TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

HALLUX VALGUS ( AYAK BAŞPARMAĞI ÇIKINTISI )

Hallux Valgus Nedir?

Halluks valgus veya bunyon, ayak başparmağının çarpık hale geldiği bir durumdur. Hallux, ayak başparmağı için Latince bir kelimedir ve valgus "dışa dönük" anlamına gelir. Bu deformitede ayak başparmağı vücuttan uzağa, diğer ayak parmaklarına doğru işaret eder. Bu deformite ağrılıdır ve konservatif tedavi ya da ameliyat gerektirir.

Hallux Valgus Neden Olur?

Hallux valgus genellikle bağ dokusunun doğuştan zayıflığından kaynaklanır. Ayak başparmağının çarpık konumu, ayak üzerindeki baskının ayak kavisi boyunca eşit olmayan bir şekilde dağılmasına neden olur. Ayak kemeri daha sonra sarkmaya başlar. Baş parmağın topu dışarı ve ilk metatarsal kemiğin başı içe doğru itilir.

Kadınlar bunyonlardan erkeklerden çok daha fazla etkilenir. Kısmen bu, kadınların biraz daha belirgin olan bağ dokusu zayıflığına atfedilir, ancak kadın ayakkabılarının büyük ölçüde durumun nedeni olduğu düşünülmektedir. Yüksek topuklu sıkı ayakkabılar, yayvan ayakların ve yanlış yerleştirilmiş parmakların gelişimini teşvik eder.

Halluks Valgus Belirtileri

Hallux valgus ayak başparmağının tendonlarında sağlıksız bir gerilim yaratır ve başparmağı kademeli olarak dışa doğru çeker. Sonuç, tipik halluks valgus pozisyonudur. Tüm ayak parmaklarının topları nasırlı hale gelirken, ağrı ve iltihap ayakkabı giymeyi zorlaştırır.

Halluks valgusun karakteristik semptomları şunlardır:

  • Ayak topunun iç tarafında nasır gelişimi
  • Ayakkabı giyerken basınca hassasiyet
  • Eklemde bursa iltihabının neden olduğu ağrı

Zamanla bu durum, birinci ve ikinci ayak parmaklarında osteoartrite yol açabilir. Bunyonlar genellikle çekiç parmak veya pençe parmağın gelişmesine neden olur.

Halluks valgus, ayak başparmağının destek sağlama yeteneğini kısıtlayarak ikinci metatarsal kemiğe aşırı yük binmesine neden olur.

Hallux Valgus Tanısı Nasıl Konur?

Teşhis, ayağın görünümüne ve semptomlara dayanır. Bunyonun boyutunu belirlemek ve eklemlerdeki herhangi bir değişikliği gözlemlemek için bir röntgen muayenesi kullanılır.

Konservatif tedavi

Halluks valgus tedavisi, deformitenin boyutuna, ağrı ve rahatsızlığın düzeyine bağlıdır. Hafif vakalar, hedefe yönelik egzersizler, fizyoterapi ve gece giyilen özel ayakkabılar, bunyon ateli kullanılarak düzeltilebilir. Bununla birlikte, ameliyat söz konusu olduğunda, hastalar çok uzun süre beklememelidir.

Daha şiddetli vakalarda bunyon ateli kullanılmasına rağmen semptomlar kötüleşebilir. Ayak parmağının yanlış pozisyonu ayrıca metatarsofalangeal eklemde aşınma (osteoartrit) ve komşu ayak parmaklarında deformasyonla sonuçlanarak muhtemelen başka semptomlara neden olur.

Cerrahi tedavi

Halluks valgus genellikle sadece bir ameliyatla düzeltilebilir. Halluks valgus ameliyatı, metatarsal kemiğin ve ayak kemiğinin malformasyonunu düzeltir. Tahriş edici yumuşak doku büyümeleri de genellikle bu prosedür sırasında boyut olarak küçültülür. Çekiç parmaklar veya pençe parmaklar da cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Ayak ve ayak parmaklarının deformiteleri için cerrahi düşük risklidir ve genellikle komplikasyonsuz gerçekleşir. 

Hallux Valgus ( Ayak Başparmağı Çıkıntısı ) Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız