TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

PROSTAT KANSERİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat, erkeklerin pelvisinde bulunan ceviz şeklinde küçük bir bezdir. Mesanenin yanında bulunur ve dijital rektal muayene yapılarak incelenebilir. Prostat kanseri, prostat bezinde gelişen bir kanser türüdür. Erkekler için kanser kaynaklı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. Yaklaşık 9 erkekten 1'ine yaşamları boyunca prostat kanseri teşhisi konacaktır. Bu yıl yaklaşık 250.000 erkeğe prostat kanseri teşhisi konulması beklenmektedir.

Prostattaki büyümeler iyi huylu (kanser değil) veya kötü huylu (kanser) şekilde olabilir.

İyi huylu büyümeler (iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH gibi) :

 • Nadiren yaşamı tehdit eder
 • Etrafındaki dokuları işgal etmez
 • Vücudun diğer bölgelerine yayılmaz
 • Çıkarılabilir ve tekrarlamaz

Kötü huylu büyümeler (prostat kanseri):

 • Bazen yaşamı tehdit edebilir
 • Yakındaki organ ve dokulara yayılabilir (mesane veya rektum gibi)
 • Vücudun diğer bölgelerine (lenf düğümleri veya kemik gibi) yayılabilir (metastaz yapabilir)
 • Çoğunlukla çıkarılabilir ancak bazen tekrarlar

Prostat kanseri hücreleri, prostat tümöründen koparak yayılabilir. Vücudun diğer bölgelerine ulaşmak için kan damarlarından veya lenf düğümlerinden geçebilirler. Yayıldıktan sonra, kanser hücreleri diğer dokulara yapışabilir ve yeni tümörler oluşturmak için büyüyerek ulaştıkları yerde hasara neden olabilir.

Prostat kanseri prostattan vücudun başka bir bölümüne yayıldığında, yeni tümör aynı tür anormal hücrelere ve birincil (orijinal) tümörle aynı ada sahiptir. Örneğin prostat kanseri kemiklere yayılırsa, kemiklerdeki kanser hücreleri aslında prostat kanseri hücreleridir. Hastalık, kemik kanseri değil, metastatik prostat kanseridir. Bu nedenle kemikte prostat kanseri olarak tedavi edilir.

Prostat kanserini anlamak için prostatın normal olarak nasıl çalıştığını bilmek yardımcı olur.

Prostat Nedir?

Prostat ve seminal veziküller, erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Prostat yaklaşık bir ceviz büyüklüğündedir ve yaklaşık 30 gram ağırlığındadır. Seminal veziküller, çok daha küçük iki çift bezdir. Bu bezler prostatın her iki tarafına da bağlıdır. Prostat mesanenin altında ve rektumun önündedir. Prostat üretrayı çevreler. Üretra, idrarı mesaneden penis yoluyla dışarı taşıyan bir tüptür. Bu nedenle prostat büyümesi olan erkekler idrar yapmakta güçlük çekerler. Mesaneden idrar akışını bozabilir.

Prostat ve seminal veziküllerin ana görevi, meniyi için sıvı üretmektir. Boşalma sırasında testislerde sperm yapılır ve daha sonra üretraya geçer. Aynı zamanda prostattan ve seminal veziküllerden gelen sıvı da üretraya hareket eder. Prostat ve seminal veziküllerden gelen bu meni ve sıvı karışımı, üretradan geçen ve penisten çıkan ejakülatı oluşturur.

Prostat kanseri oluştuğunda prostat bezinde başlar ve bazen seminal veziküllere de yayılır.

Prostat Kanseri Belirtileri 

Prostat kanserinin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti görülmez. Semptomlar ortaya çıktığında, prostat büyümesi veya BPH'ye benzeyebilir. Prostat kanseri, BPH ile ilgisi olmayan semptomlara da neden olabilir. Üriner problemleriniz varsa, doktorunuzla bu problemler hakkında konuşun.

Prostat kanserinin belirtileri şunlar olabilir:

 • Alt pelvik bölgede ağrı
 • Sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken ağrı, yanma veya zayıf idrar akışı sorunları
 • İdrarda kan (Hematüri)
 • Boşalırken ağrı
 • Sırtın alt kısmında, kalçalarda veya üst baldırlarda ağrı
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Kemik ağrısı

Prostat Kanseri Nedenleri

Prostat kanserinin neden veya nasıl başladığını kimse bilmiyor. Otopsi çalışmaları, 50 yaşın üzerindeki her 3 erkekten 1'inin prostatta bazı kanser hücrelerine sahip olduğunu göstermektedir. Bulunan on "otopsi kanserinden" sekizi küçüktür ve tümörler zararlı helde değildir.

Prostat kanserinin bilinen bir nedeni olmasa da, hastalığın oluşma riskini arttıran birçok faktör vardır.

Prostat Kanseri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaş

Erkekler yaşlandıkça prostat kanserine yakalanma riski artar. 40 yaşın altındaki erkeklerde prostat kanseri nadiren görülür. 55 yaşın üzerindeki erkeklerde prostat hücrelerinin genetik materyaline (DNA) zarar verme olasılığı daha yüksektir. Hasarlı veya anormal prostat hücreleri kontrolden çıkıp tümör oluşturmaya başlayabilir.

Yaş, prostat kanseri için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Ancak sigara içmek ve aşırı kilolu olmak prostat kanseri riskiyle daha yakından ilişkilidir.

Etnik Köken

Afrika kökenli Amerikalı erkekler, açık ara en yüksek hastalık insidansına sahiptir. Altı Afrika kökenli Amerikalı erkekten biri prostat kanserine yakalanmaktadır. Afrikalı Amerikalı erkeklerin daha erken yaşta prostat kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca hızla büyüyen, yayılan ve ölüme neden olan agresif tümörlere sahip olmaya riskleri bulunmaktadır. Afrikalı Amerikalı erkeklerde prostat kanserinin daha yaygın olmasının nedeni belirsizdir, ancak sosyoekonomik, çevresel, diyet veya diğer faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Diğer etnik gruplarda risk daha düşüktür.

Aile Öyküsü

Ailesinde prostat kanseri olan erkeklerde hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Bir erkeğin, babası, erkek kardeşi veya oğlunda prostat kanseri varsa kişinin prostat kanserine yakalanma olasılığı 2 ila 3 kat daha fazladır. Bu risk prostat kanseri teşhisi konulan akraba sayısı ile orantılı olarak artar. Akrabalarda hastalığın teşhis edildiği yaş da önemli bir risk faktörüdür.

Sigara İçmek

Çalışmalar, prostat kanseri riskinin aşırı sigara içenler için ikiye katlandığını gösteriyor. Sigara içmek ayrıca prostat kanserinden ölme riskinin daha yüksek olmasıyla da bağlantılıdır. Bununla birlikte, sigarayı bıraktıktan sonraki 10 yıl içinde prostat kanseri riskiniz, aynı yaştaki sigara içmeyen bireylerin seviyesine kadar iner.

Beslenme Alışkanlıkları

Diyet ve yaşam tarzı prostat kanseri riskini etkileyebilir. Daha fazla kalori, hayvansal yağ, rafine şeker tüketir ve yeterli meyve ve sebze yemezseniz kanser geliştirme riskiniz daha yüksek olabilir. Egzersiz eksikliği de kanser geliştirici risk faktörlerinden biridir. Obezitenin (veya aşırı kilolu olmanın) bir erkeğin prostat kanserinden ölme riskini artırdığı bilinmektedir.

Prostat Kanseri Önlenebilir mi?

Kalp sağlığınızı iyi yönde etkileyecek davranışlar prostatınızı da sağlıklı tutacaktır. Doğru beslenmek, egzersiz yapmak, kilonuzu izlemek ve sigara içmemek sağlığınız için iyidir ve prostat kanserinden korunmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak prostat kanseri riskinizi azaltabilirsiniz:

 • Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir diyet yapın. Çeşitli meyveler, sebzeler ve tam tahıllar yiyin. Meyve ve sebzeler, sağlığınıza katkıda bulunabilecek birçok vitamin ve besin içerir. Çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet yemek genel sağlığınızı iyileştirebilir.
 • Takviyeler yerine sağlıklı yiyecekler tüketin. Hiçbir çalışma, takviyelerin prostat kanseri riskinizi azaltmada rol oynadığını göstermedi. Bunun yerine, vücudunuzdaki sağlıklı vitamin seviyelerini koruyabilmek için vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekleri seçin.
 • Egzersiz yapın. Egzersiz, genel sağlığınızı iyileştirir, kilonuzu korumanıza ve ruh halinizi iyileştirmenize yardımcı olur. Haftanın çoğu günü egzersiz yapmaya çalışın. Egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız, yavaş başlayın ve her gün daha fazla egzersiz yapın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Mevcut kilonuz sağlıklıysa, sağlıklı bir diyet seçerek ve haftanın çoğu günü egzersiz yaparak kilonuzu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, daha fazla egzersiz yapın ve her gün yediğiniz kalori miktarını azaltın. Sağlıklı kilo vermek için bir plan oluştururken doktorunuzdan yardım isteyin.
 • Artmış prostat kanseri riski hakkında doktorunuzla konuşun. Prostat kanseri riskiniz çok yüksekse, siz ve doktorunuz riski azaltmak için ilaçları veya diğer tedavileri düşünebilirsiniz. Bazı çalışmalar, 5-alfa redüktaz inhibitörlerinin alınmasının prostat kanseri geliştirme genel riskini azaltabileceğini düşündürmektedir. Bu ilaçlar prostat bezi büyümesini ve saç dökülmesini kontrol etmek için kullanılır. Bununla birlikte, bazı kanıtlar, bu ilaçları alan kişilerin daha ciddi bir prostat kanseri (yüksek dereceli prostat kanseri) oluşturma riskinin artabileceğini göstermektedir. Prostat kanseri geliştirme riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Prostat Kanserinin Tanısı

Prostat Kanserinde Tarama

"Tarama" semptomunuz olmadığı durumda bile bir hastalığın varlığını araştırmak anlamına gelir. Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi ve dijital rektal muayene (DRE), prostat kanserini taramak için kullanılan iki testtir. Her ikisi de kanseri erken teşhis etmek için kullanılır. Ancak bu testler mükemmel değildir. Her iki testte de anormal sonuçlar kanserden çok iyi huylu prostat büyümesine (BPH) veya enfeksiyona bağlı olabilir.

İki ana tarama testi şunları içerir:

PSA Kan Testi

Prostat spesifik antijen (PSA) kan testi, prostat kanserini taramanın bir yoludur. Bu kan testi, kandaki PSA seviyesini ölçer. PSA, yalnızca prostat ve prostat kanseri hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. Test bir laboratuarda veya hastanede yapılabilir.

Sağlıklı prostatı olan bir erkeğin kanında çok az PSA bulunur. Düşük PSA, prostat sağlığının bir işaretidir. PSA'daki hızlı artış, bir şeyin yanlış olduğunun bir işareti olabilir. Prostat kanseri, yüksek PSA sonucunun en ciddi nedenidir. Yüksek PSA'nın bir başka nedeni de prostatın iyi huylu (kanser dışı) büyümesi olabilir. Prostat iltihabı olan prostatit de yüksek PSA sonuçlarına neden olabilir.

PSA seviyesindeki bir artış bize mevcut kanser hücrelerinin türünü söylemez. Artış bize kanserin mevcut olabileceğini hakkında fikir verebilir.

Doktorunuzla PSA testinin sizin için yararlı olup olmadığını konuşun. Test edilmeye karar verirseniz, doktorunuzdan PSA seviyenizdeki değişikliklerin nasıl değerlendirileceği hakkında bilgi alın.

Dijital Rektal Muayene

Dijital rektal muayene (DRE), doktorunuzun prostat problemlerini bulmasına yardımcı olur. Bu muayene için, doktorunuz, parmağı rektuma sokarak sizi muayene eder. Bu test sırasında, doktor prostatta anormal bir şekil veya kalınlık araştırır. DRE güvenli ve uygulaması kolay bir muayenedir. Ancak DRE tek başına erken evredeki kanseri tespit edemez. PSA testi ile birlikte yapılmalıdır.

Kimler Prostat Kanseri Taraması Yaptırmalıdır?

Erkek iseniz aşağıdaki durumlarda prostat kanseri taraması yaptırmanız önerilir:

 • 55-69 yaş arası olmak
 • Ailede prostat kanseri öyküsü olması

Prostat Kanseri Taramasının Yararları ve Riskleri Nelerdir?

PSA testi ve DRE çok önemli test ve muayenelerdir. Prostat kanserinin yayılmadan önce erken dönemde bulunmasına yardımcı olurlar. Erken bulunduğunda erken tedavi edilebilir ve bu da kanserin yayılmasını durdurmaya veya yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, bazı erkeklerin daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir.

PSA testinin riskli olan tarafı ise testin bazen yanlış pozitif veya yanlış negatif sonuçlar verebilmesi ve doktorunuzu, sizi yanlış sonuçlara yönlendirebilmesidir.

Prostat Biyopsisi Nedir?

Biyopsi, bir tür küçük ameliyattır. Prostat biyopsisi için prostattan küçük doku parçaları alınır ve mikroskop altında incelenir. Patolog, kanser hücrelerini aramak için doku örneklerini dikkatle inceler. Prostat kanseriniz olup olmadığından emin olmanın tek yolu budur.

Biyopsi yaptırma kararı PSA ve DRE sonuçlarına dayanmaktadır. Doktorunuz ayrıca ailede prostat kanseri geçmişinizi, etnik kökeninizi, biyopsi geçmişinizi ve diğer sağlık faktörlerini de dikkate alacaktır.

Prostat biyopsisi genellikle prostata bakmak ve biyopsiye rehberlik etmek için bir ultrason probu kullanılarak yapılır. Enfeksiyonu önlemek için lavman ve antibiyotik verilebilir. Test için, prob rektuma girerken yan yatarsınız. İlk olarak, doktorunuz ultrason kullanarak prostatın bir görüntüsünü elde eder. Doktorunuz prostat bezinin boyutunu, şeklini ve herhangi bir anormalliğini not edecektir. Ayrıca kansere işaret edebilecek işaretleri de arayacaktır. Prostat bezi daha sonra probdan geçirilen bir iğne ile uyuşturulur. Ardından, doktorunuz  bir biyopsi cihazı kullanarak prostatınızın çok küçük parçalarını çıkarır. 

Alınan dokuların içinde kanser hücreleri bulunursa, patolog, hastalığın ciddiyetini / riskini belirlemeye yardımcı olan bir "Gleason Skoru" atayacaktır.

Biyopsi sonrası ejakülatınızda, idrarınızda ve dışkınızda kan olabilir. Bu durum oldukça hızlı bir şekilde iyileşir. Bu durum iyileşmez veya ateşiniz yükselirse, doktorunuzla iletişime geçin.

Prostat Kanseri Nasıl Evrelendirilir ve Sınıflandırılır?

Derecelendirme (Gleason Skoru ile) ve evreleme, kanserin ilerlemesini ve yayılıp yayılmadığını tanımlar:

Prostat Kanserinde Derecelendirme

Biyopsilerden alınan dokuda prostat kanseri hücreleri bulunduğunda, patolog onu "derecelendirir". Derece, hücrelerin ne kadar hızlı büyüyüp yayılacağının (ne kadar agresif olduğunun) bir ölçüsüdür.

En yaygın derecelendirme sistemine Gleason derecelendirme sistemi denir. Bu sistemle her doku parçasına üç (3) ile beş (5) arasında bir derece verilir. Üçten (3) az bir derece, dokunun normale yakın olduğu anlamına gelir. Üç (3) derece, yavaş büyüyen bir tümör olduğunu gösterir. Beş (5) derecesinin yüksek olması, oldukça agresif, yüksek riskli bir prostat kanseri formunu gösterir.

Gleason sistemi daha sonra biyopsi örneklerinde bulunan en yaygın iki dereceyi tarayarak bir "skor" geliştirir. Örneğin, 3 + 3 = 6 dereceli bir puan yavaş büyüyen bir kanseri gösterir. En yüksek not olan 5 + 5 = 10, kanserin mevcut olduğu ve aşırı derecede agresif olduğu anlamına gelir.

Gleason puanı, doktorunuzun kanserin düşük, orta veya yüksek riskli bir hastalık olup olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır. Genel olarak, 6 Gleason skoru düşük riskli kanserler olarak değerlendirilir. Yaklaşık 7 Gleason skorları orta / orta düzey kanserler olarak kabul edilir. Gleason skorları 8 ve üzeri yüksek riskli kanserler olarak değerlendirilir.

Prostat kanseri teşhisi konulursa, Gleason skorunuzu ve bunun tedavi kararlarınızı nasıl etkileyeceğini doktorunuza sorun.

Prostat Kanserinde Evreleme

Doktorunuz kanser varlığından emin olduktan sonra kanserin evresini araştıracaktır. Evreleme, kanserin prostatın neresinde olduğunu, ne kadar yaygın olduğunu ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığını tanımlar. Kanserin evrelendirilmesi DRE ve özel görüntüleme çalışmaları ile yapılır.

Tümör evreleme için kullanılan sistem TNM sistemidir. TNM, Tümör, Düğümler ve Metastaz anlamına gelir. "T" aşaması DRE ve ultrason, BT taraması, MRI veya kemik taraması gibi diğer görüntüleme testleri ile bulunur. Görüntüleme testleri, kanserin örneğin lenf düğümlerine veya kemiğe yayılıp yayılmadığını ve nerede yayıldığını gösterir.

Bu evreleme görüntüleme testleri genellikle Gleason derecesi 7 veya üzeri ve PSA değeri 10'un üzerinde olan erkekler için yapılır. 

Görüntüleme Testleri

Prostat kanseri riski açısından tüm erkeklerin görüntüleme testlerine ihtiyacı yoktur. Doktorunuz, diğer testlerin sonuçlarına göre görüntüleme muayeneleri önerebilir.

Prostat kanseri prostattan diğer dokulara yayılabilir. Yakındaki seminal veziküllere, mesaneye veya daha sonra lenf düğümlerine ve kemiklere yayılabilir. Nadiren akciğerlere ve / veya diğer organlara yayılır.

Doktorunuz, kanserinizin yayılıp yayılmadığını kontrol etmek için pelvik BT taraması, MRI taraması veya kemik taraması önerebilir.

Prostat Kanserinde Olası Komplikasyonlar

Prostat kanserinin komplikasyonları ve tedavileri şunları içerir:

 • Kanserin yayılması (metastaz). Prostat kanseri, mesaneniz gibi yakındaki organlara yayılabilir veya kan dolaşımınız veya lenfatik sisteminizden kemiklerinize, diğer organlarınıza gidebilir. Kemiklere yayılan prostat kanseri ağrıya ve kemiklerde kırılmaya neden olabilir. Prostat kanseri vücudun diğer bölgelerine yayıldıktan sonra yine de tedaviye yanıt verebilir ve kontrol altına alınabilir, ancak tamamen tedavi edilmesi olası değildir.
 • İdrar kaçırma. Hem prostat kanseri hem de tedavisi idrar kaçırmaya neden olabilir. İdrar kaçırma tedavisi, sahip olduğunuz idrar kaçırma probleminin türüne, ne kadar şiddetli olduğuna ve zamanla iyileşme olasılığına bağlıdır. Tedavi seçenekleri arasında ilaçlar, kateterler ve ameliyat yer alabilir.
 • Erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu). Erektil disfonksiyon, prostat kanserinden veya ameliyat, radyasyon, hormon tedavilerinden kaynaklanabilir. Erektil disfonksiyonu tedavi etmek için ereksiyona ve cerrahiye yardımcı olan ilaçlar, vakum cihazları mevcuttur.

Prostat Kanseri İçin Hayatta Kalma Oranları Nedir?

Prostat kanseri olan birçok erkekte ölüm genellikle başka nedenler sonucunda gerçekleşir. Teşhis konulan erkekler için kanserin erken yakalanması önemlidir.

Prostatlı erkekler için sağkalım oranları iyi tarama ve tedavi seçenekleri sayesinde yıllar içinde artmıştır. Bugün prostat kanseri olan erkeklerin% 99'u tanı konduktan sonra en az 5 yıl yaşayabilmektedir. Tedavi gören birçok erkek iyileşir. Çoğu prostat kanseri yavaş büyür ve ilerlemesi uzun yıllar alır. Metastazlı her üç erkekten biri, kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmış olsa bile beş yıl sonra hala hayatta kalacaktır.

Prostat Kanserinde Tedavi

Prostat kanseri tedavi seçenekleriniz, kanserinizin ne kadar hızlı büyüdüğü, yayılıp yayılmadığı ve genel sağlığınızın yanı sıra tedavinin potansiyel yararları veya yan etkileri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Acil tedavi gerekli olmayabilir

Düşük dereceli prostat kanserinin hemen tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Bazıları için tedaviye hiçbir zaman ihtiyaç duyulmayabilir. Bunun yerine, doktorlar bazen aktif gözetimi önermektedir.

Aktif izlemde, kanserinizin ilerlemesini izlemek için düzenli takip kan testleri, rektal muayeneler ve prostat biyopsileri yapılabilir. Testler kanserinizin ilerlediğini gösteriyorsa, ameliyat veya radyasyon gibi prostat kanseri tedavisini tercih edebilirsiniz.

Aktif izleme, semptomlara neden olmayan, çok yavaş büyümesi beklenen ve prostatın küçük bir alanıyla sınırlı olan kanser için bir seçenek olabilir. Aktif izleme, başka bir ciddi sağlık sorunu olan veya kanser tedavisini zorlaştıran ileri yaştaki biri için de düşünülebilir.

Prostat Kanseri Ameliyatı

Prostat kanseri ameliyatı, prostat bezinin (radikal prostatektomi), bazı çevreleyen dokuların ve birkaç lenf düğümünün çıkarılmasını içerir.

Ameliyat, prostatla sınırlı kanseri tedavi etmek için bir seçenektir. Bazen diğer tedavilerle birlikte ilerlemiş prostat kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Prostata erişmek için cerrahlar aşağıdakileri içeren bir teknik kullanabilir:

 • Karnınızda birkaç küçük kesi yapmak.Laparoskopik prostatektomi sırasında cerrahi aletler karnınızdaki birkaç küçük kesiden sokulur. Çoğu prostat kanseri ameliyatı bu teknik kullanılarak yapılır.
 • Karnınızda uzun bir kesi yapmak. Retropubik cerrahi sırasında, cerrah prostat bezine erişmek ve çıkarmak için karnınızın alt kısmında uzun bir kesi yapar. Bu yaklaşım çok daha az yaygındır, ancak bazı durumlarda gerekli olabilir.

Özel durumunuz için hangi ameliyatın en iyisi olduğunu doktorunuzla görüşün.

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek güçlü enerji kullanır. Prostat kanseri radyasyon tedavisi şunları içerebilir:

 • Vücudunuzun dışından gelen radyasyon (harici ışın radyasyonu). Harici ışın radyasyon tedavisi sırasında, bir makine vücudunuzun etrafında hareket ederken, X ışınları veya protonlar gibi yüksek güçlü enerji ışınlarını prostat kanserinize yönlendirirken bir masaya yatarsınız. Tipik olarak birkaç hafta boyunca haftada beş gün harici ışın radyasyonu tedavisi görürsünüz. Bazı tıp merkezleri, daha az güne yayılan daha yüksek doz radyasyon kullanan daha kısa bir radyasyon tedavisi sunmaktadır. Harici ışın radyasyonu, prostatla sınırlı kanser tedavisi için bir seçenektir. Ayrıca, kanserin yayılma veya geri dönme riski varsa, kalan kanser hücrelerini öldürmek için ameliyattan sonra da kullanılabilir. Kemikler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılan prostat kanseri için radyasyon tedavisi, kanserin büyümesini yavaşlatmaya ve ağrı gibi semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Vücudunuzun içine yerleştirilen radyasyon (brakiterapi). Brakiterapi, prostat dokunuza radyoaktif kaynaklar yerleştirmeyi içerir. Çoğu zaman radyasyon, prostat dokunuza yerleştirilen pirinç büyüklüğündeki radyoaktif tohumlarda bulunur. Tohumlar, uzun bir süre boyunca düşük dozda radyasyon yayarlar. Brakiterapi, prostatın ötesine yayılmamış kanseri tedavi etmek için bir seçenektir.

Bazı durumlarda, doktorlar her iki tür radyasyon tedavisini birlikte önerebilir.

Prostat Dokusunun Dondurulması veya Isıtılması

Ablatif tedaviler prostat dokusunu soğuk veya sıcakla tahrip eder. Seçenekler şunları içerebilir:

 • Prostat dokusunun dondurulması. Prostat kanseri için kriyoablasyon veya kriyoterapi, prostat dokusunu dondurmak için çok soğuk bir gaz kullanmayı içerir. Dokunun çözülmesine izin verilir ve prosedür tekrarlanır. Dondurma ve çözme döngüleri kanser hücrelerini ve çevredeki bazı sağlıklı dokuları öldürür.
 • Prostat dokusunu ısıtmak. Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU) tedavisi, prostat dokusunu ısıtmak ve ölmesine neden olmak için konsantre ultrason enerjisi kullanır.

Bu tedaviler, ameliyat mümkün olmadığında çok küçük prostat kanserlerinin tedavisi için düşünülebilir. Radyasyon tedavisi gibi diğer tedaviler yardımcı olmadıysa, ilerlemiş prostat kanserlerini tedavi etmek için de kullanılabilirler.

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi, vücudunuzun erkeklik hormonu testosteron üretmesini durdurmaya yönelik tedavidir. Prostat kanseri hücreleri, büyümelerine yardımcı olmak için testosterona ihtiyaç duyar. Testosteron arzının kesilmesi, kanser hücrelerinin ölmesine veya daha yavaş büyümesine neden olabilir.

Hormon tedavisi seçenekleri şunları içerir:

 • Vücudunuzun testosteron üretmesini engelleyen ilaçlar. Luteinize edici hormon salgılayan hormon (LHRH) veya gonadotropin salgılayan hormon (GnRH) agonistleri ve antagonistleri olarak bilinen bazı ilaçlar, vücudunuzun hücrelerinin testosteron yapmak için sinyal almasını engeller. Sonuç olarak, testisleriniz testosteron üretimini durdurur.
 • Testosteronun kanser hücrelerine ulaşmasını engelleyen ilaçlar. Anti-androjenler olarak bilinen bu ilaçlar genellikle LHRH agonistleri ile birlikte verilir. Bunun nedeni, LHRH agonistlerinin testosteron seviyeleri düşmeden önce testosteronda geçici bir artışa neden olabilmesidir.
 • Testisleri çıkarmak için ameliyat (orşiektomi). Testislerinizi çıkarmak, vücudunuzdaki testosteron seviyelerini hızlı ve önemli ölçüde azaltır. Ancak ilaç seçeneklerinin aksine, testisleri çıkarmak için yapılan ameliyat kalıcıdır ve geri döndürülemez.

Hormon tedavisi genellikle kanseri küçültmek ve büyümesini yavaşlatmak için ilerlemiş prostat kanserini tedavi etmek için kullanılır.

Hormon tedavisi bazen prostatın ötesine yayılmamış kanseri tedavi etmek için radyasyon tedavisinden önce kullanılır. Kanseri küçültmeye yardımcı olur ve radyasyon tedavisinin etkinliğini artırır.

Prostat Kanserinde Kemoterapi

Kemoterapi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere hızla büyüyen hücreleri öldürmek için ilaçlar kullanır. Kemoterapi kolunuzdaki bir damardan, hap şeklinde veya her ikisinde birden verilebilir.

Kemoterapi, vücudun diğer bölgelerine yayılan prostat kanserini tedavi etmek için bir tedavi seçeneği olabilir. Kemoterapi, hormon tedavisine yanıt vermeyen kanserler için de bir seçenek olabilir.

Prostat Kanserinde İmmünoterapi

İmmünoterapi, kanserle savaşmak için bağışıklık sisteminizi kullanır. Vücudunuzun hastalıklarla savaşan bağışıklık sistemi kanserinize saldırmayabilir çünkü kanser hücreleri bağışıklık sistemi hücrelerinden saklanmalarına yardımcı olan proteinler üretir. İmmünoterapi, bu sürece müdahale ederek çalışır.

Prostat kanseri immünoterapisi şunları içerebilir:

 • Hücrelerinizin kanserle savaşmak için özelleştirilmesi. İmmünterapi tedavisi, kendi bağışıklık hücrelerinizden bazılarını alır, onları prostat kanseriyle savaşmak için bir laboratuvarda genetik olarak değiştirir ve ardından hücreleri bir damar yoluyla vücudunuza geri enjekte eder. Artık hormon tedavisine yanıt vermeyen ilerlemiş prostat kanserini tedavi etmek için bir seçenektir.
 • Bağışıklık sistemi hücrelerinizin kanser hücrelerini tanımlamasına yardımcı olunması. Bağışıklık sistemi hücrelerinin kanser hücrelerini tanımlamasına ve saldırmasına yardımcı olan immünoterapi ilaçları, artık hormon tedavisine yanıt vermeyen ileri prostat kanserlerini tedavi etmek için bir seçenektir.

Hedefe Yönelik İlaç Tedavisi

Hedefe yönelik ilaç tedavileri, kanser hücrelerinde bulunan belirli anormalliklere odaklanır. Hedefe yönelik ilaç tedavileri, bu anormallikleri bloke ederek kanser hücrelerinin ölmesine neden olabilir.

Hormon tedavisi işe yaramıyorsa, ilerlemiş veya nükseden prostat kanserini tedavi etmek için hedefe yönelik tedavi ilaçları önerilebilir.

Bazı hedefe yönelik tedaviler yalnızca kanser hücrelerinde belirli genetik mutasyonlara sahip kişilerde işe yarar. Kanser hücrelerinizde bu mutasyonların olup olmadığı, bu ilaçların size yardımcı olup olamayacağını görmek için bir laboratuarda test edilebilir.

Prostat Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız