TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

İYİ HUYLU CİLT BÜYÜMELERİ

Kişi yaşlandıkça ve güneş ışığına maruz kaldıkça, bunların sonucu olarak ciltte değişimler gerçekleşir. Çoğu insan, zamanla çoğalan veya koyulaşan çiller ve benler gibi cilt izlerine sahiptir. İyi huylu demek, kanser varlığının olmadığı anlamına gelir.

Farklı Cilt Büyümesi Türleri Nelerdir?

Cilt büyümesiÖzelliklerTedavi
DermatofibromlarFibroblastların (deri altındaki yumuşak doku hücreleri) birikmesinden kaynaklanan küçük, sert, kırmızı veya kahverengi yumrular. Genellikle bacaklarda ortaya çıkar ve kaşınabilir. Kadınlarda daha yaygındır görülmektedirDermatofibromlar, ağrılı veya kaşıntılı hale gelirse cerrahi olarak çıkarılabilir.
Dermoid kistTüyler, ter bezleri ve yağ bezlerinde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Bazı iç dermoid tümörler kıkırdak, kemik parçaları ve dişleri bile içerebilir.Dermoid kistler kozmetik nedenlerle cerrahi olarak çıkarılabilir.
ÇillerGenellikle cildin yalnızca güneşe maruz kalan bölgelerinde görülen koyulaşmış, düz noktalardır. Sarı veya kızıl saçlı kişilerde çiller daha yaygın görülmektedir.Çiller için tedaviye gerek yoktur.
KeloidlerYara bölgelerinde oluşan pürüzsüz, sıkı, kabarık, lifli oluşumlardır. Keloidler koyu tenli kişilerde daha yaygındır.Keloidler çoğu tedavi yaklaşımına zayıf yanıt verir. Kortikosteroid ilaç enjeksiyonları keloidleri düzleştirmeye yardımcı olabilir. Diğer tedavi yaklaşımları, keloidleri düzleştirmek için ameliyat, lazer veya silikon yamalarını içermektedir.
KeratoakantomlarMacunsu bir malzeme içeren bir kratere sahip yuvarlak, ten rengi oluşumlardır. Bu büyümeler yüzde, ön kolda veya elin arkasında görünme eğilimindedir. Genellikle birkaç ay sonra kaybolurlar ancak iz bırakabilirler.Tedavi genellikle cilt kanserini dışlamak için cilt biyopsisini içerir. Diğer tedavi seçenekleri, yapının cerrahi olarak çıkarılmasını veya kortikosteroid veya floroürasil enjeksiyonunu içerir.
LipomlarYağlı birikintilerin neden olduğu deri altında kolayca hareket edebilen yuvarlak veya oval topaklar. Lipomlar kadınlarda daha yaygındır ve önkollar, gövde ve boynun arkasında görünme eğilimindedir. Lipomlar genellikle zararsızdır. Ancak lipom şekil değiştirirse veya semptomlarınız varsa, doktorunuz biyopsi gerçekleştirebilir. Cerrahi müdahale ile tedaviler de bulunmaktadır.
Benler Ciltteki pigment üreten hücrelerin neden olduğu küçük cilt izleridir. Benler düz veya kabarık, pürüzsüz veya pürüzlü olabilir. Bazı benler saç içerebilir. Çoğu ben koyu kahverengi veya siyahtır, ancak bazıları ten rengi veya sarımsıdır. Benler zamanla genellikle hormonal değişiklikler sonucunda şekil ve renk açısından değişebilir.Çoğu ben iyi huyludur ve tedavi gerekmez. Bazı iyi huylu benler ise cilt kanserine (melanom) dönüşebilir. Bu değişimi haber verebilecek işaretler aşağıya anlatılmaktadır.
Atipik benler (displastik nevüsler)Normal benlerden daha büyük, atipik moller her zaman yuvarlak şekilde değildir. Atipik benler pembe bir arka plan üzerinde ten rengi veya koyu kahverengi olabilir. Bu tür benler vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir.Tedavi, renk, şekil veya çapta değişen herhangi bir atipik benin çıkarılmasını içerir. Ek olarak, atipik benleri olan kişiler güneşe maruz kalmaktan kaçınmalıdır çünkü güneş ışığı atipik benlerdeki değişiklikleri hızlandırabilir. Atipik benleri olan kişiler, cilt kanserine işaret edebilecek herhangi değişikliklerin kontrolü için doktora görünmelidir.
Piyojenik granülomlarKılcal damarların (küçük kan damarları) aşırı büyümesi ve şişliğin neden olduğu kırmızı, kahverengi veya mavimsi kabarık izler. Piyojenik granülomlar genellikle ciltte bir yaralanma sonrasında oluşur ve kolayca kanayabilir.
Bazı piyojenik granülomlar tedavi edilmeden kaybolur. Bazı durumlarda kanseri dışlamak için biyopsi gerekir. Tedavi, tabanın cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.
Seboreik keratozlarTen rengi, kahverengi veya siyah siğil benzeri lekelerdir. Orta yaşlı ve yaşlı kişilerde daha yaygın görülen seboreik keratozlar yuvarlak veya oval şekilde cilde yapışmış gibi görünebilir.Genellikle tedaviye gerek yoktur. Noktalar tahriş olmuşsa veya kişi kozmetik nedenlerle çıkarılmasını istiyorsa, tedavi alanı sıvı nitrojenle dondurularak veya ameliyat ile seboreik keratozlar çıkarılabilir.

İyi Huylu Benleri Deri Kanserinden Nasıl Ayırt Edebilirsiniz? 


Bazı benlerin, bir cilt kanseri türü olan malign melanom gibi kanserli büyümelere dönüşme riski daha yüksektir. Doğumda mevcut olan benler ve atipik benlerin kansere dönüşme şansı diğerlerine göre daha yüksektir. Kanserli cilt büyümelerinin erken tanısı tedavinin erken dönemde daha etkili olması sebebiyle çok önemlidir. Benlerinizdeki renk ve şekil değişikliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. 

İşaretKarakteristik
AsimetriBeninizin iki tarafının birbiriyle simetrik olmaması
KenarlarBeninizin kenarlarının düzensiz şekilde olması
RenkBeninizde bölgesel veya tüm beni kapsayan renk değişimleri
ÇapBeninizin çapının kurşun kalem silgisinden daha büyük olması
Genel GörüntüBeninizim genel görüntüsünde zaman içinde değişiklikler

İyi Huylu Cilt Büyümeleri Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.
Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız