TR
ENARFA RU
INTERNATIONAL PATIENTS

GASTRİK BYPASS AMELİYATI

Genellikle gastrik bypass olarak adlandırılan Roux-en-Y Gastrik Bypass kilo verme cerrahisinin "altın standardı" olarak kabul edilir.

Gastrik Bypass Prosedürü

Prosedürün iki bileşeni vardır. Gastrik bypass ameliyatı gerçekleştirilirken önce midenin üst kısmı midenin geri kalanından bölünerek yaklaşık 30 mililitre hacimli küçük bir mide kesesi oluşturulur. Daha sonra ince bağırsağın ilk kısmı bölünür ve bölünen ince bağırsağın alt ucu yukarı kaldırılarak yeni oluşturulan küçük mide kesesine bağlanır. Bölünmüş ince bağırsağın üst kısmının ince bağırsağa daha da aşağıya bağlanması ile işlem tamamlanır, böylece atlanan mideden mide asitleri ve sindirim enzimleri ve ince bağırsağın ilk kısmı sonunda besinle karışır.

Gastrik bypass birkaç mekanizma ile çalışır. İlk olarak, çoğu bariatrik prosedüre benzer şekilde, yeni oluşturulan mide kesesi önemli ölçüde daha küçüktür ve daha az miktarda öğün tutabilir, bunun sonucunda daha az kalori tüketilir. Ek olarak, daha küçük mide poşeti tarafından daha az yiyecek sindirimi olduğundan ve normalde kalorileri ve artık içinden yiyecek geçmeyen besinleri emen bir ince bağırsak parçası olduğundan, kalori ve besinler muhtemelen bir dereceye kadar daha az emilir. 

En önemlisi, vücutta yiyeceklerin aldığı yol akışının yeniden yönlendirilmesi, bağırsak hormonlarında tokluğu artıran, açlığı bastıran ve obezitenin tip 2 diyabeti tetikleyen birincil mekanizmalarını tersine çeviren değişiklikler üretir.

Gastrik Bypass Avantajları

  • Uzun vadede önemli ölçüde kilo kaybına neden olur (fazla kiloların yüzde 60 ila 80'inin kaybı)
  • Tüketilebilecek yiyecek miktarını sınırlar
  • Enerji harcamasını arttırabilir
  • Bağırsak hormonlarında iştahı azaltan ve tokluk hissini artıran olumlu değişiklikler üretir.
  • Ortalama fazla kilolardan % 50'den fazla kilo kaybı

Gastrik Bypass Dezavantajları

  • Teknik olarak AGB veya LSG'den daha karmaşık bir işlemdir ve potansiyel olarak daha ağır komplikasyonlara neden olabilir
  • Özellikle B12 vitamini, demir, kalsiyum ve folat gibi uzun süreli vitamin / mineral eksikliklerine yol açabilir
  • Genellikle hastanede kalış süresi AGB'den daha uzundur
  • Diyet önerilerine uyulması, yaşam boyu vitamin / mineral desteği ve takip gerektirir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Bizimle İletişime Geçin

Adınız Soyadınız
Telefon Numaranız
Email Adresiniz
Şehir
Mesajınız
6698 sayılı KVKK hakkında bilgilendirmeyi okudum; hizmet sunumu ve anlatımı için iletişim bilgilerimin kullanılmasına izin veriyorum.

İlginizi Çekebilir

Doktora Soru Sormak İçin Tıklayınız Hemen Randevu Almak İçin Tıklayınız