TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

OSTEOARTRİT FİZİK TEDAVİSİ

Osteoartrit Nedir?

"Artrit", eklem iltihabını tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Osteoartrit (OA), artritin en yaygın şeklidir ve genellikle bir eklemdeki problemden kaynaklanır. Genellikle ağırlık taşıyan eklemler olan diz ve kalça osteoartritten etkilenir.

50 yaşına kadar erkekler ve kadınlar OA'dan eşit derecede etkilenir; ancak 50 yaşından sonra kadınlar erkeklere göre hastalık açısından daha yüksek risk grubundadır. Fazla kilolu bireylerin % 21'ine ve obez yetişkinlerin % 31'ine artrit teşhisi konur.

Osteoartrit, günlük aktiviteyi etkiler ve yetişkin popülasyonunda yaygın engellilik nedenlerinden biridir. 

Fizik tedavi uzmanları, hastaların osteoartrit belirti ve komplikasyonlarını anlamalarına yardımcı olmakta, ağrıyı azaltmak ve hareketi iyileştirmek için tedaviler sağlamakta ve obezite gibi konularda sağlıklı yaşam tarzı seçimleri hakkında hastaları eğitmektedir. 

Araştırmalar, yürüme, bisiklete binme ve yüzme gibi hafif ila orta dereceli aktivitelerin eklemlerinize zarar vermekten daha fazla fayda sağlayabileceğini ve kilo vermeyi teşvik ettiğini göstermiştir. 

Osteoartrit Hastalığında Fizik Tedavi Yöntemleri

Fizik tedavi doktorunuz tarafından uygulanacak tedavinin osteoartrit için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır ve bu tedavi ameliyattan, reçeteli ağrı kesicilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Osteoartrit belirtileri ve hastalığın ilerleyişi her kişi için farklı olsa da, kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı ve risk faktörlerinin düzgün bir şekilde değerlendirilmesi belirtilerinizi hafifletmeye ve durumun ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Fizyoterapistiniz osteoartrit fizik tedavisinde aşağıdakileri gerçekleştirebilir:

  • Belirtilerinizin keşfi için kapsamlı bir muayene
  • Hangi aktiviteleri gerçekleştirmenin sizin için zor olduğunun gözlemlenilmesi
  • Özel ihtiyaçlarınızı karşılamak ve hareketlerinizi geliştirmek için kişiselleştirilmiş bir egzersiz programı tasarlanması
  • Etkilenen eklemin hareketini iyileştirmek için manuel (uygulamalı) fizik tedavi
  • Eklemlerinizdeki gerilimi azaltmak için çalışma alanınızı ayarlama önerileri
  • Hareketinizi ve genel sağlığınızı iyileştirmek için aerobik ve güçlendirme egzersizleri 
  • Gücünüzü ve hareketinizi geliştirmek için bir ev egzersiz programı tasarlanması
  • Eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltmak için kilo vermeniz gerekiyorsa, güvenli kilo vermek için bir egzersiz programı planlaması
  • Kilo vermenize yardımcı olacak basit yaşam tarzı değişiklikleri 

Sadece fizik tedavinin yeterli olmadığı şiddetli osteoartrit vakalarında diz veya kalça protezi gibi ameliyatlar gerekli olabilir. Fizik tedavi doktorunuz, bu durumda ameliyat olasılığını tartışmak için sizi bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir.

Osteoartrit Fizik Tedavisi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız