TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

JAWLİNE (ÇENE) DOLGUSU NEDİR, NASIL YAPILIR, KALICI MIDIR?

Jawline Çene Dolgusu

Çene dolgusu çene ucundan kulağa uzanan her iki mandibular kemik hattı boyunca dolgu uygulamasıdır. Çene köşesinden çene ucuna kadar yüzün her iki yanındaki çene çizgisinin belirlenmesi işlemidir. Çene çizgisine ve çene ucuna yapılan dolgu sayesinde yüzün daha çekici ve estetik görünmesi sağlanır.

Çene dolgusu aynı zamanda çene hattı dolgusu olarak da adlandırılır ve çene konturunu vurgular. Jawline dolgusu ile çene öne getirilir; Çene ile yüz arasında uyumsuz olan veya belirginliğini kaybetmiş çene çizgileri ortaya çıkarılır. İstediğiniz yüz hatlarına sahip olmak, çene ve yüzünüz arasındaki uyumu yakalamak istiyorsanız Jawline dolgu uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Jawline Çene Dolgusu Nedir, Neden Yapılır?

Dolgu uygulamaları genellikle ciltteki kırışıklıkları, sarkmaları ve çukur alanları gidermek için yapılır. Çene çizgisi dolgusu da yüzün “V” şeklini korumak, çene ucu dolgusu ile yüz ve boyun arasındaki oranı dengelemek için tercih edilmektedir.

Dolgu, derinin altına ve kemiğin üzerine enjekte edilerek alanın dolgunlaşması ve yükselmesi sağlanır. Dolgu enjeksiyonu ile yüz bölgesinin genel izdüşümünde olumlu bir değişiklik olur. Yüz kendi içinde daha uyumlu hale gelir. Burun ucundan dudaklara ve çene ucuna uzanan çizgide ideal açı sağlanmaya çalışılır ve daha oval ve estetik bir görünüm elde edilir. Ayrıca çene çizgisi dediğimiz çene çizgisinin belirginleşmesiyle birlikte daha net ve keskin yüz hatları elde edilir.

Çene Bölgesinde En Yaygın Görülen Şekil Bozuklukları

Çene bölgesinde farklı şekil bozuklukları ile karşılaşılmaktadır. Bu deformiteler yapısal olabilir veya yaşlanma ve kilo alımı ile ilgili olabilir. Bütün bunlar çene dolgusu ile çözülebilir. Başlıca deformasyonlar şunlardır:

 • Çenede hacim eksikliği
 • Çenenin küçük ve geride olması
 • Çene hattının belirsizliği
 • Asimetri
 • Çene altında sarkma

Kişilerin çene bölgeleri ile ilgili farklı şikayetleri de olabilir.

 • Yüze uymayan çene şekli
 • Güçsüz çene
 • Büyük çene
 • Buruşuk boyun derisi
 • Çene hattının belirsizliği
 • Çene ucundaki gamzeler

Çene ucu ve çene hattı dolgusu ile daha güçlü ve keskin bir çene şekline, hattına sahip olabilir, gençliğinizi ve dinamizminizi artırabilirsiniz. Daha etkileyici ve belirgin bir çene hattına sahip olmak istiyorsanız, çenenin her iki ucuna doğru uzanan bir mandibular hattınız olması gerekir.

Jawline Çene Dolgusu Çenenin Görünümü Nasıl Değiştirir?

Çeneleri daha geride görünen kişilerin yüz profili ve genel görüntüsü zayıf görünebilir. Böyle bir görünüm, sadece genetik özelliklerle değil, yaş faktörünün de etkisiyle zamanla ortaya çıkabilir. Jawline çene hattı dolgusu, çenedeki zayıf görünümü ortadan kaldırır, çene ve çene ucu belirginleşir ve net bir çene hattı elde edilir. Böylece yüzün çıkıntısı ve oval görünümü artar, daha genç ve çekici bir görünüm elde edilir. “Likit lifting” olarak da adlandırılan bu uygulama ile istediğiniz yüz görüntüsüne sahip olabilirsiniz.

Jawline Çene Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Çene ucu ve çene çizgisi dolgusu o bölgedeki dokuya uyum sağlamak ve çizgileri belirgin hale getirmek için lifting etkisi yüksek daha kalın ve yoğun dolgular ile yapılır. Dolgunun kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle birlikte 12-18 ay arasında değişmektedir. Uygulama sonrasında çene bölgesinde bir süre sertlik ve ödem hissedilebilir. Yaklaşık 2 hafta sonra dolgu doku ile bütünleşir ve bölgede yumuşama başlar.

Jawline çene dolgusu uygulaması sonrası yüz hattının görünümünde hemen olumlu bir fark hissedilir. Ödem tamamen geçtikten sonra istenilen çarpıcı görünüm daha belirgin hale gelir.

Jawline çene dolgusu uygulaması ne kadar sürer?

Çene dolgusu hedeflenen dokuya enjeksiyon yöntemiyle yapılır. Bu bölge, damar ve sinirlerin geçtiği önemli anatomik yapıların bulunduğu bir yerdir. Bu sebeple jawline dolgu deneyimli bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Önemli damarların geçtiği bir yer olduğu için damarlara zarar vermemek adına çene hattı ve çene dolgusu uygulaması kanül ile gerçekleştirilir. Böylece güvenli bir dolgu uygulaması yapılırken hem de işlem sonrası morluk oluşması engellenir. Çenede oluşan çukurluğu doldurmak, yüzün alt kısmını şekillendirmek ve yeniden yapılandırmak için hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddeleri kullanılır. 

Çene dolgusu uygulamasında anestezi uygulanmaz ancak uygulama öncesi kişilere lokal anestezik kremler sürülerek ağrı hissetmesi engellenir. Dolgu maddesi küçük ve ince iğneler ve kanüller yardımıyla deri altına ve kemik bölgesine enjekte edilir.

Jawline (Çene) Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır, Kalıcı Mıdır? Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız