TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MOLLOSCUM CONTAGİOSUM

Molluscum Contagiosum Nedir?

Molluscum contagiosum, ciltte küçük pembe veya ten rengi yumrulara neden olan viral kaynaklı bir hastalıkdır. Zararlı değildir ve genellikle başka semptomları yoktur. Virüs yumruların içindedir ve hafif bulaşma riski bulundurmaktadır. Bu çıkıntılar genellikle uzun bir süre sonunda kaybolur.Molluscum contagiosum'a ne sebep olur?

Molluscum contagiosum, poxvirüs adı verilen bir virüsten kaynaklanır. Yetişkinleri de etkileyebilmesine rağmen en çok çocuklarda ve ergenlerde görülür. Virüs genellikle, enfekte kişiyle cilt teması yoluyla geçer. Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, küçük çocuklar ve sıcak, nemli iklimlerde yaşayan insanlar molluscum contagiosum'a karşı daha az dirençlidir.Molluscum contagiosum belirtileri nelerdir?

Çıkıntılar küçüktür, genellikle pembe veya ten rengindedir. Sonunda, çıkıntılar küçük bir çöküntü haline dönüşür. Lezyonlar tek başlarına veya gruplar,kümeler halinde olabilir. Zararlı değildirler, ancak yüz veya diğer görünür alanlarda ortaya çıkmaları, bazı kişilerde kozmetik açıdan endişelere neden olabilir.  Molluscum contagiosum nasıl teşhis edilir?

Molluscum contagiosum genellikle tıbbi geçmişe ve fiziksel muayeneye dayalı olarak teşhis edilir. Lezyonlar benzersizdir ve genellikle fizik muayenede teşhis edilir. Ek testler rutin olarak istenmez, ancak bazen doktorunuz teşhisi doğrulamak için cilt biyopsisi yapmak isteyebilir. Molluscum contagiosum tedavisi

Molluscum contagiosum için özel tedavi, doktorunuz tarafından aşağıdaki parametrelere dayalı olarak planlanılacaktır:

  • Yaşınız, genel sağlık durumunuz ve tıbbi geçmişiniz
  • Problemin büyüklüğü
  • Belirli ilaçlara, prosedürlere veya tedavilere toleransınız
  • Durumun seyri için beklentiler

Çoğu durumda lezyonlar tedavi olmaksızın 6 ila 12 aylık bir süre içinde iyileşir . Virüs 4 yıla kadar vücudunuzda kalabilir ve bazı durumlarda lezyonlar iz bırakabilir. Bu hastalığı önlemenin en iyi yolu, iyi hijyen alışkanlıkları edinmek, cildinizi hasarlara karşı korumak, her zaman el yıkamaktır. Ek tedavi seçenekleri ise şunları içerebilir:    

  • Kriyoterapi (dondurarak), küçük bir bıçak, elektrik veya lazer kullanarak lezyonların alınması
  • Topikal ilaç kullanımı ( lezyonların çözülmesini hızlandırmak için) 

Molloscum Contagiosum Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız