TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

GENİTAL BÖLGE ESTETİĞİ

Giriş

Labiaplasti ameliyatı, son birkaç yıldır çok popüler bir prosedür haline gelmiştir. Genellikle iç dudakların düzeltilmesi işlemine bu ad verilmekle birlikte bazı durumlarda dış dudaklara da estetik görünümü düzeltmek amaçlı müdahale gerekebilir. Çoğu zaman hastalar labia minoraların (iç dudaklar) labia majoraların (dış vajinal dudaklar) dışına sarkması sonucunda oluşan görüntü ve-veya histen rahatsızlık duydukları için bize başvururlar. Mayo veya bikiniden, taytlardan iç dudakların görünümünden, bisiklet kullanırken veya cinsel ilişki sırasında normalden büyük ve sarkık iç dudakların bükülüp sıkışmasından duydukları rahatsızlıktan şikayetçidirler. Kliniğimize gelen hastanın şikayetlerini çekinmeden anlatacak rahatlıkta hissettirilmesi, kişiye özgü çözümler bulmak ve hastamızın memnuniyetini sağlamak açısından bizim için son derece önemlidir.

Doğru İşlem

Labia minoraların yeniden şekillenmesi işlemi her kadına özel olarak planlanmalıdır. Bazı kadınlarda labia minoraların fazla olan kenarlarını trimleyerek çıkarmak doğru yöntem olabilir. Bununla birlikte, wedge (kama) eksizyon yöntemini kendi adıma daha sıklıkla tercih etmekteyim.

Kama (wedge) eksizyon, labia minoraların en çıkıntılı kısımlarındaki fazla dokuları almamızı sağlar, labiaların dış kenarlarında dikiş olmayacağı için labia minoraların pigmentli (hafif koyu renkli)doğal görünümünü de koruyabileceğimiz bir yöntemdir. Bu yöntemle labiaplasty geçiren kadınların çoğu, insizyonların çok az görülebileceği kadar iyi iyileşir.

Çoğu hastada labioplasti işlemi lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak korkusu olan, ağrı eşiği düşük hastalarda sedasyon eşliğinde veya genel anestezi ile de uygulanabilir.

Doğru Hasta

Genellikle doğumlardan sonra veya yaşlanma ile labialarda gevşeme, dokuda sıkılık kaybı sonucunda ortaya çıkan sarkma problemleri kadınlarda rahatsızlığa neden olur. Hiç doğum yapmamış genç kızlarda da yapısal olarak labialarda anormal büyüklük ve sarkma problemleri mevcut olabilmektedir. Bu durum kişinin cinsel açıdan da kendine güvenini sarsabilmektedir. Labioplasti ameliyatı ile hastalarımızın sorunlarını çözüme kavuşturabiliriz.

Doğru Sebepler

Labiaplasti dediğimizde genellikle iç vajinal dudaklar olan labia minora'ların yeniden şekillendirmesini ifade ederiz. Kadından kadına genital bölgelerin anatomisi, şekli farklılık gösterebilir. Aslında bu bir hastalık değildir, çoğu zaman normal bir varyasyondur. Ancak bazı kadınlar büyük ve sarkık labia minöraların görünümünden veya sebep olduğu histen rahatsızlık duyabilir ve tabi ki bu durumu istedikleri gibi düzelttirmeye hakları vardır.

Doğru zaman

Labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci hızlı sayılır, yine de ilk zamanlarda dikkatli olmakta fayda vardır. İlk birkaç gün ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. 1-2 hafta boyunca zorlu egzersizden kaçınmanız gerekir. Genellikle yaklaşık 4 haftadan sonra cinsel aktivite yeniden başlayabilir.

Genital Bölge Estetiği Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

Doktorlar

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız