TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

LİPOSUCTİON NEDİR, NASIL YAPILIR

Liposuction nedir?

Liposuction, vücuttaki fazla yağı bir emme işlemiyle uzaklaştıran prosedürdür. Bu işlem kilo vermenin yerini tutmasa da vücudun şeklini ve konturunu düzeltebilir.

Liposuction, uyluk, mide, üst kol, kalça veya bel çevresindeki yağlar dahil olmak üzere egzersize ve diyete yanıt vermeyen fazla yağı çıkarmak için kullanılabilir.

Farklı liposuction teknikleri nelerdir?

Liposuction tekniklerinden bazıları şunlardır:

Tümesan teknik. Tümesan teknik, büyük miktarda tıbbi solüsyonun yağlı bölgeye enjekte edilmesini içerir. Tıbbi çözüm, bölgeyi uyuşturan, kılcal damarları küçülten ve kan kaybını önleyen ilaçların bir kombinasyonudur. Daha sonra, tedavi edilecek yağlı bölgenin içerisine vakum cihazına bağlı bir tüp yerleştirilir ve yağ emilir.  

Ultrason destekli lipoplasti . Ultrason destekli lipoplastide ultrason enerjisi üreten özel bir tüp kullanılır. Bu ultrason enerjisi, yağ hücrelerinin duvarlarını parçalayarak onları sıvı hale getirir. Daha sonra yağ emilir. 

Lazer destekli lipoplasti . Lazerler, yağı ısıtarak yağların daha kolay dışarı çıkarılması konusunda liposuction'a yardımcı olur. Daha az morarmaya ve daha hızlı iyileşmeye neden olur .   

Güç destekli liposuction. Emme cihazının ucundaki bir alet yağı keserek çıkarılmasını kolaylaştırır. 

Liposuction sonrası görülebilecek olası komplikasyonlar

Liposuction ilişkili olası komplikasyonlar, aşağıdakileri içermektedir:

  • Deride veya daha derin dokularda yaralanma
  • Düzensiz cilt yüzeyi. Liposuction sonrası cilt yüzeyinde değişiklikler meydana gelebilir, ciltte asimetrik veya sarkık bir görünüm oluşabilir. Deri pigmentasyonunda da değişiklikler olabilir. 
  • Geniş alanlar tedavi edildiği durumlarda görülebilecek riskler. Geniş alanlar tedavi edildiğinde enfeksiyon riski, kan pıhtıları veya yağ pıhtıları oluşumu, aşırı sıvı kaybı ve cilde, sinirlere veya hayati organlara zarar verme riski daha yüksektir. 
  • Lidokain toksisitesi veya akciğerde sıvı birikimi. Lidokain miktarı çok yüksekse, lidokain toksisitesine neden olabilir. Çok fazla sıvı enjekte edildiği durumlarda bu akciğerlerde sıvı birikmesine neden olabilir. 

Kimler Liposuction Yaptırabilir

Genellikle, normal kilolu ancak belli bölgelerde kilo kaynaklı kalınlaşmaları olan kişiler liposucktiondan en iyi sonuçları alır, bununla birlikte biraz fazla kilolu kişiler de liposuction'dan yararlanabilir. Liposuction için en iyi adaylar şunlardır:

  • Normal kilolu (veya biraz fazla kilolu) insanlar
  • Sert, elastik cilde sahip kişiler
  • Belirli bölgelerde yağ oranı fazla olan kişiler
  • Fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli insanlar
  • Gerçekçi beklentileri olan insanlar
  • Cilt elastikiyeti azalmış yaşlı kişiler, daha sıkı cilde sahip kişilerle aynı sonuçları vermeyebilir, ancak yaş önemli bir faktör değildir.

Doğru Hasta

Hastalarımızın liposuction'un başlı başına kilo vermek için kullanılan bir yöntem olmadığını anlaması önemlidir. En iyi adaylar, ideal vücut ağırlığına yakın veya sadece hafif kilolu olanlar, ancak karın, basen, uyluk bölgesi, ‘love handle’ da denilen bel simidi çıkıntıları gibi vücudun belli bölgelerinde yağlanma fazlalıkları olanlar hastalardır. Hastalarımızın sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmaları önemlidir. Geçirilen hamilelikler, post bariatrik cerrahi veya diyetle aşırı kilo değişimleri sonrasında ciltte elastikiyet kaybı ile birlikte olan sarkma durumlarında sadece liposuction işlemi problemlri çözmede yeterli olmayacaktır. Bu gibi durumlarda germe ameliyatları gerekecektir. Germe ameliyatları da başlıca karın germe (abdominoplasti), olmakla birlikte uyluk, kol gibi farklı bölgelere uygulanabilmektedir.

Doğru Sebepler

Her zaman için Liposuction'un bir zayıflama prosedürü olmadığını hatırlamak önemlidir. Normal veya normalin biraz üzerinde kilolu olup, diyet ve egzersize cevap vermeyen kalıtsal olarak bölgesel yağ fazlalıklarına sahip kişiler ideal adaydır. Bu hastalarımızdan sıklıkla "annemin uyluklarına sahibim" veya "Anneannemin basenlerini miras almışım" gibi ifadeler duyarız. Bu tür şikayetleri olup da diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle sorunlarından kurtulamayan hastalarımızda liposuction ile yüz güldürücü sonuçlar elde edebiliriz. Liposuction ile vücut proposiyonunu düzeltebilir, giysilerin vücuda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir hastamızın kendine güvenini arttırabiliriz. İşlem sırasında yaptığımız insizyonların her biri 1 cm’den küçük olacağı için yaraların iyileşmesi de hızlı olacaktır ve genellikle de belirgin izler kalmayacaktır.

Doğru zaman

Liposuction nispeten kısa bir iyileşme süresi olan güvenli, etkili bir prosedürdür. Çoğu zaman ameliyat sonrasında hastanede yatırmadan aynı gün hastamızı evine gönderebiliriz. İnsizyonlar çok küçüktür, ancak değişen derecelerde şişlikler ve morarmalar olabilir ve işlem yapılan bölgelerde bir hafta veya daha uzun süre ağrı hissedilebilir. Alınan yağ miktarı ve işlem yapılan alanın genişliğine bağlı olarak işlemden sonra işe ve günlük aktivitelere dönme süresi 2-3 günden birkaç haftaya kadar değişebilir. Liposuction sonrasında oluşacak olan şişliklerin önlenmesi ve vücudun daha iyi şekil almasına yardımcı olmak için birkaç hafta süreyle kompresyon giysisi (korse) giyilmesini önermekteyiz.

Liposuction Nedir, Nasıl Yapılır Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız