duyan hastalarda burnun yapısının çökme riski vardır. Bu nedenle, yeniden operasyon çok nadir tavsiye edilmektedir.

 

Ameliyat Öncesi Hazırlık

Burun estetiği ameliyatından önce yapılması gerekenler?

Ameliyattan sonra rahat bir ortamda iyileşme sürecini geçirmeniz gerekmektedir. Günlük işleriniz ve benzer şeyleri ameliyattan önce halletmeniz size bu ortamı hazırlayacaktır. Size ameliyat öncesi için bazı önerilerimizi aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Ev işleri

Ev işlerinin herhangi bir gün bile insana zor gelebilmekte. Bu nedenle ameliyattan önce evde yapılması gereken işleri halletmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde ameliyat sonrası iyileşme döneminizin ilk günlerini daha rahat geçirebilirsiniz.

 

Alışveriş

İyileşmenin ilk günlerinde markete gitmek sizin için zor olabilir. Bu nedenle, hastaneye gelmeden önce alışverişe çıkmanızı ve buzdolabınızı doldurmanızı tavsiye ederiz. Ameliyattan önce bu işi halledin ve ameliyattan sonra bu konuda endişelenmeyin.

 

Çocuklar ve evcil hayvanlar

İyileşme döneminiz boyunca stres seviyenizi en aza indirmek için, ailenizin veya arkadaşlarınızın çocuklarınıza ve evcil hayvanlarınıza bakmanız için size yardımcı olmasını organize etmek isteyebilirsiniz.

Göz Bakımı

Burun estetiğinizi takip eden haftalarda burun bölgesine basınç uygulanmaması çok önemlidir. Bu sebeple gözlük kullanıyorsanız, ameliyattan sonra en az 6 hafta boyunca takmayı bırakmalısınız. Kontakt lens kullanmak bu dönemde size yardımcı olabilir.

 

Hastaneye Yolculuk Planlaması

Ameliyattan sonra araba sürerek eve dönecek durumda olmayacaksınız. Bir aile üyesi veya bir arkadaşınızı bu konuda size yardımcı olması için ayarlamanız yararınıza olur.

 

Diyet

Ameliyattan sonra, doktorunuz size meyve ve sebzeler ile birlikte, yüksek proteinli, düşük sodyumlu gıdalar içeren bir diyet programı verecektir. Su içmeyi unutmayın ve kafein içeren içeceklerden kaçının. İyileşme süreniz boyunca yüksek miktarda tuz ve şekerden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Giyim

Burun estetiği sonrası iyileşme döneminizde önden veya arkadan düğmelenebilen,fermuarlı giysiler giymelisiniz. Giyinirken başınıza temas etmesi gereken kıyafetler kötü bir seçim olacaktır.

 

Uyku

Uyurken yanınızda çok sayıda ekstra yastık bulundurun. İlk birkaç gün sırtüstü eğimli bir pozisyonda uyuyun. Bu pozisyon tedavi alanı ile temas etmenizi ve oluşabilecek muhtemel şişlikleri önleyecektir.

 

Burun estetiği sonrası bakım

Burun estetiğinden sonra iyileşme dönemi?

Doktorunuz konsültasyon boyunca burun estetiği sonrası tıbbi bakım hakkında sizi bilgilendirecektir.  Sürüş, egzersiz gibi aktivitelere başlayabileceğiniz ve işinize geri döneceğiniz tarih hakkında doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Hayatın hızını yavaşlatmak zor olsa da, lütfen cerrahlarınızdan gelen tüm tavsiyelerin sizin iyiliğiniz için olduğunu unutmayın.  Cerrahınız ayrıca iyileşmeniz sırasında kullanmanız gereken ilaçlar hakkında size bilgi verecektir.

 

Burun estetiği sonrası bazı tavsiyeler:

 

Ameliyattan hemen sonra

Cerrahınız genel anestezi kullanmaya karar verirse, ameliyattan sonra yavaş yavaş uyanabilirsiniz. Bellek ve konsantrasyonuz etkilenebilir ancak bu durum sadece bir ila iki gün sürer. Doktorunuz lokal anestezi kullanmayı seçerse, burnunuzda bir his kaybı hissedebilirsiniz ancak bu kısa süre içinde kaybolur. Ameliyattan sonra kısa bir süre için burnunuzdan nefes alamayabilirsiniz.

 

Eve dönüş

1 ila 2 gün içinde eve dönebilecek duruma geleceksiniz. Ameliyattan sonra araba sürmek için uygun olmayacağınız için hastaneden sizi alması için birini ayarlamanız yararınıza olacaktır. Hastaneden ayrılmadan önce, cerrahınız önümüzdeki haftalarda sizin için bir kontrol randevusu düzenleyecektir. Bu randevuda cerrahınız burnunuzu inceleyip, çözülemeyen dikişleri alacak ve gerekirse pansumanı değiştirecektir. Kontrol randevunuzda cerrahlarınız size ameliyat sonrası bakım hakkında tavsiye vermeye devam edecektir.

 

Ağrı yönetimi

Hafif ağrı, şişlik ve burun çevresinde morarma ameliyattan sonra normaldir ve üç ila altı hafta içinde tamamen kaybolmaktadır. Ağrı için parasetamol, soğuk kompres ve ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ayrıca başınızı yastıklarla destekleyerek uyumak şişlik ve ağrı oluşumunu azaltacaktır.

 

Pansuman

Cerrahınız muhtemelen burun deliklerinizi pansumanlarla "paketleyecek" ve yeni şeklini korumak için burnunuza bir atel uygulayacaktır. Bu nedenle burun estetiğinizi sonrasında bir süre ağızdan nefes almanız gerekebilir. Dikişlerinizi korumak için işlemden sonra ağzınızı açıkken hapşırın. Ayrıca doktorunuz atelinizi alana kadar sümkürmek veya yara etrafındaki kabukları çıkarmaktan kaçının. Cerrahınız, takip randevunuz boyunca ameliyatınızdan yaklaşık 7-10 gün sonra ateli çıkaracaktır.

 

İşe geri dönme

İşlemden sonra, işe dönmeden önce yaklaşık iki hafta izin almanızı tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak, en az dört ila altı hafta boyunca kirli veya dumanlı alanlardan kaçınmanız gerekmektedir.

 

Egzersiz

Ameliyattan sonra en az 4-6 hafta boyunca yorucu aktivite, ağırlık egzersizi ve spordan kaçının.

 

Genel ipuçları

Ameliyattan sonra sümkürmek ve hapşırmaktan kaçınmalısınız. Herhangi bir allerjiniz varsa alerjenlerin bulunduğu ortamlardan kaçının. Atelinizi sudan koruyun ve sıcak banyo yapmayın.

 

Kesin Sonuçlar

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde burnunuzda estetik farklılıkları görebileceksiniz, yine de tam sonuç için 6-12 ay iyileşme dönemini beklemeniz gerekmekte.

Bu işlem için kullanılan kesiler ya burun delikleri içinde ya da burun delikleri arasındaki deride olduğundan, yara izleri görünmeyecektir.

Cerrahınızın özel burun estetiği tıbbi bakım tavsiyelerini takip etmek olası komplikasyonları ortadan kaldıracak ve prosedürden en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir, Hangi Durumlarda Kimlere Yapılabilir? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız