TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MİDE BALONU NEDİR? KİME MİDE BALONU UYGULANABİLİR?

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu, midenize sıvı dolu bir silikon balon yerleştirmeyi içeren bir kilo verme işlemidir. Bu işlem sonrası, midenize yerleştirilen balon ne kadar yiyebileceğinizi sınırlayarak tok hissetmenizi sağlar ve kilo vermenize yardımcı olur.

Obezite veya kilonuzla ilgili endişeleriniz varsa ve diyet, egzersiz sizin için işe yaramadıysa mide balonu işlemi tedavi için iyi bir seçenek olabilir.

Diğer kilo verme yöntemleri gibi, mide balonu işlemi de daha sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak için yapılır. İşlemin uzun vadeli başarısını sağlamak için beslenme şeklinizde kalıcı sağlıklı değişiklikler gerçekleştirmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız gerekir.

Mide Balonu Uygulaması Neden Yapılır?

Bir mide balonunun yerleştirilmesi kilo vermenize yardımcı olur. İdeal kiloya ulaşmak, aşağıdakiler gibi obezite ile ilişkili potansiyel ciddi sağlık sorunları geliştirme riskinizi azaltabilir:

 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Osteoartrit (eklem ağrısı)
 • Karaciğer yağlanması
 • Yüksek kolesterol
 • Tip 2 diyabet

Mide Balonu Taktırmak İsteyen Hastalar

Mide balonu taktırmak isteyen hastalar aşağıdaki koşulları sağlamalıdır:

 • Vücut kitle indeksi (BMI) 30 ile 40 arasında
 • Sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerini taahhüt etmeye, düzenli tıbbi takip yaptırmaya ve davranış terapisine katılmaya istekli
 • Daha önce mide veya yemek borusu ameliyatı geçirmemiş

Fazla kilolu veya obez olan herkes için mide balonu doğru seçim değildir. Bir tarama süreci, doktorunuzun prosedürün sizin için faydalı olup olmayacağını görmesine yardımcı olacaktır.

Mide Balonu Uygulamasının Olası Riskleri

Ağrı ve mide bulantısı, mide balonun yerleştirilmesinden kısa bir süre sonra mide balonu uygulanan bireylerin yaklaşık üçte birinde görülmektedir. Ancak bu belirtiler genellikle balon yerleştirildikten sonra sadece birkaç gün sürer. Bu semptomlar genellikle evde ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Çok nadir de olsa mide balonu yerleştirilmesinden sonra ciddi yan etkiler görülebilir. Ameliyattan sonra herhangi bir zamanda bulantı, kusma ve karın ağrısı olursa hemen doktorunuzu arayın.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide balonunun mide içine yerleştirilmesi işlemi hafif sedasyon altında endoskopi adı verilen ışıklı bir kamera cihazı aracılığıyla gerçekleştirilir.

Mide balonu için nasıl hazırlanacağınız konusunda doktorunuz size özel talimatlar verecektir. Mide balonu uygulmasından önce çeşitli laboratuvar testleri ve muayeneleri yaptırmanız gerekebilir. İşlemden önce yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin yanı sıra aldığınızı ilaçlara da dikkat etmeniz gerekebilir. Ayrıca bir fiziksel aktivite programına başlatmanız gerekebilir.

Mide Balonu Uygulaması Sırasında

Mide balonu işlemi endoskopi ünitesinde ayaktan tedavi şeklinde gerçekleştirilir. Prosedür sedasyon altında gerçekleştirilir.

Mide balonu uygulanması sırasında doktor, balonu tutan ince bir tüpü (kateter) ve endoskop cihazını (kamera takılı esnek bir tüp) boğazınızdan midenize doğru ilerletir. Kamera, doktorunuz balonu salinle doldururken balonun rahatça görülebilmesini sağlar.

Mide balonu işlemi yaklaşık yarım saat sürer. İşlem bittikten bir ila iki saat sonra eve gidebilirsiniz.

Mide Balonu İşleminden Sonra

Mide balonu işleminden yaklaşık altı saat sonra az miktarda sıvı tüketmeye başlayabilirsiniz. Sıvı diyet genellikle yumuşak yiyecekler yemeye başlayabileceğiniz ikinci haftanın başlangıcına kadar devam eder. Muhtemelen mide balonunun yerleştirilmesinden yaklaşık üç hafta sonra normal yemek düzeninize geri dönebilirsiniz.

Mide balonları 6 aya kadar midede bırakılır ve daha sonra bir endoskop yardımıyla çıkarılır. Balonun çıkarılacağı zaman, sizin ve doktorunuzun belirlediği plana göre yeni bir balon yerleştirilebilir veya yerleştirilmeyebilir.

Mide Balonu Taktıran Hastalarda Sonuçlar

Mide balonu, yemek yerken normalde olduğundan daha hızlı doymanızı sağlayabilir, bu da genellikle daha az yemek yemeniz anlamına gelir. Bunun bir nedeni, intragastrik balonun mideyi boşaltmak için gereken süreyi yavaşlatması olabilir. 

Verdiğiniz kilo miktarı, diyet ve egzersiz dahil yaşam tarzı alışkanlığınızı ne kadar değiştirebileceğinize de bağlıdır. 

Halihazırda mevcut bililmsel yayınlara bakıldığında, mide balonu yerleştirilmesinden sonraki altı ay boyunca vücut ağırlığının yaklaşık %7 ila %15'i kaybedilir. Toplam kilo kaybı ise %30 ile %47 arasında değişmektedir.

Önemli kilo kaybına yol açan diğer prosedürler ve ameliyatlarda olduğu gibi, mide balonu genellikle aşırı kilolu olmakla ilgili aşağıdaki durumları iyileştirmeye veya çözmeye yardımcı olabilir:

 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Osteoartrit (eklem ağrısı)
 • 2 tip diyabet
 • Yüksek kolestorol
 • Alkol ilişkisiz yağlı karaciğer hastalığı veya alkol ilişkisiz steatohepatit 

Mide Balonu Nedir? Kime Mide Balonu Uygulanabilir? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız