TR
ENAR RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KATARAKT

Katarakt, normalde açık ve temiz olan göz merceğinin bulanıklaşmasıdır. Bulanıklaşma ışık ışınlarının mercekten geçip retinaya odaklanmasını engeller. Retina gözün arka kısmında bulunan ışığa duyarlı bir dokudur. Katarakt problem gözün merceğini oluşturan proteinin bir kısmının yapısının değişmesi sonucunda ortaya çıkar. Zamanla görme duyunuzu negative etkiler.

 

Erken dönemlerinde katarakt bir soruna neden olmayabilir. Bulanıklık, lensin yalnızca küçük bir bölümünü etkileyebilir. Bununla birlikte, katarakt zamanla büyüyerek lensin daha fazlasını etkileyebilir ve görmenizi zorlaştırabilir. Retinaya daha az ışık ulaştığı durumlarda görmek daha da zorlaşır. Katarakt sonucunda görüşünüz donuk ve bulanık olabilir. Katarakt bir gözden diğerine geçemez. Ancak çoğu kişide her iki gözde de hastalık varlığı görülür.

 

Birçok katarakt türü vardır:

 

·         Yaşa bağlı katarakt. Çoğu hastada katarakt ilerlemiş yaş sonucunda oluşmuştur.

 

·         Doğuştan katarakt. Bazı bebekler kataraktla doğar. Bazı doğuştan gelen kataraktlar görme yeteneğini etkilemez, etkileyen tiplerde ise müdahale gerekir.

 

·         İkincil katarakt. İkincil katarakt genellikle vücuttaki başka bir hastalıktan (diyabet gibi) kaynaklanır. Steroid kullanımı da ikincil katarakt oluşumu ile ilişkilendirilmiştır.

 

·         Travmatik katarakt. Bir veya iki gözün yaralanması, travmatik katarakt oluşumuna neden olabilir. Hastalık, kazadan hemen sonra veya birkaç yıl içinde oluşabilir.

 

 

Katarakt sebepleri nelerdir?

Katarakta neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de, aşağıda bahsedilenlerin hastalık oluşumuna etkisi olduğu düşünülmektedir:

 

·         Sigara içmek

 

·         Diyabet

 

·         Güneş ışığında çok fazla zaman geçirmek

 

·         Steroid kullanımı

 

·         Bazı diüretiklerin kullanımı

 

·         Bazı ağır sakinleştiriciler

 

 

Katarakt için kimler risk altındadır?

Olası risk faktörleri şunları içerir:

 

  • Yaş. Yaş, katarakt için en büyük risk faktörüdür. Yaşa bağlı katarakt, 40 ila 50 yaş arasında gelişebilir.
  • Yaşanılan yer. Son araştırmalar, yüksek rakımlarda yaşayan insanların katarakt gelişme riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.
  • Çok fazla güneşe maruz kalma. Güneşte daha fazla zaman geçiren kişiler, diğerlerinden daha erken katarakt geliştirebilirler.

 

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Aşağıdakiler, kataraktların en yaygın semptomlarıdır. Bununla birlikte, her kişi semptomları farklı şekilde yaşayabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 

·         Bulutlu veya bulanık görüş

 

·         Işıkların aşırı parlak ya da hale şeklinde görülmesi

 

·         Kötü gece görüşü

 

·         Çoklu (çift) görme

 

·         Renklerin solmuş görünmesi

 

·         Artan miyopluk

 

·         Her iki gözde görme bozukluğu

 

Hastalığın erken evrelerinde genellikle görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark etmeyebilirsiniz. Katarakt yavaş büyüme eğiliminde olduğundan, görme duyunuz yavaş yavaş kötüleşir. Bazı katarakt tipleri yakın görüşünüzün kısa bir süre için normalden daha iyi olmasına neden olabilir. Ancak katarakt hastalığınız ilerledikçe görme duyunuz kötüleşecektir. Katarakt semptomları diğer göz rahatsızlıklarının semptomları ile benzerlik gösterebilir. Teşhis için doktorunuza başvurun.

 

Katarakt nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tarafından tıbbi geçmişinizin alınması ve göz muayenesine ek olarak, katarakt teşhisi için yapılan testler şunları içerebilir:

 

  • Görme keskinliği testi. Birçok mesafeden görme yeteneğini ölçen göz tablosu testi.
  • Göz bebeği genişlemesi. Gözbebeği, gözün retinasının yakından incelenmesinin sağlanması için göz damlasıyla genişletilir.

 

Ek olarak, göz doktorunuzun gözünüzün sağlığı ve yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olmak için başka testler de yapılabilir.

 

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Doktorlarınız, aşağıdakilere dayanarak sizin için en iyi tedaviyi belirleyecektir:

 

·         Yaşınız

 

·         Genel sağlığınız ve tıbbi geçmişiniz

 

·         Hastalığınızın şiddeti

 

·         Belirli ilaçları, prosedürleri veya tedavileri ne kadar tolore edebileceğiniz?

 

·         Hastalığınızın tahmini iyileşme süreci

 

 

Katarakt semptomları bazen başka durumlar veya tıbbi problemler gibi görünür. Teşhis için her zaman doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 

Erken evrelerde, kataraktın neden olduğu görme kaybı, farklı gözlükler, büyüteç kullanımı veya daha güçlü aydınlatma ile aşılabilir. Bu yaklaşımların artık yardımcı olmadığı durumlarda, geriye kalan tek etkili tedavi ameliyattır. Katarakt sonucunda oluşan görme kaybı araba kullanmak, okumak veya televizyon izlemek gibi günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizin önüne geçtiği zaman kataraktın ortadan kaldırılması gerekmektedir .

 

Katarakt ameliyatı

Katarakt ameliyatı en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Aynı zamanda en güvenli ve en etkili ameliyatlardandır. Cerrahi, bulutlu merceğin yeni bir mercekle değiştirilmesini içerir.

 

Kataraktın olası komplikasyonları nelerdir?

Katarakt zamanla görme yeteneğinize zarar verir. Katarakt ameliyatı görme yeteneğinizi geri kazanmanızı sağlayabilir. Bununla birlikte, katarakt ameliyatının olası bir komplikasyonu "katarakt sonrası" dır. Katarakt ameliyatı sırasında kasıtlı olarak çıkarılmayan doğal lensin bir kısmı bulanıklaştığında ve görüşünüzü bulanıklaştırdığında "katarakt sonrası" meydana gelir. Kataraktın aksine, "katarakt sonrası" YAG lazer kapsülotomi adı verilen bir yöntemle tedavi edilebilir. Doktorunuz, ışığın geçmesine izin vermek amacıyla lensin arkasındaki bulutlu zarda küçük bir delik açmak için bir lazer ışını kullanır. Katarakt sonrası komplikasyonu, katarakt ameliyatından aylar hatta yıllar sonra gelişebilir.

 

Katarakt Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız