TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

MENİDEN KAN GELMESİ

Meniden Kan Neden Olur?

Meniden kan gelmesi (hematospermi) korkutucu olabilir, ancak bu nadir görülen durumun nedeni genellikle iyi huyludur. Genellikle, menideki kan kendi kendine kaybolur.

Meniden Neden Kan Gelir?

Meni, prostat ve diğer bezler tarafından salınan sperm ve diğer sıvılardan oluşur. Ejakülat olarak da adlandırılan sıvılar, boşalma sırasında bir dizi tüpten üretraya geçerken spermle birleşir. Bu yol boyunca veya üretraya giden idrar yolu boyunca birçok etken kan damarlarına zarar verebilir. Hasar gören damarlar daha sonra meniye, idrara veya her ikisine kan sızdırır.

Doktorunuz size son zamanlarda prostat ameliyatı veya prostat biyopsisi olup olmadığınızı soracaktır, çünkü bu prosedürler birkaç hafta sonra menide kan oluşmasına neden olabilir.

Çoğu zaman, menide kan oluşmasının nedeni bulunamaz. Bazı durumlarda, özellikle 40 yaşın altındaki erkeklerde enfeksiyon olası bir nedendir. Enfeksiyona genellikle ağrılı idrara çıkma gibi diğer belirtiler eşlik eder.

40 yaş ve üstü erkeklerde menide şiddetli veya tekrarlayan kan, nadir durumlarda kanser gibi durumlar için bir uyarı işareti olabilir. Sonuç olarak, daha ayrıntılı bir değerlendirme gerekebilir. Menilerinde kan bulunan, çoğunlukla 40 yaşın üzerindeki erkeklerin takip çalışmalarında, katılımcıların yüzde 4 ila 6'sında prostat kanseri görülmüştür.

Meniden kan gelmesinin olası nedenleri:

Meniden kan gelmesinin nadir görülen sebepleri:

 • Amiloidoz (organlarınızda anormal proteinlerin birikmesi)
 • Mesane, üretra veya prostatta iyi huylu büyümeler (kistler, polipler)
 • Şistozomiyaz
 • Testis kanseri
 • Tüberküloz
 • Kan inceltici ilaçların yan etkileri

40 yaşının altındaysanız ve meninizde kan görüyorsanız, tedavi olmadan durumun kendiliğinden iyileşme olasılığı yüksektir. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon gibi altta yatan bir nedeni dışlamak için fizik muayene ve basit testler için doktorunuzdan randevu almanız iyi bir fikirdir.

Belirli risk faktörleriniz ve semptomlarınız varsa, altta yatan daha ciddi bir bozukluğun keşfi ve tedavisi için daha fazla test gerekebilir. Aşağıdaki durumların varlığında semendeki kan hakkında hastaneden randevu alın:

 • 40 yaşından büyük iseniz
 • Üç ila dört haftadan uzun süre menide kan varsa
 • Menide kan görme sürekli tekrarlanıyorsa
 • Ağrılı idrara çıkma gibi başka semptomlarınız varsa
 • Kanser öyküsü, kanama bozuklukları veya genital, üriner sistem bozukluğu gibi başka risk faktörlerine sahipseniz veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon açısından risk altında olduğunuzu düşünüyorsanız

Meniden Kan Gelmesi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız