TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MULTİPLE SKLEROZ HASTALIĞINDA FİZİK TEDAVİ

Multiple skleroz (MS) hastaları için fizik tedavi, hastaları ev, iş ve toplumdaki aktivitelerine  dönmelerine yardımcı olmaya odaklanır. İlk fizik tedavi ziyaretiniz, yaşadığınız problemleri (yani zayıflık, ağrı, his kaybı, denge veya koordinasyon) aktivite sınırlamalarınızı (örn. yürüme, giyinme veya aracınıza binme gibi zorluk çektiğiniz günlük aktiviteler) ve günlük hayatınızı zorlaştıran problemleri  (örneğin işi ve ev işlerini tamamlamada zorluk, kendinize veya ailenize bakma veya eğlence ve / veya sosyal aktiviteler gerçekleştirme gibi) belirlemek için eksiksiz bir muayeneden oluşacaktır. Muayeneyi takiben, fizik tedavi doktorunuz durumunuza ve hedeflerinize göre sizin için özel bir egzersiz programı geliştirecektir.

Araştırmalar, MS'in erken aşamalarındaki kişilerin yürüme yeteneklerinde, dengelerinde ve nefes alıp verme sırasında problemler yaşayabileceğini göstermiştir. Bu erken belirtiler göz ardı edildiği durumlarda ciddi sakatlıklara yol açabilir. Bir kişi MS teşhisi aldığında, en iyi seçenek, hemen fizik tedaviye başlayarak hastalığın semptomlarının ilerlemesini yavaşlatmaktır.

Multiple Skleroz Hastalarında Fizik Tedavi Yöntemleri

  • Egzersiz programları

Erken dönem MS hastası için faydalı egzersizler arasında bir koşu bandı, kürek makinesi veya herhangi bir sabit bisiklet kullanarak gerçekleştirilecek egzersizler, güçlendirme egzersizleri, denge eğitimi ve germe egzersizleri yer alır. Genel olarak, program bireyin tolerans seviyesine göre ilerlemelidir. MS'in erken evrelerinde fizik tedavinin amacı, tüm normal aktivitelerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmaktır.

MS ilerledikçe daha ileri sakatlıklar ortaya çıkabilir. Fizik tedavi alanında yapılan araştırmalar, farklı egzersiz programlarını tamamlamanın birçok alanda MS hastalarına fayda sağladığını göstermiştir. Eliptik bisiklet, koşu bandı veya sabit bisiklet gibi ekipmanların kullanılması ile gerçekleştirilebilecek aerobik egzersiz, bacak gücünüzü, yürüyüşünüzü ve egzersiz dayanıklılığınızı, dengenizi ve ruh halinizi geliştirebilir.

  • Genel güçlendirme egzersizleri

Diğer egzersiz terapisi türleri arasında kollar ve bacaklar için genel güçlendirme, denge eğitimi, germe aktiviteleri ve gevşeme teknikleri bulunur. Bu tür egzersizlerin normal aktiviteler sırasında yürüme kabiliyetini, bacak gücünü ve genel dengeyi geliştirdiği gösterilmiştir.

Su içi egzersizler

MS hastaları su içi egzersizler ile aktivite seviyelerini arttırabilirler. Havuz sıcaklığı, genel gücünüzü desteklemek için egzersiz sırasında normal vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olabilir. Suyun kaldırma kuvveti, sağlam zeminde yürüyemeyen kişilere destek sağlayabilir ve egzersiz hareketlerine karşı yumuşak bir direnç sağlayabilir. 

Tai chi ve yoga

Tai chi ve yoga içeren programlar da MS hastaları için faydalı olabilir. Tai chi, ayakta veya oturma pozisyonlarında gerçekleştirilebilen düşük yoğunluklu, hareket temelli bir egzersiz şeklidir. Tekniğe derin nefes alma dahildir. Yoga nefes çalışması, güçlendirme ve esneklik egzersizleri ve meditasyon veya gevşeme tekniklerini içerir. Bu programlarda eğitilmiş bir fizyoterapist, bu egzersizleri her bireyin ihtiyaçları ve hedefleri için özel olarak değiştirecektir.

Multiple Skleroz Hastalığında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız