TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

KAS HASTALIKLARINDA FİZİK TEDAVİ

Kas Hastalıkları Nelerdir?

Musküler distrofiler, ilerleyici kas zayıflığı ve kas kütlesi kaybıyla sonuçlanan, genellikle kas kaybı olarak adlandırılan çeşitli genetik bozuklukları içerir. Kolları ve bacakları kontrol eden kaslar genellikle en fazla etkilenenlerdir, ancak farklı kas grupları da etkilenebilir. Her kas distrofisi formu farklı bir hızda ilerler. Çeşitli kas distrofileri çocukları etkiler ve erkekler kızlardan daha sık etkilenir. Fizik tedavi, kas distrofisi olan çocukların tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş tedavi programları tasarlar.

Kas Hastalıklarının Fizik Tedavisi

Fizik tedavi uzmanları, kas zayıflığı ve kontraktürler gibi bozukluğun ilerlemesinin komplikasyonlarını yöneterek, kas distrofisi olan çocukların işlevlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Musküler distrofisi olan her çocuğun yaşa, distrofi tipine ve semptomların ilerlemesine bağlı olarak kendine özgü ihtiyaçları vardır. Doktorunuz çocuğunuzun tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş tedavi planları geliştirmek için çocuk, aile ve diğer sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışır.

Fizik tedavi, tanıdan sonra mümkün olan en kısa sürede ve eklem veya kas gerginliği gelişmeden önce başlamalıdır. Fizik tedavi uzmanları kas güçsüzlüğünü tanımlar ve kasları olabildiğince esnek ve güçlü tutmak amacıyla çocukla birlikte çalışarak kontraktürleri ve deformiteleri azaltmaya veya önlemeye yardımcı olur ve yaşamın tüm aşamalarında optimal işlev için hareket ve hareketliliği teşvik eder. Her tedavi planı, bakım için aile merkezli bir yaklaşım kullanarak çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Yardımcı cihazlara ihtiyaç duyulursa, fizyoterapist, her çocuk için en iyi yürüme yardımcılarını veya tekerlekli sandalyeyi belirlemek için diğer profesyonellerle işbirliği yapabilir.

Kas Hastalıklarının Fizik Tedavisinde Değerlendirme

Çocuğun fizik tedavi uzmanı, ayrıntılı bir doğum ve gelişim geçmişini içeren bir değerlendirme yapacaktır. Doktorunuz ayrıca çocuğun genel sağlığı ve ebeveyn endişeleri hakkında sorular soracaktır. Fizik tedavi uzmanı fiziksel bir muayene yapacak ve çocuğun oturma, emekleme, ayağa kalkma ve yürüme gibi motor gelişimini belirlemek için özel testler gerçekleştirecektir. 

Kas Hastalıklarında Fizik Tedavi Aşaması

Fizik tedavi uzmanınız, eklem kontraktürlerini önlemek veya azaltmak, kardiyorespiratuar ve kas gücünü korumak veya iyileştirmek, hareket becerilerini geliştirmek için günlük aktiviteleri veya çocuğun ev, okul ortamlarını düzenlemek ve günlük aktiviteleri arttırmak için kas distrofisi olan çocuklarla birlikte çalışır. topluluk. Çocuğunuza kas distrofisi teşhisi konduysa, tedavi şunları içerebilir:

Pasif ve Aktif Esneme 

Fizik tedavi doktorunuz çocuğunuz için nazik "pasif" gerdirmeler yapacak çocuğunuzun bacaklarını, kollarını nazikçe hareket ettirecek ve size, çocuğunuza eklem esnekliğini (hareket açıklığı) arttırmak ve hastalığın gelişimini önlemek veya geciktirmek için nasıl aktif gerdirme yapacağınızı öğretecektir. 

Gücü Korumak İçin Egzersizler 

Doktorunuz size ve çocuğunuza kas ve gövde kuvvetini korumayı öğretecektir. Fizik tedavi doktorunuz, gücü artıran oyunları ve eğlenceli görevler ile çocuğunuzu egzersize teşvik edecektir. Çocuğunuz büyüdükçe, fizyoterapistiniz obezite riskini azaltmak ve kalp sağlığını artırmak için yeni oyunlar ve aktiviteler belirleyecektir. Bisiklete binmek ve yüzmek gibi aktiviteler doktorunuz tarafından planlanacaktır. Fizik tedavi uzmanınız bu aktivitelerin yoruculuk seviyesini sizden aldığı geri dönüşlere göre planlayacaktır. Aşırı egzersiz kaslara zarar verebilir. Ebeveynler, çocukları için en iyi güçlendirici aktiviteleri belirlemek için erken dönemde fizik tedavi tavsiyeleri aramaya teşvik edilmelidir.

Nefes Alma Egzersizleri 

Fizik tedavi uzmanınız, solunum gücünü korumak için bir program oluşturabilir veya böyle bir program tasarlamak için solunum terapistleri veya konuşma terapistleri ile birlikte çalışabilir.

Gelişimsel Becerilerinin İyileştirilmesi 

Fizik tedavi doktorunuz, çocuğunuzun emekleme, ayağa kalkma, yürüme ve zıplama gibi motor becerileri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Terapistiniz, çocuğunuzun gelişim düzeyi ve motor gereksinimlerine uygun kişiselleştirilmiş bir bakım planı oluşturacaktır. 

Fiziksel Zindelik ve Aktivite 

Fizik tedavi uzmanınız, çocuğunuzun sağlığını iyileştirecek özel egzersizlerin, diyetin ve toplum katılımının oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Gerektiğinde, hareketliliği sürdürmeye yardımcı olmak için tekerlekli sandalye, atel ve diğer hareket yardımcıları ve ev cihazları doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

Çocuğunuzun skolyoz veya kontraktürler için düzeltici ortopedik cerrahi geçirmesi bekleniyorsa, fizyoterapistiniz postop rehabilitasyon sırasında hızlı bir iyileşme sağlamak için ihtiyaç duyulabilecek ekipman, ortopedik cihaz ihtiyacını değerlendirmede yardımcı olabilir. Fizyoterapistiniz ayrıca, iyileşmeye yardımcı olmak ve çocuğunuzun hareket açısından bağımsızlığını en üst düzeye çıkarmak için, ameliyat sonrasında erken hareketlenme üzerinde çalışabilir.

Kas Hastalıklarında Fizik Tedavi Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız